Jump to content

burn out


scobydoo

Recommended Posts

:twoup: salutare ziceti-mi si mie cum pot sa fac burn out?stiti voi sa stai pe loc si sa scoti fum din gume..la un e 39....si apropo am un prieten cu un peugeot 406 daca stitisi pentru asta e beton ....va multumesc...am incercat sa tin frana ,sa o turez si sa slabesc usor ambreajul dar nimic in schimb am scos fum din ambreaj...trebuie sa dezACTIVEZ ASC-UL? TNX
Link to comment
Share on other sites

Probabil pentru placerea de a conduce ...descreierat... :twoup:

No offense !

 

ca sa ejaculeze , nu inteleg de ce va intereseaza pe voi de ce vrea sa faca ce doreste cu masina lui , omul a intrebat cum se face , asa ca sa vina sfaturile . Eu pot doar sa-ti spun cum sa intri cu masina in zid , cu burnout nu ma pricep nici eu :)

Link to comment
Share on other sites

Nu vĂŁd de ce ai face asta.

Oare ca sã zgârii maºina, Îi Întinzi capcane? :twoup:

 

Dacã maºina e automatã, se dezactiveazã ASC-ul sau DSC-ul, se apasã brusc acceleraÞia cu frâna apãsatã ºi se Þin ambele apãsate.

Dacã maºina e manualã, se dezactiveazã ASC-ul sau DSC-ul ºi cu frâna apãsatã se accelereazã puternic ºi se debraiazã brusc.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca asa ai distrus cutia :twoup: :)

 

Edit: Pai daca ai automata,doua picioare iti sunt suficiente pentru chestii de genul insa la automata chiar mi se pare aiurea,ca si plecatul cu scart,trebuie sa faci cum zice Ciupanezu ca altfel n-ai cum,mie mi se pare prea brutal sa faci asa ceva (un picior pe frana si celalalt pe acceleratie) insa mi se pare in necunostinta de cauza,deci e irelevant :))

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

Deci eu asa fac: dezactivezti asc ul, dupa care bagi in viteza 1, accelerezi sa zicem (exemplu) la vro 5-6000 daca ai benzinara, si lasi brusc ambreajul, dupa care pui repede piciorul stang pe pedala de frana ca sa tii masina in loc. Uite burn-outul asta eu am facut cand inca eram tanar si nelinistit :twoup: pe vremuri can aveam e36. Dar asa fac din cand in cand si cu e39 525 tds.
Link to comment
Share on other sites

Dacă n-ai picioare de copil de clasă primară, poţi apăsa frâna cu călcâiul şi acceleraţia cu vârful piciorului drept. :twoup:

 

 

Manevra este aceeasi ca la heel & toe adica invers din ce ai spus Ciupane, dc pentru ca puterea si sensibilitatea cea mai buna in zona piciorului este varful si este contra firii sa pozitionezi piciorul in felul ala si pentru ca daca ai nevoe sa franezi vei frana intr-un mod firesc .

 

Dupa ce dozezi acceleratia bine si nu patinezi ambreiaju , treci piciorul de pe ambreiaj pe frana .

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Depinde de cum se simte mai bine fiecare.

Manevrele astea le gĂŁseÂşti pe net ĂŽntr-o anumitĂŁ formĂŁ, ĂŽnsĂŁ le poĂži adapta dupĂŁ cum te simĂži mai bine.

 

Vezi ca asa ai distrus cutia :twoup: :)

 

Nu.

 

wrong! ASC nu taie gazu'... franeaza.

 

ASC-ul nu doar frâneazã ci ºi taie puterea care vine de la motor.

Link to comment
Share on other sites

Pe net sunt multe chestii stupide exersate de unii si altii.

 

Eu asa am fost invatat la scolile de pilotaj mai peste tot pe unde m-am dus , si nu neaparat pentru burn-out ,distrugi si cauciucuri , prajesti si ambreiaju care daca sunt si noi sunt o pierdere mare de bani.

 

In general daca faci curse cu o masina se va distruge proportional cu uzura aplicata pieselor in miscare iar uzura este si FOARTE mare cand este aplicata static.

 

Eu la toate masinile mele le-am aplicat "forja " ca sa zic asa doar in mers.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

ca sa ejaculeze , nu inteleg de ce va intereseaza pe voi de ce vrea sa faca ce doreste cu masina lui , omul a intrebat cum se face , asa ca sa vina sfaturile . Eu pot doar sa-ti spun cum sa intri cu masina in zid , cu burnout nu ma pricep nici eu :)

 

Mici derapaje, controlate sau mai putin,probabil ca am facut cu totii.

Placerea de a conduce asimileaza si micile sustrageri voite de la un rulaj unform, asezat, civilizat.

 

Totusi, suntem pe un forum unde adeseori ne plangem de imaginea deformata a marcii in ochii

majoritatii. Si asta ca rezultat direct al actiunilor teribiliste si valorilor insusite gresit de catre unii soferi.

 

Intrebarea lui Calin, " Unde vrei sa faci burn-out ? " mi s-a parut foarte pertinenta. Nu am nimic cu initiatorul

acestui topic, doar ma gandesc ca in momentul in care a adunat toate informatiile si s-a gandit sa le puna in aplicare, cel mai probabil asta sa se intample in plina strada. Dupa umila mea parere, e unul din miile de fenomene care confirma faptul ca marca BMW se cumpara pentru figuri si etalaj , in detrimentul pasiunii pentru adevaratele valori de dincolo de emblema.

 

Aceasta e viziunea mea si n-as vrea sa supar pe nimeni !

Daca topicul se va extinde pe multe pagini , voi prefera sa lecturez doar . :twoup:

Nu-mi plac discutiile purtate in contradictoriu pana la D-zeu , pentru ca

rareori aduc un aport informational relevant ci mai degraba reflecta un

duel acru si nejustificat al orgoliilor atinse.

Edited by EdY D
Link to comment
Share on other sites

Depinde de cum se simte mai bine fiecare.

Manevrele astea le gĂŁseÂşti pe net ĂŽntr-o anumitĂŁ formĂŁ, ĂŽnsĂŁ le poĂži adapta dupĂŁ cum te simĂži mai bine.

 

Vezi ca asa ai distrus cutia :twoup: :)

 

Nu.

 

wrong! ASC nu taie gazu'... franeaza.

 

ASC-ul nu doar frâneazã ci ºi taie puterea care vine de la motor.

+1

m-a mancat si pe mine in "spate" sa vad cam ce veleitati de sofer are dedea asta vara...m--a costat un ambreiaj...eu zic ca e facuta sa mergi inainte si inapoi cu ea ...nu in lateral!

 

nu am sfaturi nefiind un cunoscator ...insa fiind patit eu zic sa te pregatesti fiananciar inainte sa faci chestia asta!

 

p.s.peugeot-ul este masina de zi cu zi , de facut treaba , de dus copiii la gradinita...!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.