Jump to content

recarosare e30 324td


Azeea

Recommended Posts

vreau sa-mi recarosez masina, un e30 sedan din 1989. stie cineva cat costa vama pentru caroserie (piesa de schimb) sau cum sa aflu? pe net nu am gasit pentru masini mai vechi de 1999.

o alta problema e ca se gasesc cam greu, s-au facut in serie mica.

 

ideea e ca vreau sa folosesc intreaga masina, inclusiv motorul, partea mecanica, electrica etc

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

eu lucrez in vama, si pot sa te asigur ca ai o singura solutie pentru a plati vama doar pe caroserie, si nu la valoare de o.m.f. ca pentru autoturism: masina sa fie demontata, si sa ti-o evalueze un evaluator autorizat ( il gasesti la camera evaluatorilor autorizati, ceva de genul asta), iar vama o vei plati la valoarea de factura ( asta presupunand ca ai acte pe caroseria aia, si ca nu o furi de prin vreo curte :) ).

suma de plata se calculeaza cam asa: valoarea de factura = A

A x 30% ( taxe vamale) = B

(A+:blink: x 19% (tva) = C

B+C = suma de plata pentru factura ta

daca ai sa obtii in germania, in momentul in care iti faci actele de export un certificat de origine(EUR 1), de la vama de acolo , esti scutit de plata taxelor vamale, si platesti doar tva-ul calculat la valoarea de factura

dak mai ai nelamuriri, mai intreaba...

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspuns.

prin demontata inteleg numai motorul dat jos de pe masina, nu?

cum se calculeaza vama daca iau masina de la o persoana fizica (adica nu cu factura)?

 

(A+ :blink: x 19% (tva) = C

 

ce reprezinta :) ?

 

cel mai probabil ca masina este non-euro, decat daca montez eu un catalizator acolo.

Link to comment
Share on other sites

numai motorul nu este suficient pentru a transforma un autoturism intr-o caroserie...

din ce stiu ca s-a mai facut, o caroserie nu trebuie sa aiba tren de rulare, transmisie(cutie, planetare, cardan,grup, etc), motor, poate avea geamuri, scaune, etc, cel mai bine insa te poate lamuri un evaluator.

calculul la persoane fizice se face identic , exact ca la persoane juridice, nu mai este nicio diferenta, decat faptul ca pe persoana juridica poti deduce contravaloarea tva-ului.

cat despre valoarea la care se calculeaza taxele, aici se procedeaza(conform codului si regulamentului vamal) cam asa:

sumele datorate statului (accize, taxe, tva) se calculeaza la valoarea de tranzactie(valoarea inscrisa pe factura sau contract de vanzare cumparare ) , cu conditia ca aceasta sa nu fie mai mica decat valorile de referinta publicate in anexa xxx la prezenta hotarare, ceva in genul asta, scriu din minte acum, dar iti pot face o transcriere exacta.

asta in limba romana se traduce cam asa: daca valoarea ta din factura e mai mica decat valoarea din tabelul de la ministerul finantelor, se ia de baza valoarea aia ( sau cu alte cuvinte, se ia in calcul cea mai mare din cele 2 valori).

asta e pentru autoturisme, pentreu caroserie se ia in calcul doar valoarea de factura( cu conditia sa nu fie nici asta subevaluata, adik sa nu treci o caroserie tzipla cu 70 de euro de exemplu...), asta cu conditia sa o aduci pe societate.

pe persoana fizica nu se ia in considerare factura, ci valorile impuse de ministerul finantelor (orice produs are o valoare medie impusa, si pt persoanele fizice asta se ia in considerare, sau daca nu iti convine, ajungi iar la evaluator ) :blink:

te-am zapacit complet, nu? :)

asa e legislatia romaneasca...

Link to comment
Share on other sites

a explicat f bine aleks, si eu stiam acelasi lucru. aici vad eu smecheria in a cumpara masina din DE, faptul ca platesti tva si accize la valoarea din vama romana, si nu la factura (dai 15.000E dar platesti tva si accize pt 8000E si daca te descurci iti iei TVA din DE pe 15.000E)
Link to comment
Share on other sites

a explicat f bine aleks, si eu stiam acelasi lucru. aici vad eu smecheria in a cumpara masina din DE, faptul ca platesti tva si accize la valoarea din vama romana, si nu la factura (dai 15.000E dar platesti tva si accize pt 8000E si daca te descurci iti iei TVA din DE pe 15.000E)

141349[/snapback]

problema e ca acum s-au desteptat si ai nostri guvernanti, si nu mai platesti doar la valoarea de omf si atat, ci la cea mai mare din cele 2 valori...

Link to comment
Share on other sites

problema e ca acum s-au desteptat si ai nostri guvernanti, si nu mai platesti doar la valoarea de omf si atat, ci la cea mai mare din cele 2 valori...

141351[/snapback]

 

DOAR daca importi pe persoana juridica, daca importi pe persoana fizica, platesti accize si TVA la valoare din vama (care este relativ mica, deoarece se raporteaza la capacitatea cilindrica, deci un Focus 1.8 are aceeasi valoare cu un BMW 1.8 desi valoarea de piata difera cu 2-3000$), si nu la valoarea din factura, asta e un lucru f important.

Link to comment
Share on other sites

DOAR daca importi pe persoana juridica, daca importi pe persoana fizica, platesti accize si TVA la valoare din vama (care este relativ mica, deoarece se raporteaza la capacitatea cilindrica, deci un Focus 1.8 are aceeasi valoare cu un BMW 1.8 desi valoarea de piata difera cu 2-3000$), si nu la valoarea din factura, asta e un lucru f important.

141731[/snapback]

nope, s-a modificat si asta, am citit zilele trecute articolul modificat...

nu mai e nicio portita... :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.