Jump to content

BMW E60 525d 11/2005


IulianC

Recommended Posts

Am inteles..chiar astazi citeam si eu ceva legat de welcome lights. Se pare ca nu merge doar activat, ci asa cum ai spus mai este nevoie de ceva modificari al unui/unor module. Insa, am descoperit acest site unde au un modul care se monteaza pe masina si care poate fi programat. Iti poti activa diverse functii privind luminile. Mai multe detalii vezi aici http://www.car-solution.de/

 

Pare destul de interesant, insa costa ceva, iar daca tu deja ti-ai activat functia de cornering lights, mai scade din tentatia cumpararii acelui modul..:twoup: Ai idee daca se poate activa si functia de MP3-player cu acest NCSExpert?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am inteles..chiar astazi citeam si eu ceva legat de welcome lights. Se pare ca nu merge doar activat, ci asa cum ai spus mai este nevoie de ceva modificari al unui/unor module. Insa, am descoperit acest site unde au un modul care se monteaza pe masina si care poate fi programat. Iti poti activa diverse functii privind luminile. Mai multe detalii vezi aici http://www.car-solution.de/

 

Pare destul de interesant, insa costa ceva, iar daca tu deja ti-ai activat functia de cornering lights, mai scade din tentatia cumpararii acelui modul.. :twoup: Ai idee daca se poate activa si functia de MP3-player cu acest NCSExpert?

Nu stiu daca se poate activa si functia de MP3. Insa eu am avut E90 si am schimbat DDE-ul, si in urma resoftarii masinii la reprezentanta s-a activat si MP3-ul. Si nu m-a costat mult, in jur de 100-150lei.

 

Exact

la mine asa a fost masina.nu am umblat la nimic

Stiu, asa vin modulele de lumini si CAS-ul setate din fabrica. Insa undeva dupa 2007.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles..chiar astazi citeam si eu ceva legat de welcome lights. Se pare ca nu merge doar activat, ci asa cum ai spus mai este nevoie de ceva modificari al unui/unor module. Insa, am descoperit acest site unde au un modul care se monteaza pe masina si care poate fi programat. Iti poti activa diverse functii privind luminile. Mai multe detalii vezi aici http://www.car-solution.de/

 

Pare destul de interesant, insa costa ceva, iar daca tu deja ti-ai activat functia de cornering lights, mai scade din tentatia cumpararii acelui modul.. :) Ai idee daca se poate activa si functia de MP3-player cu acest NCSExpert?

Nu stiu daca se poate activa si functia de MP3. Insa eu am avut E90 si am schimbat DDE-ul, si in urma resoftarii masinii la reprezentanta s-a activat si MP3-ul. Si nu m-a costat mult, in jur de 100-150lei.

 

Exact

la mine asa a fost masina.nu am umblat la nimic

Stiu, asa vin modulele de lumini si CAS-ul setate din fabrica. Insa undeva dupa 2007.

tie nu-ti citeste mp3? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Mie nu. Am inteles ca se poate activa cu Gt1. Iulian, ai reusit sa faci sa iti apara macar in meniu la iDrive optiunea de Welcome Lights? Am vazut ca pe forumul ala reusisera asta. Activarile astea se pot face si cu Gt sau doar cu NCSExpert? E mai ok NCSExpert?
Link to comment
Share on other sites

Nu mi-a aparut in I-Drive, pur si simplu nu s-a activat.

Se pot activa si cu GT1, mai exact cu SSS Progman. Eu momentan nu am programul asta, stiu ca l-am instalat odata dar fara succes.

NCSExpert e mai rudimentar, cred ca SSS e mai simplu de folosit. Si mai e PASoft.

Asa ca sunt destule variante, important e sa fie cineva priceput.

Eu momentan sunt la inceput. Si nu investesc in alte cabluri si softuri pentru ca le folosesc doar pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

Ok, spor la studiat. Eu am niste prieteni care au zis ca o sa-mi puna la dispozitie Gt1 sa ma joc cu el. Sper sa nu stric ceva :twoup:

Mersi la fel! Sa ma anunti si pe mine daca vrei cam ce ai activat cu el si daca vrei sa faci si niste print screen-uri.

Link to comment
Share on other sites

K sa activezi welcome lights ai nevoie de LCM 2(modulul de lumini dupa 2006 )sau sa il rescrii pe al tau dar au fost situatii cnd nu a mers varianta asta.Si eu eram interesat de activarea optiuni dar cum nu am lcm 2 m-am lasat pagubas .In schimb o sa incerc sa trag un fir cu niste diode(era un diy facut pt seria3).

P.S.Am si pt seria5 dar e prea mare si nu pot sa il urc.

Link to comment
Share on other sites

Ai pm,oricum din cate stiu eu pentru a il rescrie modulul ar trebuie sssprogram,ca dis v_44 e prea vechi pt e60 si alt dis nu mai suporta coding,sssprogram imi zicea cineva ca se misca foarte foarte greu pe obd si nu prea merita,prea multe nu stiu si eu sunt incepator ,in schimb sunt cativa pe forum care stiu destul de bine.

Dc vrei diy pt seria 5 dar cu fire imi dai pm si ti-l pun.

Edited by kathalin
Link to comment
Share on other sites

Ok, spor la studiat. Eu am niste prieteni care au zis ca o sa-mi puna la dispozitie Gt1 sa ma joc cu el. Sper sa nu stric ceva :twoup:

Mersi la fel! Sa ma anunti si pe mine daca vrei cam ce ai activat cu el si daca vrei sa faci si niste print screen-uri.

 

N-am activat mai nimic. Se puteau face diagnoze cu el si reprograma module noi instalate pe masina, gen DME sau altele. In rest nimic sa pot activa. Cred ca e nevoie din ce am mai citit pe net de NCSExpert sau INPA.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.