Jump to content

Demaraj


MishuVerde

Recommended Posts

eu am un E46 320 D -136 CP-l-am chipuit si am 168 de cai si 385 nm..merge super dar imi este frica pe portiuni umede ca se cam duce(daca accelarez brusc)......in rest rar am intalnit masina sa ma faca, mai ales in treapta a doua(m-a facut un audi dar avea motor mai mare cred de 3000): de fum ce sa zic ii omor; cand dau in ea iese fum de nu se vede nimik in spate ,dar senzatia e misto...
Link to comment
Share on other sites

eu am un E46 320 D -136 CP-l-am chipuit si am 168 de cai si 385 nm..merge super dar imi este frica pe portiuni umede ca se cam duce(daca accelarez brusc)......in rest rar am intalnit masina sa ma faca, mai ales in treapta a doua(m-a facut un audi dar avea motor mai mare cred de 3000): de fum ce sa zic ii omor; cand dau in ea iese fum de nu se vede nimik in spate ,dar senzatia e misto...

155606[/snapback]

In cat 2 ani ai sa schimbi motoru` ala cu totu` ? :) :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu e o problema asta......eu fac in jur de 100.000 de km. pe an si schimb masina la 8 luni-un an.....sper sa ma tina....am un prieten la Bavaria care este in domeniul asta si a zis ca nu e problema ca suporta motorul si firma care am folosit-o is the best cel putin asha sper....
Link to comment
Share on other sites

nu e o problema asta......eu fac in jur de 100.000 de km. pe an si schimb masina la 8 luni-un an.....sper sa ma tina....am un prieten la Bavaria care este in domeniul asta si a zis ca nu e problema ca suporta motorul si firma care am folosit-o is the best cel putin asha sper....

156742[/snapback]

 

 

Mashinile la tine is` pe post de ciorapi ? :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

eu am un 320d de 150cp luat de la bavaria cu motorul schimbat. motorul are 8000km, a fost comandat nou de la bmw, turbo si toate anexele noi-noute. Credeti ca merita dpdv al demarajului un chiptuning pana in 180cp? Credeti ca la puterea stock de 150cp se pleaca CONSIDERABIL mai bine cu dsc/cu dsc partial off/dsc complet off?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
c....la benzinar nu pica ambreiaju`?daca avea 320i sau altceva intreba aceeasi chestie...unde sa schimbe vitezele...

157135[/snapback]

 

exact. Daca luam 320i intrebam acelasi lucru pentru ca in carte nu este data, sau nu am vazut eu, diagrama de putere/cuplu a motorului. Si nu am vazut nici informatii despre modul "normal" de condus. Si eu zic ca producatorii ar trebui sa scrie clar in cartea masinii informatii de genul: pentru o utilizare optima a masinii va recomandam sa nu mergeti cu turatii sub xxx, sa schimbati viteza la xxx, si alte alea. Ca tot am pomenit ca, demult, am avut un Golf GTI ... avea pe turometru doua marcaje, unul pentru schimbarea vitezei la mersul normal si unul pentru schimbarea la mers sportiv.

 

Si apropo de 320i, in carte scrie ca 320d are acceleratia mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Aha, deci nu sint chiar singurul nebun :blink:  :)  si eu mai fac d-astea cu dieselu' asa ca inteleg foarte bine intrebarea.

Prima o schimbi pe la 4500, cand oricum masina iti taie gazu pt a proteja motorul...dar, de baza este a 2-a..cel putin la mine cand schimb in a 2-a, rupe pamantu'

L-am facut pe un baiat cu un omega 2.2 dti la un stop...baiatu era si cu o blonda, asa incat cred ca rusinea a fost de 2 ori mai mare. Nu m-as fi bagat, chiar am plecat de la stop cu o mica intarziere, insa, am zis ca daca omul tot vrea, de ce nu...Eram si cu DSC on  :)  :)  ca nu eram pregatit de liniutza

Asa incat, du-o pana la 4000 (nu astepta sa-ti taie masina gazu) si schimba...rupe pamantu, o sa vezi.

 

Btw, am pus Euro5 de la Agip, iar diferenta fata de Euro 3 sau 4 este una dementziala - se infige foarte tare, mai putin fum, etc

138461[/snapback]

ARE DREPTATE OMU, CONSTAT SI EU CA NU SUNT SINGURU CARE FACE LINIUTE CU DIESEL, AM ARANJAT SI EU UN ALFA BENYINAR CHIAR IERI SI DE ASEMENEA CU DSC CA NU MA STEPTAM, DAR DUPA CUM SE SPUNE NU ERAM PREGATIT DE LINII SI DE DATA ASTA BLONDA ERA LANGA MINE :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ia-ti 320i pt liniute cu vecini..!!!

145293[/snapback]

 

 

din ce vad eu pe bulevardele patriei 320i e cam prea mult pt o liniutza intre vecini. daca vb de ala cu 170cp iti garantez eu ca face 95% din masinile de pe strada, daca nu si mai mult. doar aseara am plecat de la stop cu un 5ar nou si un 3ar facelift si am avut un avans destul de marisor. bineinteles erau dieselare amandoua si nici makar un 525 ceva :blink:

Edited by e46_316i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.