Jump to content

DYI brat dreapta


fbuzila

Recommended Posts

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

meyle CICA ar fi garantate pe viatza... desi pe drumurile noastre... oricum pretul nu e deloc rau. eu am cumparat toamna trecuta brate + bucse la 15.600.000 rol. lemforder care e oem cred.

133196[/snapback]

astia de la care le-am luat imi dau 2 ani...oricum la pretul asta e ok..

si pana la urma cred ca le schimb singur :blink:

imi comand de pe ebay scula aia de scos bratul, in forma de furca, si gata...o sa fac si niste poze....

Link to comment
Share on other sites

pentru cei ce se intreaba de ce nu merg la service, mai ales pentru schimbul de ulei:

daca e ceva ce nu e foarte complicat si nu imi afecteaza sigurantza prefer sa o fac eu....e o placere pentru mine, mai mult un hobby...oricum nu ma apuc sa fac ceva fara sa fiu foarte documentat.

De aceea nu am fost foarte sigur daca o sa fiu in stare sa schimb bratele singur, dar am citit multe DIY-uri si mi se pare un lucru care se poate face.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Va salut din nou!

Mi-au venit bratele comandate din germania (MEYLE) cu tot bucse. Si nu m-am rabdat eu si am zis ca le pun eu.

Va sfatuiesc sa mergeti la un mecanic in loc sa le schimbati voi. Eu unul pe langa faptul ca am pierdut tot weekendul am si o febra musculara si de abia pot scrie cu mana dreapta...dar am reusit:D

Nu am am mai facut un DYI pt ca nu e mare lucru...problema e sa dai bratele alea vechi jos...asta e o adevarata provocare.....dar se poate... :blink:

Dupa ce am pus bratele si bucsele la loc am dus azi masina la un service...mi-au explicat aia de acolo ca nu trebuie reglata directia, ca e ok...ca reglarea se face din suruburile alea 2 care is pe caseta de directie si bratele noi nu o afecteaza....

Voi ce ziceti? (stiu ca s-a mai scris mai sus dar poate aflu mai multe)

Link to comment
Share on other sites

Felicitari :blink:... ce sa zic... eu cred ca nu m-as apuca sa fac treaba asta singur. Poate numai daca am pe cieva care stie cu mine...

139484[/snapback]

Pai in primul rand ai nevoie de scule adevarate. Ca sa desfaci bratul de roata iti trebuie un "ball joint separator" care l-am luat eu de pe ebay (e un fel de presa cu surub) iar ca sa desfaci bratul de axul fata, mijlocul bratului, ai nevoie de o ranga si un ciocan de 5 kg minim....sau unul mai mic si o multime de nervi :)

Mai ai nevoie de o cheie de 22, una de 19 si una de 17. Cheia de 22 trebuie sa fie destul de lunga si rezistenta ca ai nevoie de o forta mare ca sa poti desface piulita din partea de mijloc a bratului.

Oricum recomand cu caldura sa mergi la un mecanic sau service. Nu merita efortul mai ales ca in Romania nu is asa scumpe serviciile ca aici.....

Link to comment
Share on other sites

Stiu Paul ce scrie in Tis.

Eu mi-am spus parerea,din partea mea poate sa faca geometria :)

131884[/snapback]

martea viitoare am programare la AB pt a-mi schimba bratele inferioare fata si bucsile. omu de la service mi-a spus ca trebuie sa-i faca si geometria. sa ma iau dupa el si s-o fac acolo, sau nu e necesara interventia?

 

Cine imi zice si mie cat costa manopera la un service normal din Romania pentru schimbul de brate+bucse? asa in mare...sa imi fac o idee....

132831[/snapback]

la un service normal nu stiu, dar la AB dureaza vre-o 4 ore (cu tot cu geometrie).

a si ora de manopera e 38.56 eur cu tva inclus :blink: acu' am aflat...

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

martea viitoare am programare la AB pt a-mi schimba bratele inferioare fata si bucsile. omu de la service mi-a spus ca trebuie sa-i faca si geometria. sa ma iau dupa el si s-o fac acolo, sau nu e necesara interventia?

la un service normal nu stiu, dar la AB dureaza vre-o 4 ore (cu tot cu geometrie).

140227[/snapback]

parerea mea e ca nu e afectata directia daca nu s-a umbat la suruburile de reglaj de la caseta si daca bratele care le pui au aceeasi marime :blink: (ceea ce e evident ca au)

dar nu sunt expert...sa te gandesti ca schimbi niste brate fixe cu altele noi de aceleasi dimensiuni...eu dupa schimb am fost aici la service si au zis ca nu trebuie facuta nici o geometrie...am mers cu masina cam 100 km si nu imi dau seama daca e vre-o problema....oricum nu cred ca e scump sa faci geometria asa ca eu unul as face-o (aici la service pur si simplu nu am putut sa ii fac pe aia sa inteleaga ca eu vreau sa imi faca geometria :) ...dar o fac in romania)

Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca e scump sa faca si geometria, dar dureaza inca 2 ore,dupa spusele mecanicului...adica 270 ron!

asa mult le ia un reglaj uzual?

140235[/snapback]

asa mult???

mi se pare enorm pentru ce fac...invart de 2 suruburi pana le iese geometria ....sau fac si altceva???

Link to comment
Share on other sites

La E39 geometria costa cam 350 RON la AB. Dureaza mai mult reglarea pe spate decat pe fata, deoarece pe spate suspensia este multilink si are cateva reglaje cu excentric.

Si din cate stiu si la E46 sunt niste reglaje la puntea spate.

 

Reglarea dureaza probabil intre 1 si 2 ore, in functie de starea masinii.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

La E39 geometria costa cam 350 RON la AB. Dureaza mai mult reglarea pe spate decat pe fata, deoarece pe spate suspensia este multilink si are cateva reglaje cu excentric.

Si din cate stiu si la E46 sunt niste reglaje la puntea spate.

140351[/snapback]

la e34 presupun k o sa coste k la e39 :blink:

Edited by vadim_braia
Link to comment
Share on other sites

Si din cate stiu si la E46 sunt niste reglaje la puntea spate.

 

Reglarea dureaza probabil intre 1 si 2 ore, in functie de starea masinii.

140351[/snapback]

la AB dureaza doua ore, la filaret 45 min...o fi mai fierbinte cafeaua la AB... :blink:

p.s. tarif orar AB 38.56 eurcu tva, filaret=21.20eur cu tva...

 

cum adica in functie de starea masinii?

Link to comment
Share on other sites

la AB dureaza doua ore, la filaret 45 min...

cum adica in functie de starea masinii?

140586[/snapback]

In 45 de minute e improbabil sa regleze corect, conform specificatiilor, directia si pe fata si pe spate . Doar daca da rasol si o face de mantuiala.

Poate dura mai mult daca sunt ceva suruburi/reglaje intepenite. La o masina noua bine intretinuta merge rapid, dar la una mai veche se poate pierde mult timp.

Link to comment
Share on other sites

zgomotele pe care le aud eu sunt metalice, infundate si doar la denivelari mici, la viteze mici.

suspectez bieletele antiruliu...

141078[/snapback]

asa am avut si eu si am schimbat bieletele si nu am mai avut nici un zgomot...

bratele le-am schimbat pentru ca auzeam un scartait din partea dreapta la curbe...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.