Jump to content

blow-off e 46 diesel


adrianwow

Recommended Posts

1. blow off valve (BOV) poti sa pui doar la benzina pt ca la diesel nu ai clapeta de acceleratie.

2. la diesel se pune dump valve (DV) si se aude tot un fasait cam ca la BOV

3. cauta cu google video cu dupm valve on diesel si o sa gasesti si o sa auzi acolo..

 

bafta

Edited by AliNOS
Link to comment
Share on other sites

1. blow off valve (BOV) poti sa pui doar la benzina pt ca la diesel nu ai clapeta de acceleratie.

2. la diesel se pune dump valve (DV) si se aude tot un fasait cam ca la BOV

3. cauta cu google video cu dupm valve on diesel si o sa gasesti si o sa auzi acolo..

 

bafta

136388[/snapback]

 

multzam fain :blink: :) :)

Link to comment
Share on other sites

1. blow off valve (BOV) poti sa pui doar la benzina pt ca la diesel nu ai clapeta de acceleratie.

2. la diesel se pune dump valve (DV) si se aude tot un fasait cam ca la BOV

3. cauta cu google video cu dupm valve on diesel si o sa gasesti si o sa auzi acolo..

 

bafta

136388[/snapback]

interesant...zi-mi si mie ceva detalii de BOV asta...nu am auzit pana acum.Mercic

Link to comment
Share on other sites

nu merge la tine ca nu ai turbina..

se poate monta doar la masinile turbo..

este un dispozitiv care protejeaza turbina eliberand surplusul de presiune in atmosfera si de aceea se aude aces fas.. mai sunt denuminte si supape atmosferice.. asta e cel mai pe scurt posibil.. nu prea am timp sa scriu mult acum dar sunt sigur ca daca vei cauta pe net vei gasi aproape orice informatie despre aceste bov sau dv

exista si un producator bun spun eu pentru aceste valve se numeste FORGE Motorsport.. cauta site-ul lor pe net si vei gasi si acolo informatii cat de cat..

dar inca o data, doar pe masinile turbo se pot monta..

Link to comment
Share on other sites

nu merge la tine ca nu ai turbina..

se poate monta doar la masinile turbo..

este un dispozitiv care protejeaza turbina eliberand surplusul de presiune in atmosfera si de aceea se aude aces fas.. mai sunt denuminte si supape atmosferice.. asta e cel mai pe scurt posibil.. nu prea am timp sa scriu mult acum dar sunt sigur ca daca vei cauta pe net vei gasi aproape orice informatie despre aceste bov sau dv

exista si un producator bun spun eu pentru aceste valve se numeste FORGE Motorsport.. cauta site-ul lor pe net si vei gasi si acolo informatii cat de cat..

dar inca o data, doar pe masinile turbo se pot monta..

136405[/snapback]

 

 

320 diesel 150 cp , nu are turbina ????

din ce shtiu eu m-i se pare turbat .

Link to comment
Share on other sites

Cred ca sunt un pic off-topic... dar sunt curios si nu vreau sa fac alt post... Exista ceva care poate fii pus pe masina sa se auda ca si cum ai avea turbo? (fasaitul acela specific?) Din cate stiu as putea pune si turbo dar implica mult prea multe si nu vreau sa fac asta... dar ma interesa daca nu se poate pune ceva care sa nu schimbe mersul motorului sau caii putere....ci doar sunetul :blink: Sunt innebunit cum se aud masinile TD :)
Link to comment
Share on other sites

320d are turbina logic dar eu stiu ca saplacan are un 316i..

Darkwave exista un simulator de turbo dar nu face decat zgomot... cauta pe net ca sigur gasesti..

136453[/snapback]

 

Am tot cautat pe net si nu am gasit decat firme din afara care comercializeaza asa ceva... in romania nu exista nimic? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

nu mai vreau sa ma repet aiurea.. insa imi permit sa-ti spun 2 lucruri:

1. cei care posteaza pe youtube sunt useri ca mine si ca tine, deci nu oameni de specialitate

2. de ce oare unii spun si acum la detectoarele de radar "antiradare"? desi detectorul este una si antiradarul alta.. cam asa si la treaba asta :blink:

insa sunt sigur ca daca te documentezi in literatura de specialitate o sa vezi ca BOV (detectorul de radar) :) reprezinta ceva si se monteaza pe anumite tipuri de motoare si DV ("antiradarul") se monteaza pe alte tipuri

Link to comment
Share on other sites

nu mai vreau sa ma repet aiurea.. insa imi permit sa-ti spun 2 lucruri:

1. cei care posteaza pe youtube sunt useri ca mine si ca tine, deci nu oameni de specialitate

2. de ce oare unii spun si acum la detectoarele de radar "antiradare"? desi detectorul este una si antiradarul alta.. cam asa si la treaba asta :blink:

insa sunt sigur ca daca te documentezi in literatura de specialitate o sa vezi ca BOV (detectorul de radar) :)  reprezinta ceva si se monteaza pe anumite tipuri de motoare si DV ("antiradarul") se monteaza pe alte tipuri

264030[/snapback]

Am spus posibil sa ma insel :) Acum am gasit si eu si asa e cum zici u :) aici are la promotie: http://www.ultratuning.com/en/category_242.html :)

Link to comment
Share on other sites

Fara suparare dar sincer mi se pare cam deplasat sa pui asa ceva pe un BMW(si diesel),bmw-ul are alta filozofie......BOV se potriveste mai degraba pe hot hatch-urile gen golf gti,ford ST,cupra,etc......sau pe asiaticele tunarite,dar pe un bmw ar fi chiar penibil... Bafta :blink:
Link to comment
Share on other sites

Fara suparare dar sincer mi se pare cam deplasat sa pui asa ceva pe un BMW(si diesel),bmw-ul are alta filozofie......BOV se potriveste mai degraba pe  hot hatch-urile gen golf gti,ford ST,cupra,etc......sau pe asiaticele tunarite,dar pe un bmw ar fi chiar penibil... Bafta :blink:

264512[/snapback]

mie chiar nu mi se pare "deplasat" sa pui asa ceva pe un bmw diesel.

poate chiar face bine...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

S-ar putea sa ma insel dar la motoarele diesel turbo, problema solicitarii turbinei este rezolvata de ceea ce se cheama "wastegate". Aceasta opreste acumularea de gaze dinspre motor inspre turbina in momentul in care iei piciorul de pe acceleratie.

Prin urmare motoarele turbodiesel (gandite din fabrica asa) au propriul mecanism de protejare a turbinei.

Iar daca adaugi un dump valve, cred ca ai sanse mari sa pierzi din putere si chiar sa ai un raspuns foarte intarziat al turbinei.

Daca totusi instalezi asa ceva, tine-ne la curent!

Link to comment
Share on other sites

Citat de pe TDI club. Stiu, TDI = VAG, dar cred ca se cam aplica si la BMW.

 

PS: Oamenii astia chiar stiu ce vorbesc :blink:

 

11. Blow-off valves or BOV or similar

 

Since people insist upon asking about these devices, they need to be discussed ... The purpose of a "blow-off valve" or "diverter valve" on a gasoline engine is to give boost pressure someplace to go when the throttle plate is abruptly closed, to prevent operating the compressor in the "surge" regime. Since a diesel engine doesn't have a throttle plate, a gadget like this serves absolutely no purpose and has no business anywhere on a diesel engine. "But I like the cool noise ..." Too bad, this discussion is focused on things that WORK. Even if you manage to find some way to make such a device work, the noise of people "in the know" laughing at you because they realize that it has absolutely no place on your engine will drown out the noise that the device itself makes.

 

Installation: Impossible. Cannot be made to work even if you insist upon it.

 

Advantages: None.

 

Disadvantages: Won't work. People who actually know how a diesel engine works will laugh at you for even considering it. You are your own warranty.

 

Cost factor: Too much, all things considered.

 

Cautions specific to this modification: Won't accomplish anything.

 

Suggested modifications in parallel: Irrelevant.

 

"Bang for the Buck": One hundred percent total waste of time and money.

 

What if I want more? Do something that actually accomplishes something ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.