Jump to content

bmw 316i consum mare pana se incalzeste


Recommended Posts

eu de obicei fac drumuri destul de scurte cu masina ne putand sa se incalzeasca motorul cum trebuie.

asa dar am observat ca imi consuma pe vremea asta 15%.

e normal? intreb deoarece ma gandesc daca sa ma mai duc maine la service sau nu, sunt total nelamurit si oarecum suparat din cauza asta

Link to comment
Share on other sites

eu de obicei fac drumuri destul de scurte cu masina ne putand sa se incalzeasca motorul cum trebuie.

asa dar am observat ca imi consuma pe vremea asta 15%.

e normal? intreb deoarece ma gandesc daca sa ma mai duc maine la service sau nu, sunt total nelamurit si oarecum suparat din cauza asta

 

 

Si eu fac, nu exagerez, 50 de drumuri in 200 de km si consumul meu este 11 vara iar acum 12 si cand o fi mai frig poate 13 . Am 318i m43

Link to comment
Share on other sites

ok , deci in continuare, eu cred ca problema e pana se incalzeste motorul, desi nu pot sa-mi dau seama de unde.

am o toba sport borla, si cand incepe toba sa sune frumos , atunci se simte si masina altfel si cred ca atunci se schimba si consumul, adica atunci e motorul cald.

Link to comment
Share on other sites

mie nu mi se pare normal sa fie asa mare diferenta intre motor cald si rece.

luni ma duc la tester sa vad ce are .

va tin la curent

ultima data mi-a gasit furtunul de la carter spart, dar nu s-a modifcat mai deloc consumul, apoi am gasit niste furtune dealea subtirele sparte tot nu s-a modificat nimic

 

sper sa scap cu sonda lambda,

Link to comment
Share on other sites

ok dupa tester am erori asa:

70 - oxigen sensor

73 - road speed signal ( aici nu stiu de ce)

201 - oxigen sensor control

41 - air flow sensor

debitmetrul nu cred ca are nimic, mi-a sarit intro zi furtunul de la ICV si cred ca de asta a dat eroarea, sonda lambda am cumparat urmeaza sa o montez .

Link to comment
Share on other sites

eu de obicei fac drumuri destul de scurte cu masina ne putand sa se incalzeasca motorul cum trebuie.

asa dar am observat ca imi consuma pe vremea asta 15%.

e normal? intreb deoarece ma gandesc daca sa ma mai duc maine la service sau nu, sunt total nelamurit si oarecum suparat din cauza asta

 

Eu fac naveta cu un 316i, 1,8L, la 35 de Km de Craiova, am consum beton, sincer, ca nu imi baga nimeni benzina in masina.....in afara am 6,5...7,0 litri, si in oras am 9,0, dar este Craiova, nu capitala......fac proba pe benzina mea cine nu crede!

Link to comment
Share on other sites

vara sau acum?

eu asta vara am facut 340 km cu benzina de 1 mil adica vreo 21,xx litri atunci. suceava-iasi-suceava+ urban iasi

 

 

Eu vb de azi!........si ca sa punem capat discutiei, iti mai spun ceva, Techirghiol Craiova, vara, pe ruta Adamclisi, adica vre-o 510 Km, cu juma de rezervor, dar am venit din capitala pe Alexandria, numa pe A2, i-am dat ceva in gura, adica o medie de 140Km/h.....in rest, cuminte, o medie de 65 Km/h dupa computer.....iar anul trecut in noiembrie, Iasi Craiova, 650km, cu aproape un rezervor, nu mi s-a aprins becul la combustibil in fata blocului, si nu am trecut muntii, tot asa, pe unde am putut sa-i dau in gura i-am dat, am ajuns si la 180Km/h.......cam asta este......dar imi respect fierul, mai ales ca mi-am dorit aceasta masina.

Numai bine, si vezi ce benzina pui in ea, ca este pretentioasa foc, si mai sunt si altele, in legatura cu acel consum mare!

Link to comment
Share on other sites

316i, e36, in Timisoara, sub 13 nu-mi sta consumul, am incercat 4 debitmetre second, cu asta am iesit cel mai bine si am hotarat sa ma opresc. Sonda lambda noua, degeaba.

Sunt masini grele pentru asa motoare mici, n-ai cuplu, ai tendinta sa mergi mai turat decat este normal, eu cred ca asta e cauza.

 

Daniel cand ai inceput prostia cu "media 140" am incetat sa citesc restul. Nu te supara :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Tot 316i m43, dar touring, in Suceava, de 2-3 luni incoace am consum de 15. Am fost la tester si nu am nici o eroare. Aveam probleme cu termostatul ca ramanea blocat pe deschis, dar l-am schimbat luni. Sper sa scada macar la 13, ca daca nu ii dau foc sau pun un 2.0 macar sa se justifice consumul. Cum spunea cineva mai sus, caroseria e prea grea pt motorasul asta.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.