Jump to content

problema e46 320i 170cp


Recommended Posts

salut. sunt nou pe formum si am o problema. cand bag in viteza se aude un zgomot ciudat, mai ales in a 1-a, iar cand ridic piciorul de pe ambreiaj se aude alt zgomot, un fel de zgomot metalic, undeva in spate. ce ma sfatuiti?

p.s. : si parca ma asteptam sa fuga mai tare la 170 cp, cateodata demaraju mi se pare greoi

Link to comment
Share on other sites

salut. sunt nou pe formum si am o problema. cand bag in viteza se aude un zgomot ciudat, mai ales in a 1-a, iar cand ridic piciorul de pe ambreiaj se aude alt zgomot, un fel de zgomot metalic, undeva in spate. ce ma sfatuiti?

p.s. : si parca ma asteptam sa fuga mai tare la 170 cp, cateodata demaraju mi se pare greoi

132417[/snapback]

Da, in legatura cu demaraju greoi, s-ar putea sa intre dsc-u' - in momentul in care rotile pierd aderenta, iti taie gazu

uita-te pe bord pentru ca in momentu' in care intra dcs-u' ar trebui sa se aprinda si senzoru

Daca nu e asta, vechile povesti...filtru aer, benzina, debitmetru, injectoare...problema se complica

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut,

Am si eu un E46 320i 2002.

Zgomotul metalic pe care-l auzi tu in spate cand agi in viteza este ori din crucea cardanica ori din grup. Toate BMW-urile is fac joc mai repede sau mai tarziu in fct de cum sunt demarate.

Cat despre demaraj incearca filtru de benzina si bujiile. O sa vezi diferenta. Cat despre cel de aer nu cred ca mai are rost sa reamintesc.

Daca esti din buc da-mi un PM poate ne intalnim sa facem un "schimb de experienta"

Link to comment
Share on other sites

Zgomotul metalic pe care-l auzi tu in spate cand agi in viteza este ori din crucea cardanica ori din grup. Toate BMW-urile is fac joc mai repede sau mai tarziu

142430[/snapback]

 

ai putea detalia? ma intereseaza subiectul pt ca si la mine se aude un clinchet metalic usor. Mai sunt si altii interesati, se stiu ei :blink:

Link to comment
Share on other sites

salut din nou. am fost la Bavaria (ca sunt din Constanta). pentru test motor si mi-au zis ca merge excelent. demaraju e la fel ,problema cu ambreiaju nu a disparut dar am facut cursa cu un bmw seria 7 si un mercedes c-classe de 163 de cai si le-am intrcut pe amandoua. concluzia mea ar fi ca m-am obsinuit cu modul cum trage si deasta nu mi se mai pare spectaculos... :blink: iar despre zgomotu la ambreiaj...ma bucur ca nu sunt singuru care o pateste:P
Link to comment
Share on other sites

salut din nou. am fost la Bavaria (ca sunt din Constanta). pentru test motor si mi-au zis ca merge excelent. demaraju e la fel ,problema cu ambreiaju nu a disparut dar am facut cursa cu un bmw seria 7 si un mercedes c-classe de 163 de cai si le-am intrcut pe amandoua. concluzia mea ar fi ca m-am obsinuit cu modul cum trage si deasta nu mi se mai pare spectaculos... :blink:  iar despre zgomotu la ambreiaj...ma bucur ca nu sunt singuru care o pateste:P

142657[/snapback]

 

Cu zgomotul metalic ai rezolvat ceva ? sau e un zgomot normal.

Link to comment
Share on other sites

Cu zgomotul metalic ai rezolvat ceva ? sau e un zgomot normal.

142855[/snapback]

nu i-a dat nimeni de cap la zgomotu ala, si cand plec foarte patinat nici un se aude asa ca...deocamdata nu ma mai agit in aceasta privinta.

acum o intrebare offtopic: ce solutii imi recomandati ca sa ridic puterea motorului? eventual sa imi dati exemple din proprie experienta. ma gandeam la un filtru de aer conic...dar ma tem sa nu umplu motoru de praf, mai ales cand ridic capota si vad ca e plind de praf pe acolo peste tot. io stiu...alte variante? toba sport? cip?

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg fi,mai explicit !!! cum adica cu ambele trepte scoase??

143202[/snapback]

adica...DSC-ul are 2 trepte, daca apesi scurt butonul iese o sg treapta si apare un indicator iar daca tii apsat cateva secunde se aprinde in locul martorului rosu de frana de mana unu galben si de abia atunci nu mai exista deloc control al tractiunii. e un fel de masura de siguranta .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.