Jump to content

Leon sau Bmw


ebenize

Recommended Posts

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma surprinde, in mod placut, faptul ca desi suntem pe un forum BMW ai primit mai multe sfaturi impotriva schimbului decat cele pro, ceea ce mi se pare normal, avem deci si useri obiectivi :), motorizarea nu e stralucita, dar, am mers destul cu un Golf 1.6(banuiesc din cate stiu de VW group ca e acelasi motor si masina, e aceeasi plaforma folosita deci greutati identice) din 2004 cu vreo 50k km la bord si mi s-a parut zgomotos si destul de lent, senzatie de greutate in urcatul in ture ceea nu pot spune despre 316 sau orice motor de BMW care urca, cel putin aparent judecand dupa zgomot si nu numai, foarte usor in ture unde se si simte cel mai bine. Parerea mea este ca daca 316-le era intr-o stare buna si cu cat mai multe optiuni ai fi putut sa faci schimbul, sincer treceai de la 105cp la 105cp, poate chiar aveai impresia ca trage mai bine BMW-ul, nu m-am uitat la datele tehnice ale Leon-ului, poate pe hartie sta mai bine dar in realitate e posibil sa fie diferit. Daca ai fi avut un 1.8T categoric nu merita trecerea insa in cazul tau, as fi facut trecerea doar daca, asa cum am zis, BMW-ul avea mai multe optiuni, cel putin cam cum am avut eu pe 318i NFL sau cum are user-ul justy(parca) pe 316i FL care sa te faca macar sa te simti bine in masina daca nu ai prea multa putere, asa nici putere nici gadilat la orgoliu... :twoup: . Oricum, caliatea materialelor si a finisarilor e peste Leon in BMW, de asta sunt 100% sigur.

 

Semnat, muscoiul :).

 

P.S ma deranjeaza in general termenul asta de ''full'' pe care l-ai folosit tu ca sa nu mai zic de ''full fara''!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Offtopic: e mult mai usor sa impingi decat sa tragi :) Asta apropo de paralela tractiune/propulsie.

Eu unul as mai strange ceva $$$ daca e posibil si mi-as lua eventual un 2.0d sau 2.0i FL....

Si daca vrei sa o dai de fund chiar daca ai motor mai mic, iti iei jante de 9J pe spate si pui cauciucuri de 205 - e greu sa le "balonezi" pe janta dar un prieten a reusit si era foarte distractiv :twoup:

Link to comment
Share on other sites

aceeasi dilema o am si eu:leon vs bmw - cu mentiunea ca e vorba de new leon vs e46(318i fl).Cred ca ma indrept spre leon pt ca e mai fiabil(e stiut faptul ca e46 are destule probleme),cu toate ca-mi place f mult cum trage bmw-ul.E pacat ca o masina care arata atat de bine,sta destul de slab la capitolul fiabilitate.Inca nu sunt 100% hotarat,dar prima optiune e leonul.
Link to comment
Share on other sites

ma surprinde, in mod placut, faptul ca desi suntem pe un forum BMW ai primit mai multe sfaturi impotriva schimbului decat cele pro, ceea ce mi se pare normal, avem deci si useri obiectivi :), motorizarea nu e stralucita, dar, am mers destul cu un Golf 1.6(banuiesc din cate stiu de VW group ca e acelasi motor si masina, e aceeasi plaforma folosita deci greutati identice) din 2004 cu vreo 50k km la bord si mi s-a parut zgomotos si destul de lent, senzatie de greutate in urcatul in ture ceea nu pot spune despre 316 sau orice motor de BMW care urca, cel putin aparent judecand dupa zgomot si nu numai, foarte usor in ture unde se si simte cel mai bine. Parerea mea este ca daca 316-le era intr-o stare buna si cu cat mai multe optiuni ai fi putut sa faci schimbul, sincer treceai de la 105cp la 105cp, poate chiar aveai impresia ca trage mai bine BMW-ul, nu m-am uitat la datele tehnice ale Leon-ului, poate pe hartie sta mai bine dar in realitate e posibil sa fie diferit. Daca ai fi avut un 1.8T categoric nu merita trecerea insa in cazul tau, as fi facut trecerea doar daca, asa cum am zis, BMW-ul avea mai multe optiuni, cel putin cam cum am avut eu pe 318i NFL sau cum are user-ul justy(parca) pe 316i FL care sa te faca macar sa te simti bine in masina daca nu ai prea multa putere, asa nici putere nici gadilat la orgoliu... :twoup: . Oricum, caliatea materialelor si a finisarilor e peste Leon in BMW, de asta sunt 100% sigur.

 

Semnat, muscoiul :twoup:.

 

P.S ma deranjeaza in general termenul asta de ''full'' pe care l-ai folosit tu ca sa nu mai zic de ''full fara''!

 

Eh pe mine ma deranjeaza cand se baga altcineva pe topicul altcuiva... oricum scuze de apelativ ma enervasem putin :).. Ms de raspunsul detaliat si intradevar ai dreptate cu calitatea materialelor, tinuta de drum, pozitia la volan, senzatia ca trage pt ca totusi e 1.9 urca altfel in ture are alt cuplu...insa totusi nici bmw-ul ala nu cred ca era foarte stralucit adica nu as vrea sa dau leonul care cel putin cateva luni nu mai trebuie sa bag bani pe un bmw care pica una alta. Cred ca totusi mai astept un pic poate reusesc un schimb cu un 318i sau mai strang si ma indrept spre un 320d

Link to comment
Share on other sites

aceeasi dilema o am si eu:leon vs bmw - cu mentiunea ca e vorba de new leon vs e46(318i fl).Cred ca ma indrept spre leon pt ca e mai fiabil(e stiut faptul ca e46 are destule probleme),cu toate ca-mi place f mult cum trage bmw-ul.E pacat ca o masina care arata atat de bine,sta destul de slab la capitolul fiabilitate.Inca nu sunt 100% hotarat,dar prima optiune e leonul.

Da, da... ia Leon. Si asa sunt prea multe BMW-uri! E bine sa fie diversitate! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

aceeasi dilema o am si eu:leon vs bmw - cu mentiunea ca e vorba de new leon vs e46(318i fl).Cred ca ma indrept spre leon pt ca e mai fiabil(e stiut faptul ca e46 are destule probleme),cu toate ca-mi place f mult cum trage bmw-ul.E pacat ca o masina care arata atat de bine,sta destul de slab la capitolul fiabilitate.Inca nu sunt 100% hotarat,dar prima optiune e leonul.

 

nu stiu daca e mai fiabil leonul ... doar in cazul in care e mult mai nou cu km mai putini ... de bmw depinde cum s-a mers cu el.. Daca a fost tinut numai in forje, burnout, drifturi prostii de genu ... e posibil sa nu tina mult. Eu iti zic sa iti iei ce iti place atat ca design cat si cum te simti in el. Eu am avut ocazia sa imi iau un 316 din 11.2001 si am zis ca totusi nu e potrivit pt mine si acum chiar daca era 316 (arata extrem de bine , dar m-am gandit la costuri) acum as da timpu inapoi sa il iau pe ala in loc de leon chiar daca costurile anuale ajungeau un pic mai mult dar macar nu stateam cu inima neimpacata si acum sa alerg dupa bmw-uri

Edited by ebenize
Link to comment
Share on other sites

aceeasi dilema o am si eu:leon vs bmw - cu mentiunea ca e vorba de new leon vs e46(318i fl).Cred ca ma indrept spre leon pt ca e mai fiabil(e stiut faptul ca e46 are destule probleme),cu toate ca-mi place f mult cum trage bmw-ul.E pacat ca o masina care arata atat de bine,sta destul de slab la capitolul fiabilitate.Inca nu sunt 100% hotarat,dar prima optiune e leonul.

 

pe asta de unde ai mai scos-o?

cum vorbeste lumea din auzite... . am mai spus-o si o mai zic odata: romanul in general isi cumpara BMW cu 300.000 km in bord si se asteapta sa mai mearga inca pe atat fara reparatii, iar daca pica ceva la el (total neasteptat) spune ca e cea mai proasta masina posibila. "cum domne sa pice ... ca doar e bemve". Chestia asta am vazut-o cu ochii mei .. si nu este inventata!

 

iti spun ca BMW (in special motoarele pe benzina) este cu mult peste Seat la capitolul fiabilitate. Si asta o zic tot din experienta.

 

 

 

 

NU. nu da Leonul.

BMW-ul ala pe langa faptul ca arata rau , este cam troaca din ce vad in poze.vopsea matuita (cel putin pe aripa), un xenon after market de 2 lei , semnale si stopuri in stil taranesc , un sony xplod indesat cu forta in bord.... sa continui?

Link to comment
Share on other sites

aceeasi dilema o am si eu:leon vs bmw - cu mentiunea ca e vorba de new leon vs e46(318i fl).Cred ca ma indrept spre leon pt ca e mai fiabil(e stiut faptul ca e46 are destule probleme),cu toate ca-mi place f mult cum trage bmw-ul.E pacat ca o masina care arata atat de bine,sta destul de slab la capitolul fiabilitate.Inca nu sunt 100% hotarat,dar prima optiune e leonul.

 

pe asta de unde ai mai scos-o?

cum vorbeste lumea din auzite... . am mai spus-o si o mai zic odata: romanul in general isi cumpara BMW cu 300.000 km in bord si se asteapta sa mai mearga inca pe atat fara reparatii, iar daca pica ceva la el (total neasteptat) spune ca e cea mai proasta masina posibila. "cum domne sa pice ... ca doar e bemve". Chestia asta am vazut-o cu ochii mei .. si nu este inventata!

 

iti spun ca BMW (in special motoarele pe benzina) este cu mult peste Seat la capitolul fiabilitate. Si asta o zic tot din experienta.

 

 

 

 

NU. nu da Leonul.

BMW-ul ala pe langa faptul ca arata rau , este cam troaca din ce vad in poze.vopsea matuita (cel putin pe aripa), un xenon after market de 2 lei , semnale si stopuri in stil taranesc , un sony xplod indesat cu forta in bord.... sa continui?

 

e drept ca n-am avut seria 3 pana acum,dar am citit subforumul "Probl.tehnice si rezolvari seria 3".Si am vazut ca sunt f multe probleme care apar acolo.

Nici eu n-as da leon-ul pe bmw.Arata mult mai bine masina pe care o ai.Daca totusi prinzi un e46 ingrijit si in toate mintile lui,atunci merita schimbul.

Link to comment
Share on other sites

eh depinde .. eu cel mai bine iti zic asa. Fa un test cu un leon si cu un bmw, dar nu asa intri in el te uiti si atat.. incearca sa te dai prin oras incearca-le in curbe daca ai ocazia vezi raspunsul acceleratiei comfort pozitie la volan ...Conteaza mult cel putin pt mine da... M-am dat si in new leon si e o masina dragutza insa plasticele nu sunt asa calitative .. unii zic ca ar fi mai calitativ plasticul din leon 1m ..la bord mie unu nu imi place asa mult new leonul. E adevarat ca poate gasesti un leon ceva mai nou cu km mai putini dar e posibil sa gasesti si un bmw ingrijit. Trebuie sa ai rabdare si sa cauti pe net, in targuri si in exterior chiar si pe la prieteni. In bmw se simte ca aproape totul e de calitate, ca e bine inchegat. Totodata cand rulezi pe asfalt sa fi atent la zgomotul de afara si ai sa vezi ca bmw-ul e mult mai bine antifonat. Ruleaza si prin gropi sa vezi cum e senzatia ,cum se aud telescoapele si eventuali "greieri"... la fel testeaza franele.

 

PS: Multumesc de raspunsuri si sfaturi ! apreciez gestul.

Link to comment
Share on other sites

cu 3ar-ul ala nu merita, pare prea obosit, culoarea nu e deloc cea mai buna alegere, xenon-ul e aftermarket, in afara de cele 4 geamuri el. si climatronic nu are nimic deosebit, eventual sa mai iei o diferenta, altfel nu vad rostul schimbului sincer sa fiu. Mai cauta!
Link to comment
Share on other sites

"m-am dat" si cu new leon si cu 318i fl.tinuta de drum e f buna la ambele,cu un plus pt bmw.partea cu plasticul de pe bord ma lasa rece.nu plasticul ala e criteriul dupa care imi aleg masina.important pt mine este sa fie fiabila,sa nu fiu nevoit sa bag tot timpul bani in ea,pt ca atunci mi se ia efectiv de masina aia.in ceea ce privestea antifonarea,nu stiu la ce te referi.mie imi place sa aud soundul motorului,iar aici bmw sta destul de bine.nu ca leonul nu s-ar auzi frumos(de ex 1.6 102cp se aude destul de bine,la fel 2.0 140cp)
Link to comment
Share on other sites

cu 3ar-ul ala nu merita, pare prea obosit, culoarea nu e deloc cea mai buna alegere, xenon-ul e aftermarket, in afara de cele 4 geamuri el. si climatronic nu are nimic deosebit, eventual sa mai iei o diferenta, altfel nu vad rostul schimbului sincer sa fiu. Mai cauta!

 

da...asa am zis si eu ...

 

"m-am dat" si cu new leon si cu 318i fl.tinuta de drum e f buna la ambele,cu un plus pt bmw.partea cu plasticul de pe bord ma lasa rece.nu plasticul ala e criteriul dupa care imi aleg masina.important pt mine este sa fie fiabila,sa nu fiu nevoit sa bag tot timpul bani in ea,pt ca atunci mi se ia efectiv de masina aia.in ceea ce privestea antifonarea,nu stiu la ce te referi.mie imi place sa aud soundul motorului,iar aici bmw sta destul de bine.nu ca leonul nu s-ar auzi frumos(de ex 1.6 102cp se aude destul de bine,la fel 2.0 140cp)

 

 

eu am zis ce ar trebui acum, tu consideri ce iti place si ce nu, gusturile difera. Cu antifonarea ma refer si la zgomotele de afara vant ploaie rularea cauciucurilor pe asfalt chesti de genu care sunt uneori enervante pt mine poate nu si pt tine.

Link to comment
Share on other sites

pastreaza Leonul, bmw-ul e "Tziganit" rau cu folii p stopuri si ornamentele exterioare vopsite cu spray cred, nici interiorul nu arata bine, pun pariu ca numai manele se asculta in masina aia:))......si lipseste inscriptia "316i" din spate, probabil a fost vopsit! Edited by darius_x
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.