Jump to content

Upgrade 325ci -> 330ci


B-490-RZV

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@razvan, daca esti dispus sa dai cam 1200 Euro pe axe cu came schrick si chip eu zic ca iesi foarte bine, ajungi la aprox. 230CP poate un pic mai bine cu un soft facut profi dupa noile axe. ( http://cgi.ebay.de/Nockenwellen-264-248-BM...=item25601a4f1c )

 

am vazut postul tau, insa nu ma atrage foarte tare ideea de a schimba piese importante..sincer nu stiu ce rezultate ar avea asta asupra motorului, dar prefer sa il las stock ca si componente. o sa incerc probabil varianta cu chip sau direct schimb cu un 330i, asta pare a fi cea mai simpla solutie.

Link to comment
Share on other sites

@razvan, daca esti dispus sa dai cam 1200 Euro pe axe cu came schrick si chip eu zic ca iesi foarte bine, ajungi la aprox. 230CP poate un pic mai bine cu un soft facut profi dupa noile axe. ( http://cgi.ebay.de/Nockenwellen-264-248-BM...=item25601a4f1c )

alea nu sunt axe de 330i?

 

traducerea cu google zice:

 

Pentru licitaţie sunt absolut noi asimetric cu came Schrick 264 ° / 248 ¡ Doar pentru 6 cyl. Motoren 3,0l 24V doppelvanos mit Motorkennung M54. Motorului de 3.0 l 24V M54 doppelvanos cod motor cu.

Alle 330i, 530i, X5 3,0l, Z4, usw. Toate 330i, 530i, X5 3.0 l, Z4, etc

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

M54 e un motor diferit, deci nu e mai avansat doar din cauza calculatorului de injecĂžie, e un motor complet nou.

 

Clar, un motor de 3 litri e cea mai bunĂŁ soluĂžii.

N-are rost cu jumĂŁtĂŁĂži de mĂŁsurĂŁ.

Intre m52b28TU si m54 nu prea e nicio diferenta in afara de cilindree, ambele au dual vanos, ambele au 4 supape/cilindru, ambele sunt construite din ALU-SIL, admisia e la fel, chiulasa e la fel si m54 e construit pe platforma de m52 exact cum s54 e un s50 cu alta admisie si mici, mici modificari.

M54 nu e un motor construit de la 0, asta vreau sa zic, e un m52 o idee mai inbunatatit.

Link to comment
Share on other sites

Intre m52b28TU si m54 nu prea e nicio diferenta in afara de cilindree, ambele au dual vanos, ambele au 4 supape/cilindru, ambele sunt construite din ALU-SIL, admisia e la fel, chiulasa e la fel si m54 e construit pe platforma de m52 exact cum s54 e un s50 cu alta admisie si mici, mici modificari.

M54 nu e un motor construit de la 0, asta vreau sa zic, e un m52 o idee mai inbunatatit.

 

Ideea este cĂŁ sunt destule piese diferite ĂŽn afarĂŁ de calculatorul de injecĂžie.

M54 e un urmaº al M52-ului, cu siguranÞã e un motor un pic mai modern, un pas Înainte.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un 328 Ci si i-am facut o resoftare fara sa schimb nimic alceva. Nu a fost un upgrade spectaculos, dar am fost multumit de noul comportament al masinii, avand in vedere si costul redus.

In cazul in care te intereseaza - 0734 143 000

Mi s-a parut un tip super ok si i-am cerut permisiunea sa postez nr. lui, asa ca il poti suna fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un 328 Ci si i-am facut o resoftare fara sa schimb nimic alceva. Nu a fost un upgrade spectaculos, dar am fost multumit de noul comportament al masinii, avand in vedere si costul redus.

In cazul in care te intereseaza - 0734 143 000

Mi s-a parut un tip super ok si i-am cerut permisiunea sa postez nr. lui, asa ca il poti suna fara probleme.

ti-a facut soft custom sau avea harti?

Link to comment
Share on other sites

@Ciumidel: Nu stiu sa-ti spun daca le scrie el, dar ma gandesc ca nu am vreo masina unicat, incat sa nu aiba niste harti gata scrise pentru ea. Oricum, mai bine intreaba-l direct pe el alte detalii. Nu intentionez sa-i fac reclama aici, dar mi s-a parut a fi un tip deschis si onest.
Link to comment
Share on other sites

@Ciumidel: Nu stiu sa-ti spun daca le scrie el, dar ma gandesc ca nu am vreo masina unicat, incat sa nu aiba niste harti gata scrise pentru ea. Oricum, mai bine intreaba-l direct pe el alte detalii. Nu intentionez sa-i fac reclama aici, dar mi s-a parut a fi un tip deschis si onest.

 

cat a costat/durat operatiunea si unde a avut loc?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.