Jump to content

Recommended Posts

Salut,

 

 

Stiu ca M52B28 are 2 sonde lambda, una de reglaj si un de consum (sper sa nu ma insel).

Am fost la test si mi-a dat eroare la una dar nu stiu exact la care.

Consumul nu mi-a explodat.

 

Sonda lambda de M52B25 se potriveste la 2.8?

 

Multumesc,

Edited by Ciumidel
Link to comment
Share on other sites

Un tester ar lamuri situatia. Cea de-a 2 sonda e de control, compara valorile pe care le masoara prima sonda, cea de la motor. Codul OBD pt cea de-a 2 sonda e 0420. Cel putin era la Opel, Euro 4.

Stai un pic, nu exista asa ceva la 328i.

Masina are 2 sonde, insa NU una inainte de catalizator si una dupa el, ci ambele sunt pe galeria de evacuare, bank 1, bank 2. Fiecare din ele pe fiecare teava ce vine de la câte 3 cilindrii.

Asa ca nu poate fi una din ele de control, ambele au acelasi rol ( fiecare pentru 3 cilindri), a gresit el in primul post.

 

 

output stage for oxygen sensor heating , sensor 2

Asta e eroarea ce e prezenta la masina lui.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Un tester ar lamuri situatia. Cea de-a 2 sonda e de control, compara valorile pe care le masoara prima sonda, cea de la motor. Codul OBD pt cea de-a 2 sonda e 0420. Cel putin era la Opel, Euro 4.

Stai un pic, nu exista asa ceva la 328i.

Masina are 2 sonde, insa NU una inainte de catalizator si una dupa el, ci ambele sunt pe galeria de evacuare, bank 1, bank 2. Fiecare din ele pe fiecare teava ce vine de la câte 3 cilindrii.

Asa ca nu poate fi una din ele de control, ambele au acelasi rol ( fiecare pentru 3 cilindri), a gresit el in primul post.

 

 

output stage for oxygen sensor heating , sensor 2

Asta e eroarea ce e prezenta la masina lui.

ms roco, stiam care are 2 sonde, restu am gresit eu.

 

da, asta e : output stage for oxygen sensor heating , sensor 2

Edited by Ciumidel
Link to comment
Share on other sites

citeste si pe aici

 

http://www.bmwfanatics.co.za/showthread.php?tid=5903

 

 

ce tester ai folosit?

Multumesc alex230ro.

deci e sonda (Cylinder 4-6 ). cum se numeroteaza cilindrii?

 

nu cunosc testul, era wireless(mufa care intra in calc masinii are o antena care transmite datele la un fel de laptop).

Edited by Ciumidel
Link to comment
Share on other sites

incearca sa faci test cu ceva dedicat gen INPA,era un user pe aici care facea gratis.Daca stai in zona 1 Mai poate ne vedem si incerc sa fac eu(nu stiu ce an de fabricatie e masina ta )

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=90692

 

aici vezi cine face diagnoza gratis,acum am vazut si anul de fabricatie teoretic merge cu INPA dar nu stiu 100% pana acum am incercat doar pe un E36 si nu a vrut

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

incearca sa faci test cu ceva dedicat gen INPA,era un user pe aici care facea gratis.Daca stai in zona 1 Mai poate ne vedem si incerc sa fac eu(nu stiu ce an de fabricatie e masina ta )

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=90692

 

aici vezi cine face diagnoza gratis,acum am vazut si anul de fabricatie teoretic merge cu INPA dar nu stiu 100% pana acum am incercat doar pe un E36 si nu a vrut

anul fabircatiei 1995, in 1996 prima inmatriculare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.