Jump to content

poate sa minta BC ? consum prea mic...


valtheval

Recommended Posts

Salutare,

 

Am vazut ca sint multzi care se vaita de consum mare...si e normal sa te alarmezi daca masina mananca foarte mult.

 

Eu am "problema" inversa...mi se pare ca e ciudat ca un E46, 320 D, 150 cp din 2002 sa ia doar 6,3 % in bucuresti si 4,5% la drum lung spre mare (mers cu cca 120-130 constant) - consumul mediu de pe BC

Ca stil de mers :blink: ii dau talpa atunci cand am nevoie...adica destul de rar in oras si la depasiri in afara. Si nu trece de 6,3, respectiv 4,5-4,7 in afara, chiar daca masina e incarcata cu inca 2-3 oameni.

I-am resetat valoarea medie a consumului la BC de vreo 3 ori sa ma asigur ca nu dadea dume, si...nu dadea. Indica de fiecare data acelasi lucru

 

E adevarat, i-am schimbat toate filtrele, cauciucurile sint noi, masina merge perfect

Nu am facut si testul cu rezervoru' - adica sa fac plinu' , sa consum motorina si sa fac media

Dar totusi, nu cumva e cam putin ? :) Sau minte BC ? :)

Link to comment
Share on other sites

BC-ul nu arata deloc bine care este consumul real.poate nu o sa iti vina sa crezi dar am fost pana la munte acum o saptamana si am mers constant 100-110km/h,super lejer fara forje inutile si am avut consum pe BC de 4,7%.am verificcat acest consum si la pompa si cel real era de 5,9%...
Link to comment
Share on other sites

WOW , cred ca sunt singurul cu talpa grea de pe aici, la mine arata 8.5 chiar 10 pe BC in oras si in realitate consuma 10,5-11,5 dar nu schimb niciodata sub 3000 rpm. Eu nu merg decat plin pe plin, de fiecare data fac consumul la pompa si am sesizat o eroare de 1,5- 2l in plus fata de BC. Ciudat este ca afiseaza corect cati KM mai fac cu motorina care o am dar consumul il arata aiurea.
Link to comment
Share on other sites

mie imi arata destul apropiat de consumul real, consider o eroare acceptabila.

133680[/snapback]

la E39 si E60 cit arata pe OBC atita este consumul real (nu am auzit inca pe cineva sa contrazica asta). la E46 insa, ce masoara (sau calculeaza) OBC este total varza. am auzit de problema asta la majoritatea pe cine stiu cu asa masina. indiferent de motorizare sau de caroserie (de la ci la 4 usi).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.