Jump to content

Ce sa aleg?


dr.touring

Recommended Posts

Dupa cum spune titlul m-ar interesa si pe mine un seria 1,motorul il vreau neaparat diesel dar nu stiu ce sa aleg.

Toate modelele de motoare de mai sus au o capacitate pana in 2.000cmc.

Sa nu vorbim in acest topic despre cai putere si sa ma intrebati de ce compar eu 116d cu 123d.(PENTRU CA NU MA INTERESEAZA IN MOD SPECIAL CAII PUTERE) rezulta ca nu vorbim nici de consum.

M-ar interesa fiabilitatea,costuri de intretinere,problemele pe care le-ati avut cu vreunu din aceste modelele.

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce rost are topicul asta , ce astepti sa auzi ca 123 d are pretul de 25k E degeaba si ca de fapt cu mult mai putini bani ai avea acelasi senzatii de la 118 d ? :twoup: Si daca nu vb de consum , putere ca si cum banii nu conteaza aici , nu vad de ce mai discutam de fiabilitate si alte costuri , atunci alege modelul puternic . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Cand am luat seria 1 pt sotie, am cautat 123d, insa nu am gasit la vremea respectiva, e un model destul de rar... asa ca am ales un 120d, cu foarte multe dotari :twoup: Masina mi se pare geniala si extraordinar de fiabila, acum are peste 170.000 km si merge brici, insa am si efectuat toate reviziile la timp cu piese de calitate, la reprezentanta si s-a avut grija de ea. Probabil ca orice masina, o ai, asa cum o ingrijesti.

 

Plus ca am remapat-o la aprox. 200 de cai acum vreo 20.000 km si totul functioneaza fara probleme.

 

Mie imi place, singurul inconvenient e ca e foarte inghesuita si eu nu am loc cat sa ma simt in largul meu.

 

De consumat, foarte putin, vreo 10%, acum de cand a venit frigul in schimb, ii consuma si 13%. Ma refer strict in oras.

Link to comment
Share on other sites

In general seria 1 este un model foarte fiabil si fara probleme,are un preten de`al meu 118d si nu a avut nici o problema cu el pana akm ( il are de 1 an ) i-a facut toate reviziile la timp si nu are treaba ! si in plus are un consum foarte mic cu el prin oras in TM mai exact..undeva la 6.6 % masina este foarte reusita,numa ca este cam micutza :twoup:
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce rost are topicul asta , ce astepti sa auzi ca 123 d are pretul de 25k E degeaba si ca de fapt cu mult mai putini bani ai avea acelasi senzatii de la 118 d ? :twoup: Si daca nu vb de consum , putere ca si cum banii nu conteaza aici , nu vad de ce mai discutam de fiabilitate si alte costuri , atunci alege modelul puternic .

Are rost,dupa cum am spus si mai sus nu ma intereseaza puterea si consumul in mod special ca un 123d nu poate consuma cu 20%mai mult decat nu 116d (cred ai prins ideea)

2.Nu sunt genul de om care sta pe youtube si se uita la niste ceasuri de bord si sa vada in cat timp ajunge la 100 de km pe ora,nu sunt genul de om care isi cumpara masina si se da la intrecere cu ea cred ca si aici ai prins ideea dar in schimb sunt genul de om care calatoreste mult cu masina si la o viteza constanta exclusa varianta cu depasiri riscante si chestii de astea.

Topicul l-am facut pentru a primi cateva sfaturi si informatii de la proprietari si nu numai.In mod special ma intereseaza fiabilitatea motorului la drumuri cat mai lungi si costuri de intretinere atat.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu vrei depasiri riscante ia 123d , cu cat ai putere mai mica cu atat sunt mai riscante depasirile

 

hai ca ai inceput ca stefan , tot ce e sub 300 cai e periculos sa mergi pe strada :twoup: . Daca nici 120 nu are putere ......iar 123 ala e scump din start , eu nu as da 25 k pe un seria 1 , mare fita de masina sa dai atat . Hai ca ma culc

Link to comment
Share on other sites

Noapte buna , daca intreaba cineva care merita si a pus si 123d acolo presupun ca si-l permite , de aceea il recomand.

123d nu prea am vazut prin oras...am fost si la reprezentanta dar nu avea pentru drive test decat 120d...

Pai nu cred ca sunt multi care sa cumpere 123d, poate de aia..

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca daca chiar iti cumperi o sa ai probabil 118d sau 120d sunt cam singurele modele gasibile in romanica, si nu cred ca vrei sa`ti faci comanda speciala pt un 123d care e intradevar o mini racheta de oras.116d e strict pt consum nu ti-o sfatuiesc, nu ai vrea sa vezi cum trec unii pe langa tine cu masini dubioase :twoup: Edited by ruLkes
Link to comment
Share on other sites

Eu am un 120d de 1 an si jumatate. Sunt multumit de motorizare,merg cam 20k km pe an, majoritatea in afara.Consumul nu ma obosesc sa il fac,dar de vreo 10k km nu l-am mai resetat si imi indica 7.1% mediu. Ca reparatii nimic grav,doar problemele uzuale la o masina de 5 ani, 150k km.

Pot sa zic ca am avut problema cu o conducta de freon care a cedat si am schimbat fulia vilbrochen si bujiile.In afara de aceste reparatii decat consumabilele.

Masina este senzationala in depasiri si in general in afara orasului,pacat ca este inghesuita.Este masina de 2 oameni cu casa dupa ei sau de 4 cu 3 tricouri dupa ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salutare, in viitorul apropiat doresc sa imi achizitionez un seria 1. Doresc sa il iau de la un dealer din parcul de masini rulate in leasing pentru ca nu vreau sa blochez o suma importanta de bani in masina si nu am gasit nici o preloare de leasing pentru acest model. Merita 120d 163CP sau 120d 177CP? Stiu ca este diferenta de bani intre ele si cel de 177 este mai nou, dar diferenta de pret numai din aspectul puterii se merita? Comparatia o fac intre 2 masini din ani diferiti dar rulaj similar, de asta spun ca diferenta de bani este doar de an si putere si nu de rulaj.

De o masina de la Automobile Bavaria Rulate ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.