Jump to content

Sfat asigurator CASCO - despagubire sau din fonduri proprii?!


Tudor NTD

Recommended Posts

Salut,

 

Am luat un sant transversal care nu era semnalizat si care era destul de mare.

Din acel moment vibreaza la franare volanul, volanul nu mai este perfect centrat (rotile drepte, volanul putin stramb).

Jantele nu sunt strambe vizibil dar pus pe echipament de echilibrat se vede ca sunt ovalizate toate 4 (am trecut cu toate).

 

Intrebarea mea este: in aceasta situatie asiguratorul ma va despagubi? Din punctul meu de vedere avaria ar fi: jante strambe - deci de indreptat, geometrie completa fata si spate, verificat daca e altceva la directie. Sunt putin indoit deoarece jantele nu sunt vizibil strambe si nu stiu cum ar trebui pusa problema. Nu stiu daca nu sunt si alte pagube pe care nu le pot vedea eu (nici nu vreau sa ma gandesc la fisuri de sasiu etc).

 

Ce imi recomandati? Cum ati proceda in locul meu? Ce probe ar trebui sa strang?

 

Multumesc anticipat,

 

Edit: rog un moderator sa fie dragut sa imi corecteze titlul topicului; este vorba despre Sfat si nu Flat (e dimineata si e luni) :twoup:

Edited by ntdone
Link to comment
Share on other sites

Bun, va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Am asigurare la Astra si nu ma astept sa se lase usor de convins (sper ca asteptarile mele sa fie inselate).

Cum ar trebui pusa problema? In afara de poze, mai este necesar ceva? Presupun ca verificarile trebuiesc facute inainte de a merge la Casco sau voi merge la verificarea masinii dupa vizita la dansii (nu am mai avut de mult o dauna la Casco si chiar sunt in necunostinta de cauza).

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

mare atentie ca sapa astia in tot orasul sunt santuri din astea gramada si nesemnalizate logic. au mai asfaltat unele dar inca au ramas gramada,mai ales in zona Barbu Vacarescu- Aviatiei

 

Locuiesc in zona de nord. Barbu Vacarescu este drumul meu spre birou (cu tot cu alte strazi praf). M-am saturat si incerc sa am grija foarte mare dar nu ai NICI O sansa sa le eviti pe toate. Oricine a mers cu mine poate confirma cata grija incerc sa am de masina asta din toate punctele de vedere si doar intr-un week-end ma trezesc cu oglinzile furate si buba asta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

aaaa gata acum ma gandesc cred ca ne-am vazut intr-o seara pe Barbu Vacarescu,eu aveam un compact argintu ,am facut stanga de pe fabrica de glucoza :)

pacatoasa rau zona aia,incerc sa evit pe cat posibil sa ajung cu masina :twoup:

PS:eu lucrez undeva langa reprezentanta Toyota

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

aaaa gata acum ma gandesc cred ca ne-am vazut intr-o seara pe Barbu Vacarescu,eu aveam un compact argintu ,am facut stanga de pe fabrica de glucoza :)

pacatoasa rau zona aia,incerc sa evit pe cat posibil sa ajung cu masina :twoup:

PS:eu lucrez undeva langa reprezentanta Toyota

 

Cumva la semafor acolo la Fratelli (pe Barbu Vacarescu)? Cred ca stiu cand, tu parca ai venit pe banda 1 si eu din cauza santului stau DOAR pe banda 2 :)

 

Eu locuiesc pe undeva pe langa Toyota si lucrez la Charles de Gaulle.

 

Chiar nimeni nu ma poata sfatui cum sa pun problema cu dansii. Ce lucruri nu trebuiesc spuse si ce da?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

1 - CASCO si te alegi cu paguba (penalizare la o noua polita, etc), nu ai nici o bataie de cap

2 - Regie proprie, faci poze la zona, cat mai multe si detaliate, bine era sa fie cum masina in zona. Faci estimare pagube (deviz estimativ) si te duci la administratorul drumului, si depui o cerere. Daca se aproba s-a terminat, daca nu la judecata. Aici te poate ajuta un jurist.

 

nu cred ca ales nimeni varianta 2, din motive lesne de inteles.

Edited by chiciuc
Link to comment
Share on other sites

Am luat si eu un sant de pe Barbu Vacarescu la 60km/h, cu toate rotile - am crezut ca mi se rupe masina. Tot nesemnalizat, bineinteles.

Cand m-am dus a doua zi sa ii fac poze, il astupasera cu pamant :twoup:

 

Urmari nu par sa fie, sper sa n-am surprize in timp..

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu problema asta, acum vreo 3-4 ani cand inca nu erau asa inraiti astia de la asigurari :twoup:, mi-au schimbat 2 jante si 2 cauciucuri cu originale, acum e ceva mai greu, insa eu zic sa mergi mai intai la politie, la sectia de care tine strada unde era santul si sa iti dea ei o dovada ca ti-ai avariat masina in santul acela si apoi sa mergi la CASCO. Daca ti s-a intamplat acum cateva zile si azi mergi la politie, poti sa le zici ca azi noapte ti s-a intamplat, oricum cei de la CASCO or sa iti ceara de la politie o dovada, acum pana si pentru faptul ca ti-ai gasit masina zgariata te trimit mai intai la politie sa faci plagere pentru distrugere si apoi sa mergi la ei, ca doar doar or gasi ei vinovatul, apoi sa se intoarca compania de asigurari impotriva aceluia vinovat pentru recuperarea prejudiciului.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.