Jump to content

Accident cu 4 morti in Bucuresti


alex77xax

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Fara legatura neaparat cu subiect asta, problema nu este motoare puternice. Masina din subiect, ce motorizare are. Cum am citit undeva, problema este ca in Romania nu exista scoala de sofer, exista scoala de obtinut permis. Am facut scoala si in Olanda si in Romania, si este o diferenta socanta la nivel de pregatire.

Salut

Nu compara Olanda cu Romania.E ca si cum ai compara mere cu pere. Chiar un francez mi-a spus ca in Olanda scoala de soferi e mai perfectionata ca in Franta ca de pilda se invata si cum sa frânezi de urgenta.Sau cum sa eviti biciclistii... se stie ca la voi in Olanda sunt ca lacustele :twoup:

In schimb si pretul este mare,mai mare ca in Franta sau Belgia.Dai banu, ai ceva de calitate.Nu, inveti doar bazele .

APOI un lucru important chiar cel mai important este soferul, mentalitatea locala, structura lui de a respecta legea.Poate sa dea romanul pentru superpermis la o scoala din Olanda ,in traficul din Romania se va comporta la fel: fara respect,claxoane,injuraturi,depasiri aiurea ('da ala de ce s-a bagat?)si restul ce se stie din tacâm.

Mentalitate locala,face ca un sofer nervos din Romania sa conduca corect intr-o tara ca Olanda de pilda, unde toti partenerii de trafic respecte legea si respecta traficul.

Tu cum conduci in Romania? Ca in Olanda sau ca in Romania? Sigur ca in Romania ca altfel nu ai reusi sa pleci de pe loc. :)

Edited by Sedan
Link to comment
Share on other sites

Foarte probabil ca BMW-ul sa fi stationat sau sa se deplaseze cu viteza mica. Daca s-a declarat ca cineva a sicanat-o in trafic eu ma gandesc la urmatorul scenariu (care mi s-a intamplat si mie de multe ori dar din fericire fara accidente) : smecherasul a fortat BMW-ul sa intre pe contrasens (line tramvai) iara soferita cand a vazut ca este pe contrasens a oprit pentru a putea intra din nou pe sensul sau de mers. Ghinionul a fost ca din sens opus venea Loganul cu viteza si nu a putut evita BMW-ul.
Link to comment
Share on other sites

Cand am luat permis de categorie B in olanda, in aunl 2000, am platit cam 1500 de Euro. Este scump, chiar si raportat la venituri de acolo.

In Romania condus e cam asa un mix; miscare Romaneasca cu asigurat in olginzi etc stil Olandez. Trebuie sa te adaptez. De exemplu, cand eram fresh in Romania, ma uitam la trafic, ce e in fata mea mai departe ca masina din fata, sa anticipez, etc. Dar luam gropi la greu, ca nu am invatat sa ma uit la 'asfalt'.

 

Hai on-topic.

Edited by bartro2
Link to comment
Share on other sites

Foarte probabil ca BMW-ul sa fi stationat sau sa se deplaseze cu viteza mica. Daca s-a declarat ca cineva a sicanat-o in trafic eu ma gandesc la urmatorul scenariu (care mi s-a intamplat si mie de multe ori dar din fericire fara accidente) : smecherasul a fortat BMW-ul sa intre pe contrasens (line tramvai) iara soferita cand a vazut ca este pe contrasens a oprit pentru a putea intra din nou pe sensul sau de mers. Ghinionul a fost ca din sens opus venea Loganul cu viteza si nu a putut evita BMW-ul.

teoria ta nu e buna, bmw-ul e lovit lateral dreapta deci in momentul impactului bmw era perpendicular cu mcv-ul

Link to comment
Share on other sites

Din ce imi dau eu seama din poze + declaratii cred ca cel mai probabil tipa a fost sicanata, impinsa pe sina de tramvai (eventual a tras stanga sa evite ceva/pe cineva), i-a scapat de sub control si s-a intors perpendicular pe drum. Instinctul a fost sa puna frana si e foarte posibil ca masina sa se fi oprit pe sensul opus, perpendicular pe drum, cu usa dreapta catre loganul care venea. Loganul avea probabil ceva viteza, a calcat frana de urgenta, insa pe mazga aia distanta de franare e mare de la viteza astfel incat poate ca avea 60-70Km/h (nu-i trebuiau 100), dar s-a dus sanie direct in BMW. Probabil ca au fost si timpii de reactie mici si distantele scurte, neavand timp sa reduca viteza mai mult.

 

Tipa in BMW inteleg ca a suferit traume grave ca doar a fost lovita din lateral. Sunt forte mari care actioneaza in zone sensibile ale corpului. Insa cei din Logan nu inteleg cum au putut sa moara. 55 Km/h ar trebui sa fie o viteza la care sa poti sa scapi teafar dintr-un accident. Nu de pomana testeaza astia masini la EuroNCAP. Oamenii aia trebuie sa fi fost foarte bolnavi si foarte sensibili, caz in care toata stirea asta e ca bancul ala: >

Link to comment
Share on other sites

Poate s-a mai scris si chiar daca sunt off-topic, vreau sa va intreb pe voi posesori ca si mine de BMW-uri, cum va simtiti cand vedeti ca in cel putin 75% din accidente este implicat un BMW si de cele mai multe ori E36. De exemplu eu am un prieten care ca si fratele lui in 11 luni calendaristice a facut praf 2 E36 (deci in total 4) si cu unul a mai si omorat un om. Oare ce trebuie facut? Oricum e jale cu romanu' si BMW-u'.
Link to comment
Share on other sites

E clar ca au ceva la bibilica (sa f*ti 4 pisici intr-un an) si nu cred ca mai au ce cauta dupa volan .

 

Acum sper ca nu au fost de vina si ca m-am inselat si in acest caz sa mai treaca si ei pe la biserica .

 

P.S : ma cam doare la cardan daca vad accidente la tv cu bmw-uri implicate .

Edited by Billy M
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ce a zis o pasagera:

Nu am vãzut nimic, pur ºi simplu, mi-a zburat telefonul din mâ­nã. Nu ºtiu ce s-a Întâmplat, nu am conºtientizat nimic,

Ce scrie mai jos:

Surse din cadrul BGS ne-au creionat ultimele secunde dinaintea accidentului aflate atunci de la Âşofe­rul lor. "ĂineĂži-vĂŁ bine!" Sunt ultimele cuvinte Âşi strigĂŁtul disperat al unui om care preĂž de câteva secunde a vã­zut moartea cu ochii.

"Cristian Pintea se Îndrepta spre PiaÞa Miniº. El a povestit cã la un moment dat a vãzut la 200 de me­tri o maºinã care a depãºit o altã ma­ºi­nã pe partea stângã, pe linia de tram­vai, dupã care autoturismul res­pec­tiv a Început sã se Învârtã. A intrat În dera­paj ºi Începuse sã facã niºte miºcãri ample. Vãzând asta, ºoferul nostru a tras maºina Încet lângã o bor­durã, aproape cã a oprit (...). A vã­zut maºina care se apropia cu apro­xi­mativ ºapte-opt secunde Înainte sã-i zdrobeascã." Cristian a fost internat la Spitalul Floreasca timp de cinci zile, iar apoi tratat de colegii de la BGS, În timp ce Aurica Stanciu (trei zile) ºi Andreea Enache au fost internate la Spitalul "Sf. Pantelimon".

 

Mi se pare 2 scenarii diferite.

Link to comment
Share on other sites

deci:

-E46 touring=bolid de lux!!

-Din momentul ĂŽn care Andreea Enache a fost dusĂŁ la spital s-a creat un adevĂŁrat zid al tĂŁcerii ĂŽn jurul ei. Nu doar cĂŁ nici ea, nici familia ei nu au luat legĂŁtura cu vreuna dintre victimele supravieĂžuitoare ori cu rudele celor patru morĂži, dar e o ĂŽntreagĂŁ se­cre­tomanie Âşi cu privire la zilele de spi­­talizare ori locul ĂŽn care este tra­ta­tĂŁ. "De la Spitalul «Sfântul Panteli­mon», tânĂŁra ÂşoferiÞã a fost mutatĂŁ la o altĂŁ unitate spitaliceascĂŁ, «ĂŽntr-o rezervĂŁ privatĂŁ, de lux». «Transferul» s-a produs cu o ambulanÞã neinscrip­Þi­onatĂŁ. Am auzit cĂŁ ar fi o fatĂŁ de bani gata, rudĂŁ de parlamentar", ne-a mĂŁrturisit cu teamĂŁ un martor, ce­rându-ne sĂŁ-i protejĂŁm anonima­tul.

 

deci ...

Link to comment
Share on other sites

DA domnilor, asa sunt legile in romania, si daca nu este ruda cu un parlamentar, tot scapa!

Fara probleme cine omoara in accident rutier un om, sau mai multi oameni scapa fara probleme si daca este sub influneta bauturilor alcolice.

Asta spun din ceea ce sa intimplat la noi acu vre-o 7 ani, un tanar de 20 si ceva de ani se intorcea de la discoteca, binenteles cu cateva beri la bord, si a intrat intr-un grup format de 4 persoane care mergeau si ei pe drum. Unul din ei un baiat de 16 ani a decedat pe loc, ceiilalti 3 au suferit leziuni usoare.

Si spre urmare a fost suspendat permisul de conducere 3 luni, si atat! Familia victimelor au cerut despagubiri mai ales cel al decedatului, sau dat in judecata, daca voi ati vazut un ban dat pentru despagubire, atunci si ei au vazut.

Asta e traim in Romania si e tara tutror posibilitatilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.