Jump to content

bmw e46,trage rau stanga dreapta


daniel89

Recommended Posts

adevarul e k nu sunt schimbate d aprope 1 an dar cu rotile p 15 nu mi facea asa deloc,se poate sa fie si unghiul sau dak e unghiul trage decat stanga sau dreapta?ma gandesc k poate s a dereglat cand am schimbat amortizoarele?

 

cand expui o problema ofera si tu mai multe informatii ca astfel nu avem de unde sa ghicim :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Problema e in felul urmator....intre flansa de la amortizor, si flansa de la suspensia reglabila, trebuie pusa o saiba, un pic mai groasa, decat una normala.

Asa am patit si eu, am montat suspensia reglabila fara saiba aceea, si trosneau arcurile la viraje mai stranse, si dupa ce indreptam volanul, parca tot tragea un pic in directia in care am virat.Daca viram total, in partea cealalta, atunci trosneau din nou, dar nu mai tragea volanul.

 

Flansa de la suspensie, de sus, este mai mare, si atinge pe partea de cauciuc a flansei cu rulment.In mod normal, ar trebui sa atinga flansa de suspensia reglabila, de interiorul rulmentului, ca sa se poata roti.Si aici intervine saiba aia...Ai grija, ca e posibil sa strici flansa aia de cauciuc, daca tot mergi asa...

Edited by scara_211084
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie sa refaci nimic. Nu poate modifica geometria un amortizor.

 

Amortizoarele de la capota motor, si de la capota portbagaj, nu influenteaza geometria rotilor....

Celelate amortizoare influenteaza, si este recomandat sa se verifice geometria si daca este cazul, sa se refaca.

Atunci cand ai suspensie reglabila pe inaltime, simplul fapt ca ridici sau cobori masina, trebuie refacuta geometria...Asta daca se doreste ca masina sa se comporte normal, sa nu uzeze cauciucurile neuniform...

Link to comment
Share on other sites

Sunt convins ca mecanicul tau ti-a recomandat sa faci geometria si dupa ce ai schimbat becurile !!! Sunt banii tai si tupeul lor.

Nu o sa gasesti explicatie la ''trebuie refacuta geometria dupa schimbarea amortizoarelor pe spate'' !!!

Link to comment
Share on other sites

Nu am mecanic, imi repar singur masina atunci cand este cazul.

Sfaturile pe care le-am dat, le-am dat din experienta, nu din auzite sau din carti, sau de pe net....

Orice element ce tine de pozitia rotii in contact cu solul, o data schimbat, inlocuit, modifica unghiurile ...E ceva logic, si normal.

Nu este obligatoriu, eu am spus ca este recomandat sa se verifice geometria si sa se refaca daca este cazul.

Am prieteni care nu au dat 100 lei pentru o geometrie, dar au uzat neuniform cauciucurile, care au costat mai mult...zic eu....

 

Acum fiecare face ce vrea cu masina lui, este un forum pana la urma, fiecare isi da cu parerea....nu?

:twoup:

 

Toate bune!

 

P.S.: Ai observat ca inainte de a regla geometria , verifica daca ai presiunea in pneuri ok?

Edited by scara_211084
Link to comment
Share on other sites

Inainte de a face geometria egalizeaza presiunea in roti. E altceva...!

 

Amortizorul nu poti sa il montezi decat in acelasi loc ca si pe cel vechi. Nu poti sa il reglezi din prinderi. Se desfac niste suruburi, care ulterior se strang la loc. Nu se modifica nimic...!

Evident ca se poate verifica geometria la fiecare 2 luni ! Sau cand vrea fiecare. Si dupa echilibrarea rotilor si dupa 10.000km. Fiecare face ce vrea. NU inseamna ca este si obligatoriu.

La mine apare automat ''aliniere roti'' daca schimb o piesa care poate modifica unghiurile...!

 

Am facut de 4 ori geometria in ultiuml an [sau putin mai mult].

Prima data dupa ce am schimbat anvelopele pe fata.

A doua oara cam la 2-3 luni...cand am schimbat anvelopele pe spate. <--- nicio modificare

 

A treia oara dupa ce am schimbat toate elementele de directie si suspensie de pe fata si spate. Inclusiv caseta de directie. Evident ca au avut ce regla...

 

A patra oara am verificat geometria cam de 1 luna dupa ce am schimbat bucsele de la brat. La service au zis ca nu am nevoie ca nu aveau joc. Eu...nu si nu !!!

Evident ca nu era nicio diferenta. Nici nu mi-au mai dat factura...:twoup: Au zis ca's maniac.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.