Jump to content

Nelamurire Piese Bmw


Fan4BMW

Recommended Posts

Vreau sa incep prin a multumi ca deobicei forumului bmwclub si membrilor acestuia pentru ca exista si pentru ca ceea ce fac , fac din placere si din placerea de a ajuta pe cei mai ne ajutorati , multumesc celor ce ma au ajutat si celor ce nu ma au ajutat si in general tuturor .... am revenit ca deobicei cu o nelamurire fiind incepator am nevoie din nou de staful dumneavoastra .... povestea sta in felul urmator...

 

de 2 luni de zile am bagat masina intr-un "program" de reconditionare capitala a motorului + anexe

 

lucrez cu 2 baieti care au un MINI SERVIS am intales ca sunt destul de meseriasi ....

 

Pentru inceput am cumparat.......

 

 

Pompa de Apa (Noua sa zicem No Name ca nu stiu firma pe din cap)

Termostat (Noua sa zicem No Name ca nu stiu firma pe din cap)

Kit de distributie cu tot cu role (Noua sa zicem No Name ca nu stiu firma pe din cap)

Curea Alternator + pompa de apa (Noua sa zicem No Name ca nu stiu firma pe din cap)

Ulei Motor (Noua sa zicem No Name ca nu stiu firma pe din cap)

Si Antigel + Apa Distilata (Noua sa zicem No Name ca nu stiu firma pe din cap)

 

Pe toate astea am platit 10 milioane lei vechi

 

As dori sa imi raspundeti daca ma AM TAPIT / SAU AM PLATIT UN PRET BUN PANA acuma...

 

Acum au desfacut motorul au scos chiulasa , pistoane etc si mi au dat verdictul ca e motorul praf....

 

Si au zis sa cumparam

 

Segmenti motor

Semeringuri Supape

Garnitura Chiulasa

Vascocuplaj

Suruburi Chiulasa

Garnitura evacuare

Garnitura admisi

 

si pe piesele astea au spus ca vom da cam 20 de milioane lei vechi

 

as dori sa stiu daca MA TAPESTE / SAU E UN PRET BUN , aici pe langa ce am scris eu mai sunt ceva piese care nu le am retinut numele pentru motor......

 

Nu cunosc preturile pieselor de aceea as dori sa stiu daca imi cerea prea multi bani sau imi cere un pret chiar ok

 

si pentru montaj au zis ca ma costa cam 10 milioane maxim 15 milioane lei vechi la tot ce am scris eu pana acuma

 

va multumesc frumos daca puteti sa imi raspundeti as fi foarte recunoscator.

 

TOATE PIESELE LE IAU BAIETI DE LA AUTO NET SPER SA NU SE CONSIDERE RECLAMA .

Link to comment
Share on other sites

Poate spui si ce model de BMW ai?Ce motorizare,ce an ,etc?

Altfel nu poti sa iti dai seama daca ai dat mult sau putin pe piese.

 

Acum am vazut ca ai 318i e36 din alt topic de-al tau,dar trebuia sa scrii si aici.

referitor la piese :

Kit role +curea-400-500 lei

Curea-10-30 lei

Pompa apa -200-300 lei

Termostat-50-80 lei

Ulei-150 lei(Castrol)

Antigel-15-25 lei litru

Apa distilata-1-2 lei litru.

Cam astea sunt preturi pe care le-am vazut eu...

Link to comment
Share on other sites

multumesc tuturor daca se poate sa raspundeti si la partea mai jos cu segmenti si semeringurile etc....da scuze am uitat sa postez masina este bmw din 1992 luna a 5 a model 318i motor 1.8 m40b18 . sper sa fie de folos .... da ma am gandit si eu la partea cu motorul tin sa mentionez ca masina o am de cam 4-5 luni sa zic asa in 5 luni sa facut motorul praf mai bine il fac pe asta de la 0 sa zic asa intre ghilimele si stiu ce am cumparat la el si ce nu am cumparat decat sa iau iara alta tapa mai bine bag bani in asta si stau in fata sper sa fie motorul ca nou dupa reconditionare...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.