Jump to content

Salut


ciuly

Recommended Posts

Salutari! Sunt un incepator in ceea ce priveste BMW, am sansa de a intra in posesia unui model 520i in 1992 la un pret foarte mic, pana in 800 euro, masina e inmatriculata dar arata destul de rau, ca aspect interior e destul de rupta, nimic insa ce nu se poate remedia adica tapiterie, torpedou, un manier portiera spate, incuietoarea portiera sofer, centralizata trebuie reparata sau schimbata, intra foarte greu in viteza a 3-ia, telescoape spate, batea in partea dreapta in momentul in care accelera, motivul pe care la invocat a fost ca nu are cauciucuri bune si din cauza ca derapeaza si telescopul nu e bun se aude o bataie, am mers pe zapada, placute frane, toba esapament, motorul parea ca merge bine, rugina nu am vazut pe ea, singurul lucru la caroserie erau putin atinse pragurile in spate. Cam atat a fost la prima testare, ca piese am gasit si nu sunt foerte scumpe, adica am gasit o cutie la 50 euro, si trebuie tinut cont ca majoritatea reparatiilor le voi face eu, asa ca hobby. Pe voi va intreb oare se merita?
Link to comment
Share on other sites

Cred ca pe weekendul viitor il voi avea, mai ramane sa-l mai iau la un test o data. Dar ca model, in sine un 520i din 92 cum merge, adica e multumitor? Si nu cred ca pe timpurile astea sa-l dea pe careva banii afara din casa, daca stiti voi pe careva cu toata placerea il ajut sa intre inapoi in casa.
Link to comment
Share on other sites

O masina neglijata cere multi bani, indiferent la cat de ieftin gasesti piesele. O sa mai iei si cat o teapa daca cauti cel mai ieftin.

Unele piese nu pot sa cumpari SH, cum ar fi cele legate de suspensie. 1000 de euro se duce rapid.

 

E34 cu motor de 2.0i 24V e decent, dar nu sportiv. Impozit putin, consum din auzite nu ar fi mult putin ca la cel de 2,5.

 

Daca e vorba de hobby as cauta totusi ceva mai intreg sau deosebit, sa te mai si bucur de ea.

Link to comment
Share on other sites

Merita doar daca te plictisesti...daca ai altceva mai bun de facut decat sa cauti piese SH, sa stai sub masina sau prin service toata ziua, NU, nu mi se pare o idee buna.

L.E. - ce ai enumerat in primul post este doar ce se vede :twoup:

Edited by cipsu
Link to comment
Share on other sites

Am o veste buna, azi am negociat putin cu tipul care are masina si am simtit asa ca ar merge cu 600 euro, ca dupa sarbatori, cu criza, etc... Nu am putut face poze, era cam ciudat sa fac fotografii in timpul negocierii (ar parea cam o intermediere si apoi nu mai lasa nimic la pret). Dar din cate am vazut pe net zic eu ca la banii astia daca vand actele pierd cam 100-150 e max. Oricum am programat-o la o verificare a pesiunii motorului care parerea mea arata destul de bine, adica am vazut motoare mult mai distruse la 320000 de km. nu papa ulei sau apa, garnitura de _chiulasa_ nu e arsa, uleiul trebuie schimbat ca e cam uzat. motorul e prafuit dar nu murdar. Acum astept sa vad cum iasa testul si sa o duc la un test drive pe un drum bun, acum ca sau topit zapezile pe aici.
Link to comment
Share on other sites

Inca nu am luat-o, multumesc oricum. Am deschis acest subiect cu intentia de a primi informatii, sfaturi, despre acest model, eu ma pot insela amarnic in calculele mele, adica bmw este un segment bine definit pe piate auto, cum zicea cineva pe aici ca in mare doar un fost proprietar de bmw este interesat de a fi proprietar al altui bmw. parerea multora este ca un bmw consuma mult, piesele costa mult, parerea mea este ca orice masina ai piesele se gasesc dupa buzunar, adica deca vrei original dai bani ca e vorba de bmw sau peujot, daca vei mai ieftin iei producator, aici depinde si calitatea. Acum sa va zic altceva cam cat e un filtru de motorina pt un bmw, nici scump nici ieftin? Pentru un filtru de logan am dat 70 euro, fara manopera, pe placute de frana pt fata 250 lei fara manopera, tot ce am gasit e doar original, si de o calitate foarte foarte proasta.

Acum, eu doar incerc sa fac un calcul, cu ajutorul vostru, cat pot pierde la masina asta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.