Jump to content

Suspensie sport!


roshu2010

Recommended Posts

La ce drumuri avem noi in tara nu se merita ( parerea mea ), cu ce ma ajuta ca sta bine pe curbe ? cand dupa curba tre sa reduci viteza ca vine o portiune cu gropi-santier ( ca doar stam in romania )

 

Vorbiţi unii de parcă trăiţi ĂŽn Irak.

 

Există destule drumuri bune unde poţi profita de suspensia sport, să fim serioşi.

 

Dacă nu contează comportamentul dinamic al maşinii, am eu soluţia:

 

------->http://cumsefoloseste.ro/wp-content/uploads/2010/02/logan.jpeg

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

La ce drumuri avem noi in tara nu se merita ( parerea mea ) ,cu ce ma ajuta ca sta bine pe curbe ? cand dupa curba tre sa reduci viteza ca vine o portiune cu gropi-santier ( ca doar stam in romania )

 

 

Există destule drumuri bune unde poţi profita de suspensia sport, să fim serioşi.

 

ciupane......mai uita-te odata pe ce am scris :) :twoup:

 

asfalt neted ciupane' :)

 

nu in irak...dar traim in romania si asta ne .....mananca zilele...sau dupa caz altceva

 

 

scuze de off topic

 

 

:twoup:

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

suspensie sport+jante 18" = lipsa destul de mare de confort, dar stabilitate si manevrabilitate sporita

suspensie sport+jante 16"(iarna) = confort muuuuuult marit, sufera insa la capitolul stabilitate si manevrabilitate. de vina sunt si cauciucurile, iarna 205/55/16 fata de 225/40/18+245/35/18 vara...

eu unul iti recomand suspensia sport daca nu faci foarte multi km si mergi pe carosabil cat de cat bun calitativ, in cazul in care nu vrei sa stai cu morcovu in c..r cand iesi de pe asfalt si intri pe vreun drum mai mioritic iti sugerez ceva stock, axat pe confort.

Link to comment
Share on other sites

Eu oricum vreau sa pun suspensie sport fixa nu fac multi km, circul mai mult prin oras (nu stradute off road) si unde e cazul 5-10 la ora mi se rupe mie de ala din spate cum i se rupe lui de bratele mele...deci PRO suspensie sport.

 

O parere despre Weitec (suspensia ce vreau sa o pun pe masina) raportul calitate-pret este cel mai bun din cate am gasit.

 

Astept si parerile celor mai priceputi (sa nu zic cunoscatori) in domeniu...

 

Voie buna.

Link to comment
Share on other sites

e OEM,nu cred ca se potriveste sincer sa fiu :twoup:

Weitec e ok am vrut si eu sa iau dar nu aveau pentru compact,mare atentie cand cumperi de ex la compact scria ceva de genu nu se potriveste la masini cu suspensie sport OEM.

edit:mda vad ca pe 2010 a disparut restrictia aia,am cautat si zicea ceva de genul se vor folosi doar arcurile in combinatie cu amortizoarele M tech.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum sunt strazile la voi da la noi pe multe dintre ele parca mergi la tara cu caruta cu roti de fier .Si eu am vrut suspensie sport dar m-am razgandit .In primul rand iti paradesti toate bucsele si e o mare lipsa de confort .Daca mergi mai mult prin oras la ce iti trebuie atata stabilitate?Daca mergi mai mult inafara si prinzi la un moment dat un drum vai de mama lui pe 5 km iti blestemi zilele cu suspensia sport .Parerea mea ca stock are destula stabilitate . Singurul lucru care as vrea sa il fac e sa o cobor mai jos vreo 3 cm dar fara sa pierd din confort .
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am probleme absolut deloc cu drumurile proaste in Timisoara sau imprejurimi, cel putin pe unde rulez eu... nu as schimba suspensia sport decat iarna, fiindca am -40mm si e nasol la zapada, atinge pe burta cand e stransa zapada coama pe mijloc :twoup:)

Nici reglabila nu am vrut ca e un chin, a zis Domi bine...

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce marca este suspensia mea pt ca asa am cumparat masina ....tocmai de zapada imi e si mie cam frica pt ca o sa ating mereu cu ea...in rest sa zicem ca ma descurc vara desi dupa cum am zis nu am un model de masina care rupe asfaltul si nici eu nu's pilot de F1....

81RGL - nu stiu daca se potriveste pe masina ta desi banuiesc, ca ar trebui...nu am suspensie sport oem...fostul proprietar a pus-o...daca te intereseaza mai vbim si o sa intreb fostul proprietar ce marca e sau poate reusesc sa o identific singur....cheers!!!

Link to comment
Share on other sites

am un e46 320d pe care am montata o suspensie sport kw var 3 , o folosesc de 2 ani si nu am avut probleme majore iar costul reparatiilor la articulatie a scazut ... deci daca ai bani de o suspensie ok eu zic ca merita mai ales ca ai facilitatea sa reglezi duritatea si inaltimea
Link to comment
Share on other sites

Man ca tot mai intrebat,sincer parerea mea este sa faci ce sti tu ca e mai bine pt masina ta si drumurile care le faci cu ea,eu unu nu vroiam decat sa am o masina normala si atat,sa-mi fac treburile personale cu ea,sa fie practica,sa nu-mi faca probleme la parcari,borduri,sloiuri de zapada,etc,eu nu mai zic nimic,fa ce vrei,ce sti tu ca e mai bine.
Link to comment
Share on other sites

am articulatiile in buna stare intodeauna. Asta nu insemanca ca masina nu a devenit mult mai incomoda pe drumuri naspa, ca interiorul zornaie mai mult si asa mai departe. Pot sa iti spun ca intre Tulcea si Arad, din 800 si ceva de km sau cati sunt poate 400 sunt ok. In moldova am auzit ca Dn-urile sunt chiar bune, nu ma mai mers recent pe ele. Nu excelenti, doar ok la genul ca nu sari parleazul ca ai dat in vreo gropa mare sau sa iesi prin plafon de la denivelari, si poti rula in relativa siguranta fara sa scrasnesti din dinti cu peste 120 km/h. In orice oras din Romania drumurile sunt in majoritatea lor execrabile, ca din pacate nu te poti fataii numai pe un drum proaspat reparat.

Avem cele mai proaste sosele din Europa de Est si o spun cu tristete. Ce pare drum bun prin Ro nu are legatura cu restul Europei.

Cine vrea suspensie sport sa stie bine in ce se baga. Este clar ca articulatiile vor avea o viata mai scurta si este inevitabil ca in interior sa nu apara greieri, si masina per total va fi mai incomfortabila. Pe unii poate nu ii deranjeaza,altii poate ii au deja(de greieri zic). Pe mine ma deranjeaza de exemplu.

Cine vrea poate sa isi puna, masina clar devine mult mai sigura la viteze mari, daca si cand te joci prin curbe e fun, dar astea vin cu un pret.

Ce cred eu e ca multi au suspensia varza, una stock in stare perfecta are un comportament mult mai bun, dar nu am mers nicodata cu asa ceva si sar direct la aia sport.

Sunt convins si stiu ca un bmw cu suspensie stock impecabila are o tinuta de drum mult peste multe alte masini de serie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.