Jump to content

Leon sau Bmw


ebenize

Recommended Posts

insa pt mine conteaza enorm cum ma simt in ea.. designul ... arata agresiv sportiv chiar daca e sedan.. Eu unu m-am dat de foarte multe ori cu un 320d si zilnic cu leonul si vreau sa spun ca mi se pare o diferenta foarte mare intre ele la capitolul comfort pozitie la volan tinuta de drum insonorizare.... Stiu cum se conduc amandoua ,e adevarat .. comenzile sunt ceva mai greoaie la bmw ... dar nu ma deranjeaza deloc ... doar nu sunt dama.

 

1. O sa ai o deciptie daca crezi ca o sa ai mai putine probleme decat la 320D la 316. Eu pana acum nu am avut nimic la al meu. Mai citesc si eu cate un topic si sunt destule benzinare cu probleme. Chiar si cu aia care zic ca nu au, ii tot vad prin service cand merg la revizie. :twoup: :)

 

design - mai bun la BMW

tinuta de drum - mai buna la BMW

insonorizare - mai buna la BMW (aici chiar indiscutabil)

pozitie la volan - ma deranjeaza un pic la BMW ca scaunul e impins in usa (asta inseamna si o siguranta foarte proasta la impactul lateral - confirmata de teste - si cateva probleme de disconfort

confort - avand in vedere ca leonul este mai bine echipat decat BMW-ul: asemanator cel mult (vorbesc de cazul meu particular - nu generalizez); Faptul ca comenzile/usile merg mai greu iar atarna in defavoarea confortului la BMW;

BMW-ul meu are suspensii extrem de rigide si simt orice crapatura din asfalt - lucru pe care nu il consider confortabil de loc.

 

Mergi si cu un MB si ai sa sesizezi diferentele. Acolo ai confort. Scaunul e unde trebuie, usile se inchid extrem de usor, denivelarile sunt absorbite fara probleme la modelele entry level (nu AMG)

Fata de Seat mai incap discutii; fata de Audi si MB, BMW-ul sta prost la capitolul confort (sta bine la altele).

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vb vine o masina de raliu.... ca stiu ca sare la peste 50 000 euro cel putin, nu asta era ideea.

 

@motanul

 

nu ma deranjeaza suspensia ... si usile e adevarat ca se inchid mai greu dar la fel nu ma deranjeaza ... Nu prea m-am dat cu MB deci nu te contrazic ca nu sunt cum zici ..insa preturile sunt ceva mai scumpe si parca nu ma atrag asa de mult cum ma atrag bmw-urile desi sunt mai elegante MB -urile si din cate am auzit mai fiabile..

 

Motor mai mare de 2000 cmc nu vreau mi-e de ajuns deocamdata pana in 2000. Taxele sar rau la peste 2000.

Link to comment
Share on other sites

nu are nimic leonul.. dar am o slabiciune cu bmw-urile .. imi plac cum arata, cum e comfortul in ele, stabilitatea, totodata si tractiunea spate Nu tin neaparat sa am motor foarte mare mai degraba as vrea un 316 cu care nu o sa am probleme decat un 320d cu care o sa imi fac nervi.

Ia-ti in primul rand o masina cat de cat ingrijita, in care sa nu bagi bani aiurea.

Restul e cancan :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Dar ce ziceti de un schimb cu un 320i e46 din 2000 cu 200 000 la bord ? se merita? ca dotari sunt la fel aproape + - unele nesemnificative La bmw propietarul mi-a zis ca ar trebui schimbate telescoapele de pe fata ... (se simte o bataie in volan la 80 -90 km/h apoi dispare peste 90) Stiu ca e mai vechi ca leonul si mai rulat dar oare pot aparea probleme atat de grave la bmw incat sa nu pot circula cu el ?
Link to comment
Share on other sites

Dar ce ziceti de un schimb cu un 320i e46 din 2000 cu 200 000 la bord ? se merita? ca dotari sunt la fel aproape + - unele nesemnificative La bmw propietarul mi-a zis ca ar trebui schimbate telescoapele de pe fata ... (se simte o bataie in volan la 80 -90 km/h apoi dispare peste 90) Stiu ca e mai vechi ca leonul si mai rulat dar oare pot aparea probleme atat de grave la bmw incat sa nu pot circula cu el ?

 

 

scuze ca am postat de doua ori... am avut o eroare.

Edited by ebenize
Link to comment
Share on other sites

Oricat de impecabila ar fi tot nu merita! Este o gluma proasta... Motor de aproape 2.000, care produce doar 105 CP dar care chiar consuma cat un motor de 2.000 cc pe benzina! Un Logan este mai rapid ca 316... este mult sub media masinilor care circula pe strada... mi-aduc aminte ca ce mai mare umilinta, sa zic asa a fost in felul urmator: Era o DUBA plina de calatori si am accelerat pentru ca nu vroiam sa ajung in spatele lui ca sa schimb banda (ploua si nu vroiam sa ma faca varza) si soferul dubei s-a ambitionat, a calcat-o si m-a facut. O DUBA CU CALATORI! Daca iesi cu ea in afara poti sa-ti iei ADIO de la orice depasire... adica daca ai prins un TIR poti sa mergi in spatele lui 100 de KM. Pana si unu' cu TICO te poate lua la misto in 316!

 

Deci poate sa arata MEGAIMPECABIL! Este PRAF!

Deja discutam si de elementul uman aflat la volan.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca e mai vechi ca leonul si mai rulat dar oare pot aparea probleme atat de grave la bmw incat sa nu pot circula cu el ?

 

scuze ca am postat de doua ori... am avut o eroare.

 

Cum iti este norocul. In principiu 200.000 km nu sunt multi pentru un motor daca a fost ingrijit cum trebuie.

 

In medie niciodata nu o sa ai aceleasi cheltuieli cu bmw-ul si leon-ul. Clar bmw-ul e mai scump - chiar si daca nu schimbi nicio piesa la el (platesti doar revizii, RCA, casco). Din ce am remarcat eu, BMW-ul este mult mai sensibil la articulatii (ceea ce este confirmat si de masina pe care vrei sa o cumperi la care trebuie schimbate amortizoarele).

Daca mai incepi sa schimbi si altceva e si mai rau. La BMW vin ca piesa separata doar cauciucurile de la stergator (fara partea metalica a lamei).

Cauciucul costa vreo 100 lei si lama cu totul costa vreo 200 ron (set). Porcaria aia de lama meschin de mica de la luneta (eu am touring) costa vreo 90 ron. etc

 

Si nu gasesti aftermarket ca la leon nici sa dai cu tunul (ma refer la lama luneta) - pe fata am gasit.

Aveam un excel cu diferentele la filtre (man si la seat si la bmw); Iar avantaj leon.

 

Unde o sa iesi mult mai bine: la ulei de motor. Al meu seat consuma 2-3 L intre schimburi si e mai scump. Al meu BMW nu necesita completare intre schimburi (320D) si e si mult mai ieftin.

 

Vezi doar sa nu te arunci sa faci schimbul fara sa verifici bine masina pe care o cumperi.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

salut

sunt un fost posesor de Leon, dar de 110 hp, diesel din 2001, si actual posesor de 320d de 136hp din 1999.

Nu as fi renuntat la Leon,dar un idiot s-a trezit sa-mi taie calea,si la 120 km/h cat aveam eu pot sa zic ca am scapat doar cu o zgarietura mica la mana. dar

masina a fost dauna totala, pentru ca bineinteles, m-am oprit pe contrasens intr-un tir dupa ce am ricosat din el!

 

Acuma, pentru ca si eu , ca si tine visam la bmw, am gasit unul si mi l-am luat.

Singurul regret e ala ca piesele sunt cu vreo 30-40% mai scumpe la bmw, dar inrest totul e ok!!! Am scris toata povestea asta ca un fel de argument al sfatului meu care ti-l dau: CAUTA-TI UN LEON DIN 2001-2003 DE 110HP DIESEL SI FA-I O RESOFTARE PANA LA 140 HP SI O VEZI DIFERENTA!!! chiar si fara resoftare, 110hp si cuplul de diesel o sa t-i se para nemaipomeniti, fara sa mai iei in calcul si consumul de 4.5-6%

 

 

Tin minte ca la Leon am schimbat toate discurile si placutele cu 700 ron la mecanic, iar la Bmw discurile pe spate si placutele au fost 540 ron si le-am schimbat eu!!

 

Nu regret ca am Bmw, regret ca nu am bani sa-l fac cum vreu eu!!!! sa nu inteleget gresit, dar trebuie sa sti ce te asteapta daca vrei asa ceva!!!

Link to comment
Share on other sites

salut

sunt un fost posesor de Leon, dar de 110 hp, diesel din 2001, si actual posesor de 320d de 136hp din 1999.

Nu as fi renuntat la Leon,dar un idiot s-a trezit sa-mi taie calea,si la 120 km/h cat aveam eu pot sa zic ca am scapat doar cu o zgarietura mica la mana. dar

masina a fost dauna totala, pentru ca bineinteles, m-am oprit pe contrasens intr-un tir dupa ce am ricosat din el!

 

Acuma, pentru ca si eu , ca si tine visam la bmw, am gasit unul si mi l-am luat.

Singurul regret e ala ca piesele sunt cu vreo 30-40% mai scumpe la bmw, dar inrest totul e ok!!! Am scris toata povestea asta ca un fel de argument al sfatului meu care ti-l dau: CAUTA-TI UN LEON DIN 2001-2003 DE 110HP DIESEL SI FA-I O RESOFTARE PANA LA 140 HP SI O VEZI DIFERENTA!!! chiar si fara resoftare, 110hp si cuplul de diesel o sa t-i se para nemaipomeniti, fara sa mai iei in calcul si consumul de 4.5-6%

 

 

Tin minte ca la Leon am schimbat toate discurile si placutele cu 700 ron la mecanic, iar la Bmw discurile pe spate si placutele au fost 540 ron si le-am schimbat eu!!

 

Nu regret ca am Bmw, regret ca nu am bani sa-l fac cum vreu eu!!!! sa nu inteleget gresit, dar trebuie sa sti ce te asteapta daca vrei asa ceva!!!

 

 

Te inteleg dar mai conteaza si cum te simti cand il conduci. Ca tot a adus cefi vorba .. am facut schimbul si imi place mult mai mult bmw-ul decat leonul la felul cum arata, cum se conduce si cum trage sa nu mai zic de sunetul motorului... Intr-aadevar e mai scump, consuma ceva mai mult dar sincer sunt impacat cu ideea ca daca tot bag bani in masina macar bag bani in masina mult dorita, nu ca in leon in care tot trebuiau bagati bani si eu eram cu gandul sa o vand si sa imi iau BMW. .. ce faceam daca bagam 15-20 -30 mil in 1 an si apoi il vindeam ? imi mai scoteam banii? clar nu, oricum am bagat vreo 15 mil in leon asta e ..deocamdata sunt multumit sa vedem pe viitor .. Si eu trebuia sa imi schimb discurile pe spate la leon si ma costa in jur de 600 RON si nu stiu daca era manopera inclusa ..

 

PS: Multumesc tuturor de suport, informatii si sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea si-a dat cu parerea aici ... dar de bordul Leonului nu a zis nimeni nimic ...oare numai mie mi se pare de-a dreptul HIDOS ?!?

mie nu-mi place deloc leonul...cu atat mai putin bordul :twoup:

Hai sa nu fim rautaciosi, sunt destul de frumoase, sportive si apreciate de multa lume. Mai ales daca ai una ca asta, sigur intoarce lumea capul :)

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea si-a dat cu parerea aici ... dar de bordul Leonului nu a zis nimeni nimic ...oare numai mie mi se pare de-a dreptul HIDOS ?!?

mie nu-mi place deloc leonul...cu atat mai putin bordul :twoup:

Hai sa nu fim rautaciosi, sunt destul de frumoase, sportive si apreciate de multa lume. Mai ales daca ai una ca asta, sigur intoarce lumea capul :)

Gusturile nu se discuta:) si nu sunt rautacioasa,sunt sincera :)
Link to comment
Share on other sites

iar fac comparatii cei cu motoare puternice si spun ca bmw-ul sub 2000 cmc nu sunt masini.pai daca iti cumperi masina doar pentru caii putere atunci sa ma scuzati dar e trist.de fapt se vede si pe la stiri ce accidente fac cei cu masini puternice .lasa sa am eu motor mic si cai putini ca sincer nu ma deranjeaza cu nimic.cat s-ar castiga (in timp) la un drum lung daca il faci cu un bmw 325 fata de 316.hai sa fim seriosi. dar sunt multi care isi umfla muschii ca au motoare mari si la urma urmei pentru ce la ce drumuri avem in romania.normal ar fi fiecare sa-si vada de masina lui si sa nu mai blameze alte masini.si pentru cei care spun ca bmw-urile sun 2000 de cmc nu sunt bmw ii anunt cu regret ca si 316,318 sunt facute tot de BMW AG ca si 325,330,M3,etc asa ca tot bmw sunt fie ca ii place sau nu unuia sau altuia.

sa ai noroc de masina si multi km fara probleme si tie si celor cu motoare de la 2500 cmc in sus.

Link to comment
Share on other sites

@Soryn - BLA BLA BLA! Esti exact ca cei care n-au avut in viata lor cuptor cu microunde si spun ca nu este nevoie si ca ne putem incazli mancarea si la aragaz (dar cand isi iau microunde au orgasm) si ca cei care zic de senzori de parcare, etc etc. Tot aud cretinitatea asta ca n-avem drumuri in RO de masini puternice...

 

Ba stii ceva? AVEM drumuri. Puterea nu inseamna doar viteza. E ceva care voi nu puteti intelege... motor mare = putere+ cuplu = depasiri facute RAPID si in siguranta, placerea de a conduce, bucurie, etc.

Si cu 316 faci accident (mai repede ca un 325 ca franele la 325 sunt mult mai performante) si majoritatea bolizilor BMW prezentati la TV in accidente sunt fix 316 si 318!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.