Jump to content

Minciuna sau defect!


dragosvt

Recommended Posts

Azi am incercat sa-mi mentin calmul mergand pe ruta Braila- Bucuresti cu 100KM/h in speranta ca voi obtine de la masina mea un consum cat mai mic si sa fac tuturor o surpriza in ceea ce priveste consumul la un E39 525 diesel automat. Alaturat aveti si poza cu marturia consumului mediu afisat de calculatorul masinii. Stupoareeee!!!! Am ajuns acasa dupa ce am facut 467 km si am tras direct la peco. Am alimentat cu 34 litri de motorina. Facand niste imparteli iese o medie de 7.3 fara aer si fara sa dau in ea mai mult de 100. Cine minte??????? Mentionez ca am mers in Bucuresti in regim de oras maxim 20-25 km si cand am revenit in Braila imi arata 6.1 l/100KM.

post-1114-1160343336_thumb.jpg

Edited by dragosvt
Link to comment
Share on other sites

Relax, nu merge bine computerul ala...

Nici la mine nu merge bine, in sensul ca indica mai mult. De exemplu, azi mi-a indicat 18.7, dar cand am calculat la pompa mi-a iesit 18.3.

 

:blink:

137182[/snapback]

 

tu esti baiatu cu 525i u care consuma 100% ?? :) jocking :))

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum ati consuma tie la 100km /h 6 la suta .. eu cu 530 diesel am scos un 4.6 la suta venind de la mare cam cu 80 90 km /h ...tot asa faceam consumul sa vad cit papa (la fel ca tine) .. si in oras ami ia 10 la suta ...in regim de mers normal...fara blana si etc...

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum ati consuma tie la 100km /h  6 la suta ..  eu cu 530 diesel  am scos un 4.6 la suta venind de la mare cam cu 80 90  km /h  ...tot asa  faceam consumul sa vad cit papa (la fel ca tine) ..    si in oras ami ia 10 la suta ...in regim de mers normal...fara  blana si etc...

 

:blink:

137252[/snapback]

Eu nu am avut rabdare sa merg cu 80-90. Am tinut-o la 100 in cap. Voi mai repeta odata istoria asta, dar sa-i fac plinul cu mana mea, nu baiatul de la pompa!!!!

Link to comment
Share on other sites

fa plinul cu mina ta parerea mea ...eu am facut in felul urmator pt. a verifica corectitudinea calc. de bord ...am facut plin ochi ..a si picurat un pic pe jos atunci cand am introdus capacul ...am facut apoi 130km ..in aceeasi zi ..atit am avut drum ...m-am intors la acceasi pompa si-am alimentat din nou ...in urma impartelii mi-a dat 5,8 % iar comp indica 5,7% deci al meu marja eroare 0,1% in schimb nu-mi pot explica cum poate consuma intr-un orasel de provincie fara prea mari aglomeratii in jur de 10-11% :blink:( masina cea de mai jos...
Link to comment
Share on other sites

si eu fac din cand in cand consumul asa la plin ochi si tot o eroare de 0,1 imi da de fiecare data deci eu zic ca e ok chiar 0,0 nu e nimic pe lumea asta nu...

Probabil ca baiatu de la pompa a bagat pana a sarit prima oara pompa si e o mare diferenta in litri pana la plin ochi, cum s-ar zice

asa ca de aici diferenta care ti-a dat-o

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu stiti dar si toate pompele de benzina/motorina au eroare.. adica de obicei baga mai putin decat arata.. din cate stiu eu cea mai mare diferenta de acest fel era la fostul shell actualul mol. am vazut cu ochii mei o proba la pompa si din 15 litrii pe pompa erau 12 in canistra de masurat. asa ca am zis ca nu mai bag niciodata de acolo :)

deci daca vreti rezultate 100% sigure trebuie luat in calcul si eroarea pompei. in plus, daca vreti iarasi un rezultat cat mai aproape de adevar puneti motorina pana sare pompa prima oara nu pana da pe jos :blink: asa riscati sa stricati si catalizatorul umpland rezervorul mai mult decat trebuie..

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu stiti dar si toate pompele de benzina/motorina au eroare.. adica de obicei baga mai putin decat arata.. din cate stiu eu cea mai mare diferenta de acest fel era la fostul shell actualul mol. am vazut cu ochii mei o proba la pompa si din 15 litrii pe pompa erau 12 in canistra de masurat. asa ca am zis ca nu mai bag niciodata de acolo :)

deci daca vreti rezultate 100% sigure trebuie luat in calcul si eroarea pompei. in plus, daca vreti iarasi un rezultat cat mai aproape de adevar puneti motorina pana sare pompa prima oara nu pana da pe jos :) asa riscati sa stricati si catalizatorul umpland rezervorul mai mult decat trebuie..

138467[/snapback]

:blink:

 

 

sefu..... nu are nici cea mai mica legatura catalizatorul cu nivelul din rezervor.....daca vrei sa l umpli ochi il umpli ochi...daca nu nu ...nu se intimpla NIMIC !!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.