Jump to content

Intrebare Jante


Fan4BMW

Recommended Posts

A Sosit sam iau si eu pentru pisi meu jante frumusele nu vreau pe 17-18 vreau ceva pe 15 sau 16 pentru ca am suspensi sport si mie frica sa nu imi atinga in aripa sau eu stiu nu ma prea pricep si nu vreau sa bag flanse sau alte modificari...

caut un model anume de jante Ac Schnitzer as dori sa stiu daca se fac replica , daca se fac pe 16 sa zicem nu mai mari ca vreau pe 15-16 si de unde as putea sa le iau , sau daca nu se gasesc macar sa imi aratii cateva modele de jante asemanatoare cu astea va multumesc anticipat

jante_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

A Sosit sam iau si eu pentru pisi meu jante frumusele nu vreau pe 17-18 vreau ceva pe 15 sau 16 pentru ca am suspensi sport si mie frica sa nu imi atinga in aripa sau eu stiu nu ma prea pricep si nu vreau sa bag flanse sau alte modificari...

caut un model anume de jante Ac Schnitzer as dori sa stiu daca se fac replica , daca se fac pe 16 sa zicem nu mai mari ca vreau pe 15-16 si de unde as putea sa le iau , sau daca nu se gasesc macar sa imi aratii cateva modele de jante asemanatoare cu astea va multumesc anticipat

 

Intra pe www.ejante.ro si cauta la sectiunea Jante Auto. Este si replica la janta din poza dar e pe 18. Majoritatea replicilor sunt peste 16" http://ejante.ro/?x=arata_produs&id_p=...d2=1&rad3=2 . Cu toate astea, poti sa cauti Jante SPW sau la celelalte pentru ca ai sanse mai mari sa gaseste de 15-16.

Link to comment
Share on other sites

e clar calin mai bagat in ceata nici o data nu am intales chestia ata cu ET , J La jante si ce mai vad pe la alti cand vand jantele mersi frumos mi ati fost toti de mare ajutor am gasit cateva modele superbe pe ejante ... daca i putea calin sa imi explici ce rol are J-UL acela la jante mai bine zis cu atat e mai mare e mai bine sua mai rau? ETUL ce rol are sper sa nu iti rapesc timpul daca poti sa imi explici si mie sa nu mor prost ti as fi recunoscator
Link to comment
Share on other sites

Prin 'J' se masoara latimea jantei,cu cat este mai mare in numar(inch) cu atat sunt necesare anvelope mai late .De exemplu masinile foarte puternice cum sunt Porsche, folosesc jante cu J-ul de peste 10 ca sa poata monta pe ele anvelope cu latimea cat mai mare (gen 270,300 etc).

 

Tu pt e36 nu ai nevoie(zic eu) sa fie mai mare de 8-8,5.Poti sa pui (dau un exemplu), pe axa fata jante cu J-ul 7,5 si anvelope 215/45/17,iar pe axa spate jante cu J-ul 8,5 si anvelope 225/45/17.Asa se poarta mai late pe spate. :twoup:

 

Pun si o poza modificata sa intelegi mai usor cum se masoara J-ul..

 

Iar ET-ul (offset sau factorul de echilibru),este cel mai important criteriu la cumpararea unei jante,acesta masoara distanta dintre linia centrala imaginara a jantei si suprafata ei de montare .

 

Daca ET-ul nu este corect janta respectiva poate sa-ti atinga in aripi sau in telescop.Iar in cel mai rau caz poate sa afecteze negativ tinuta de drum.

 

In link-ul de mai jos ai un catalog cu toate modelele si dimensiunile de jante folosite de BMW,ai sa gasesti toate datele care te intereseaza.

 

http://felgenkatalog.auto-treff.com/

 

Bafta.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.