Jump to content

Acum o ora pe Calea Floresti


deathrow

Recommended Posts

Totul s-a intamplat pe Calea Floresti in dreptul statiilor de autobuz din apropierea kauflandului (pt cei care stiu zona). Eram primul la semafor, pe banda cea mai apropiata de axul drumului. S-a facut verde si am plecat. La vreo 20 de metri in fatza mea un baiat pe la 25 de ani traverseaza strada in fuga. Cu coada ochiului am prins banda din stanga mea, tot cea mai apropiata de axul drumului, dar pe celalalt sens. Era plina de masini care asteptau la semafor. Cealalta banda (prima de pe celalalt sens) era goala. Chiar m-am gandit la momentul respectiv ca sper ca baiatul ala sa se asigure cand trece printre masinile care stateau la semafor ianinte sa intre pe prima banda, ca daca vine unul in viteza praf il face... In fine la toate astea m-am gandit intr-o clipa. Si pana am apucat sa imi termin firul gandurilor trecusem deja de zona pe unde baiatul traversase. Merg inca o secunda si in spate stanga aud o bubuitura. Stiam ce s-a intamplat. Am oprit masina pe dreapta, am luat trusa de prim ajutor si am traversat strada. 50 de m mai incolo baiatul zacea intre 2 maisini parcate plin de sange. Masina parcata de spatele careia s-a izbit era avariata rau... Nu mi-am inchipuit ca impactul cu un om poate face asa ceva unei masini. In fine... Tipul era jos dar era lucid. I-am zis impreuna cu vreo doi oameni sa nu se miste si sa nu se ridice de jos (asta in timp ce o batrana voia sa il ridice in picioare) A venit si soferul dubitzei care il lovise cu nevasta-sa. Femeia tremura din toate articulatiile si plangea. Era in stare de soc. Partea buna e ca tipul isi simtea si putea sa isi miste picioarele si mainile. Pupilele ii erau egale si raspundeau la stimuli deci totul bine. Era doar putin speriat. Mi-a fost ciuda ca nu aveam un guler Minerva in masina... :blink: :) . Oricum a venit salvarea dupa care cineva sunase si l-au luat de acolo era mai mult speriat decat altceva... e drept ca in urmatoarea ora se puteau intampla multe dpdv al starii sale de sanatate. Am asteptat sa vina politia, m-au luat ca martor... le-am zis ce si cum si au zis sa ma duc acasa ca daca au nevoie de declaratii ma cheama ei. Oricum ca sa fiu sigur i-am dat si soferului nr de tel si numele meu in caz ca are probleme. Omul nu era vinovat. Mergea cam cu 30-40 la ora din ce am putut aprecia eu numai ca din cauza soarelui (si cei care conduc din cluj spre oradea pe la 5-6 dupa masa stiu ce va zic eu acum) si din cauza ca baiatul alerga, efectiv nu a putut sa-l evite.

 

Oricum sper ca baiatul sa fie bine si sa nu-l scoata in vre-un fel vinovat pe sofer...

 

Atentie pe unde traversati strada!!!

Link to comment
Share on other sites

Intersectia aia nu o suport ! E atat de cretin sincronizata, incat am evitat zeci de accidente acolo. Cand da verde pe strada principala, pe strada din dreapta e galben si intotdeauna sunt idioti care intra pe galben si te trezesti cu ei direct in fatza.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.