Jump to content

calitatea BMW-urilor


cyborg

Recommended Posts

Astazi am discutat cu cineva care aduce masini de 16 ani. A zis ca masinile care sunt fabricate pentru Europa de Est sunt de o calitate mai joasa decat cele fabricate pentru Vest. Ca exemple: pentru "ei" componente Siemens si Bosch originale, pentru "noi" chinezarii. Pentru "ei" suruburi infiletate de nemtzi la 2.000 de oiro/luna, pentru "noi" de cehi si polonezi la 400 de oiro. O fi adevarat oare?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai chestia asta nu e o noutate, shi cred ca nici un secret. Inseamna ca sunt naivi cei care mai cred in corectitudinea nemtzeasca, shi ca sa intaresc aceasta idee o sa va spun o mica povestioara - Anul trecut am fost la plimbarica prin Europa shi am ajuns shi prin Berlin, la intoarcere am trecut pe la nishte prieteni care lucreaza in tara la o firma patronata de un neamtz care are 4 reprezentantze auto (din grupul Porsche) shi care duce romanashii sa ii munceasca shi la firma din Germania, printre altele oamenii ambalau cu ambalaje originale "cu holograma" bobine fabricate in Romania shi dupa aia le dadea de bune (o parte din ele se intorc in Romania).

Cica shi aia de la Mercedes ar face la fel, asta imi spunea un director de vanzari de la BMW :blink:.

Asha ca luati-va mashina de afara.

Link to comment
Share on other sites

La fel si la Renault.....masinile produse in Franta sunt mult mai fiabile decat cele produse in Turcia. Tata are un Renault Laguna din '94 cu care nu a avut probleme deloc, insa foarte multi care si-au luat Renault-uri de la dealeri de la noi, facute in Turcia au probleme cu ele, si cel mai rau e ca dealer-ul refuza sa le repare cu scuza deja obisnuita: "garantia nu acopera defectiunea". :blink: Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

nu-i nici o problema, noi oricum ne luam masini sh din Germania :) deci calitate nemteasca

137738[/snapback]

 

e o problema pt mine :) stii si tu ca vreau sa schimb masina, dar nu reusesc sa adun bani de ceva SH. si atunci va trebui sa subscriu la una noua in leasing si nu prea ma incanta sa cumpar ceva "made for romania" :blink:

Link to comment
Share on other sites

Poti opta pentru un credit de nevoi personale... si cu banii aia te duci cash in germania...e acelasi lucru iar dobanda (daca cauti si te interesezi cum trebuie) nu e mai mare decat la leasing deecat cu max 2-3%. E adevarat...e posibil sa iti sara in ochi anumite oferta cu 4% dobanda la leasing... si la nevoi personale cu 9-10... Nu uita sa citesti ce e scris si cu litere mici in josul paginii... dobanda de 4% o sa se apropie vertiginos de cea a nevoilor personale (care e posibil sa nu mai creasca cu mult fata de cat e data la publicitate).
Link to comment
Share on other sites

nu-i nici o problema, noi oricum ne luam masini sh din Germania :) deci calitate nemteasca

137738[/snapback]

 

sa fim noi sanatosi, ca masinile care se asambleaza in vest contin foarte multe piese facute in est..crezi ca fabrica de subansamble mercedes de prin ardeal face piese numai pt romania ??? :blink: ar insemna sa mergem toti in mertzane ca fabrica ce face piesele alea sa le foloseasca numai pt piata romaneasca...si asa e cam pt toate firmele...fac piese in china, europa de est, etc.

 

Intr-adevar masini ca in anii 70-80, nu se vor mai face...am avut in 95 un BMW facut in 81...avea tapiterie cu scai..dar arata imepcabil, zici ca era nou...masina avea 200 k si mergea beton, ornamentele cromate straluceau impecabil.

Vestea proasta este ca din ce in ce mai multe piese se vor face in china si europa de est. Si stii de ce ? Fiindca actionarii BMW/Mercedes, etc. sint interesati in primul rand de profituri cat mai mari, asa incat vor muta treptat cat mai multe fabrici in tari unde salariile sint mai mici decat in occident

Asa incat, din pacate / sau fericire :) in curand ne vom lua masini "made in romania" cu sigle bmw, etc. Poate intre timp apar firme noi de masini pe Marte...si ne luam de acolo :)

Link to comment
Share on other sites

Un sambure de adevar este chiar poate mai mare,din pacate asa e.Dar sa discut ce exact este pentru Ro sau pentru este nu are rost oricum masinile pentru SUA sunt facute cele mai bine si restul urmeaza...Pacat ca la intalnirea bmwclub de la Sinaia nimeni nu a pus asa intrebari caci sa discuti e altceva si sa scrii mai ales pe net e tot altceva.Eu va dau un sfat incercati daca puteti sa luati masini SH facute pentru Germania.
Link to comment
Share on other sites

In America de Nord se vand cele mai multe Bmw-uri,este foarte normal sa aiba cel mai scazut pret,si sa fie de cea mai buna calitate.

138104[/snapback]

Conteaza mult si legislatia extrem de dura privind calitatea produselor si protectia consumatorului din SUA. Cum ar fi "Lemon law".

 

Pe langa piata uriasa din SUA, probabil i-ar si costa prea mult sa nu asigure o calitate corespunzatoare.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Conteaza mult si legislatia extrem de dura privind calitatea produselor si protectia consumatorului din SUA. Cum ar fi "Lemon law".

 

Pe langa piata uriasa din SUA, probabil i-ar si costa prea mult sa nu asigure o calitate corespunzatoare.

138106[/snapback]

 

 

Nu ajunge BMW-ul sa intre in categoria lamaie :blink:

Garantia este oricum mult mai mare fata de Europa(4 ani),si nimeni nu comenteaza daca se strica ceva in garantie.Daca satisfactia clientului este mare,atunci si probabilitatea de a cumpara alt BMW este mare.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vreau sa luminez pe nimeni dar constructia masinilor nu e ceva anormal numai ca exista prioritati si garantii si norme.Un BMW se face in general la comanda si evident ca scrie pe fiecare masina unde merge asa ca se stie ce piese trebuie si ce norme are fiecare tara sau regiune.Din pacate sunt unele f f prioritare ca SUA+Canada la care totul trebuie sa fie 100% daca se poate sigur si preturile difera mult depinde de tara cu TVA si de cat vrea sa castige un vanzator sau reprezentanta in Ro masinile sunt scumpe nu din cauza BMW-ului ci a adausurilor cu care se lucreaza acolo.As putea sa scriu multe dar nu vreau pe net caci se uita si cei ce vand masinile acolo si eu cam stiu ce si cum fac.Un sfat pentru SH todeauna o masina facuta pentru Germania ceea ce este valabila la toate marcile si la Dacia Logan,caci Germania fiind ceea mai mare piata din Europa pentru masini toti isi dau silinta cumva.Si la pret nu tot ce e si iefti e si bun,mai bine mai scump si tine mai bine.
Link to comment
Share on other sites

Eu nu vreau sa luminez pe nimeni dar constructia masinilor nu e ceva anormal numai ca exista prioritati si garantii si norme.Un BMW se face in general la comanda si evident ca scrie pe fiecare masina unde merge asa ca se stie ce piese trebuie si ce norme are fiecare tara sau regiune.Din pacate sunt unele f f prioritare ca SUA+Canada la care totul trebuie sa fie 100% daca se poate sigur si preturile difera mult depinde de tara cu TVA si de cat vrea sa castige un vanzator sau reprezentanta in Ro masinile sunt scumpe nu din cauza BMW-ului ci a adausurilor cu care se lucreaza acolo.As putea sa scriu multe dar nu vreau pe net caci se uita si cei ce vand masinile acolo si eu cam stiu ce si cum fac.Un sfat pentru SH todeauna o masina facuta pentru Germania ceea ce este valabila la toate marcile si la Dacia Logan,caci Germania fiind ceea mai mare piata din Europa pentru masini toti isi dau silinta cumva.Si la pret nu tot ce e si iefti e si bun,mai bine mai scump si tine mai bine.

138239[/snapback]

 

Mai zi, ca zici bine. Lasa-i sa citeasca pe aia care citesc, ca doar pentru asta scriem aci, ca sa se citeasca. Ce sa inteleg, dc vine o masina pe banda cu eticheta pentru SUA, muncitorul ia surubul dintr-o lada si dc e pentru Ro, il ia din alta? :blink:

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

modul in care evolua imagine fizica BMW mi se parea de kk.. chinezarii modelele aste noi (ma uitam la lampile de la bmw nou si la lampile de la honda accord) , parerea mea, acum va aud si de calitate. daca asa se vinde mai mult e mai bine nu, pt ei normal, e vb de lovelas.. tot spre bine
Link to comment
Share on other sites

Mie chestia asta cu masina de US mai buna ca cea pentru Romania mi se pare cam de necrezut. Exista niste norme diferite, dar nu in cazul partii tehnice, mai mult e vorba de norme de poluare, de siguranta etc.

 

In primul rand, BMW AG nu exista in Romania si cred ca nici in alte tari din Europa de Est, deci nu vad cum ar putea sa se faca un lot de masini special pentru Romania. Probabil cand un client din Romania comanda o masina noua, pe care o vrea mai speciala, se stie ca acea masina va merge in Romania, dar nu cred ca atunci gata, o fac mai proasta decat cele de Germania pentru ca va merge in Romania. E aberant. Adica nu pun suruburi din astea ca sunt mai scumpe si mai bune, hai sa punem din alea mai ieftine ca merg si alea. Normele de calitate cred ca se respecta indiferent pentru ce tara e facuta masina. Probabil mana de lucru germana e mai scumpa decat mana de lucru din Africa de Sud, si poate mai slab pregatita, dar nu cred ca normele tehnice sunt diferite.

 

Si oricum, in US nu ajung masini facute numai in Germania, majoritatea E46-lor am vazut ca vin din Africa de Sud, la fel si cele care ajung in Asia.

Link to comment
Share on other sites

Mie chestia asta cu masina de US mai buna ca cea pentru Romania mi se pare cam de necrezut. Exista niste norme diferite, dar nu in cazul partii tehnice, mai mult e vorba de norme de poluare, de siguranta etc.

 

In primul rand, BMW AG nu exista in Romania si cred ca nici in alte tari din Europa de Est, deci nu vad cum ar putea sa se faca un lot de masini special pentru Romania.

138330[/snapback]

 

 

Banuiesc ca se fac pentru Europa de Est.

Link to comment
Share on other sites

si mie mi se pare ciudat si de neacceptat ca o masina sa difere daca e pt o tara sau pt alta.Din moment ce toti platim acelasi pret fie ca o luam din Germania sau din Romania mi se pare normal si logic sa avem parte de aceeasi calitate a materialelor , de aceeasi fiabilitate etc.Conteaza ca suntem romani ?Poate ca e adevarat ceea ce spuneti ...dar mie mi se pare revoltator si de neacceptat.Cum zice cineva ...daca o masina e pt Ro sau pt Sua ...atunci avem o lada cu suruburi made in germany si una cu suruburi made in China ?Sau in ce sens difera calitatea materialelor ...nu e aceeasi piele , e mai subtire ...sau geamul e mat si nu se vede prin el ...sau turbina e facuta din alt material fata de Sua.Astept si eu ceva explicatii pt ca m-ati facut curios.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.