Jump to content

E la moda diesel-ul


Florinnnnn

Recommended Posts

Stai ca vine tare din urma Logan-ul cu 0.9 litri si 1.2 turbo. Cea mai buna afacere o sa fie - reconditionari turbine si remapari la 50 Ron. Nu o sa mai maraie nici un 316 pe la semafoare.:laugh:

 

Parca si vad...Logan 1.2Turbo soft stage 3, admisie carbon, filtru k&n, evacuare magnaflow..240cai, suta in 4.6sec :hyper:

Link to comment
Share on other sites

De Dacia Duster diesel ce parere aveti?

 

tocmai ce am mers cu una astazi..e o chestie interesanta, dar destul de slabuta totusi. am mers si cu o kia sportage si cu un tucson, dacia mai are mult de lucru pana sa ajunga acolo. marele avantaj al daciei este pretul, pentru asta este atat de solicitat in afara tarii in special :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Si cand am pus poza cu media de 67 km/h pe 1800 km (dintre care vreo 20 % urban) si in Olanda (limita 120 km/h ), lumea zicea cu 2 pagini in urma ca merg incet. Daca in Germania pe traseul relativ lejer si doar autostrada AMG-ul a scos 124 km/h medie si probabil a tinut-o 250 km/h cat s-a putut ( nu mai zic ca era un fel de concurs intre ele), cum scoateti fratilor medii de peste 90-100 km/h in Romania cum se lauda unii pe aici ?

 

Pe saracia aai de autostrada a soarelui scoteam medii de 150km/h fara sa ma strofoc,adica 160km/h constant,cateva incetiniri + cateva reprize peste cand veneau altii din spate.

 

Pe DN-uri cea mai buna vit medie a fost de putin peste 100km/h.

 

MERCEDES si AUDI sunt cu MUUUUULT peste bMW!!!!!!!!!!!!!!!:ike:

 

P.S. ...Si la benzinare si la dizalari, dar mai ales la...electrice!!!!:faceless:

 

exemple!

 

cred ca ai uitat de Brabus e v12, Brabus Rocket sau de faptul ca au ajuns la RS6 la 950 hp si viteza de peste 380..a fost o data cel mai rapid sedan,dar nu mai este..

 

Lasa nene RS6-uri tunate,vb de masini stock,eu am mai zIs m5 e60 pe circuit sta langa RS6,chiar daca RS6 are 2 turbine in plus.

 

 

 

Cat despre putere sa stii ca o pune si Audi foarte bine jos , vezi RS , quattro , au facut senzatie prin raliuri prin anii '80,nici RS-urile de azi nu sunt de neglijat.Nu zic ca Audi e peste BMW , dar e pe acolo...

 

O pune jos bine pt ca este 4x4,insa degeaba are 2000cp,degeaba pleaca bobma de pe loc daca nu sta bine si pe curbe.

 

V12 ala de 500cp pe q7 este fix un rahat,pe curbe masina aia nu se tine dupa un G5.

Link to comment
Share on other sites

cred ca ai uitat de Brabus e v12, Brabus Rocket sau de faptul ca au ajuns la RS6 la 950 hp si viteza de peste 380..a fost o data cel mai rapid sedan,dar nu mai este..

 

 

 

 

 

am specificat clar la momentul aparitiei :getlost:

n are nici o relevanta,firmele de tuning se vor autodepasi mereu,de asta e concurenta

 

din noul m5 biturbo,sunt convins ca vor scoate prin modificari in jur la 1000 cp.

 

motorul are si cilindree destul de mare,iar cu turbo,sky is the limit.sau mai bine zis fiabilitatea,dar la astia cred ca e pe plan secund....asa ca,rabdare

 

Ce ziceti de dacia duster de 850 cai care o sa concureze la pikes peak ?

 

http://www.informatiiauto.ro/noua-dacia-duster-no-limit-pikes-peak-dotata-cu-un-motor-de-850-cp-sid8103.html

 

 

 

 

 

daca va rezista caroseria dusterului :rolleyes: la puterea monstruoasa a motorului nissan gt r cred ca va face o figura frumoasa

 

este un exercitiu de imagine binevenit pt dacia-renault,sa nu uitam ca renault a mai creat masini legendare de raliu

Link to comment
Share on other sites

Haideti sa nu discutam de Brabus Rocket si alte masini de genul care oricum nu se compara cu masinile M5/M6 Hurricane RR. Nicio masina Mercedes sau Audi nu e capabila de o viteza de 372 Km/h, cu atat mai putin un sedan cu 4 locuri. Nici nu stiu de ce se mai aduce vorba de ele pe un forum BMW.

 

PS: Iarasi nu inteleg de ce se agita lumea pt "Dusterul" de 850 cai care numai Dacia Duster nu mai e. S-a schimbat totul la masina aia... si ATI VAZUT CE ELERON ARE ??? :lol2:

Link to comment
Share on other sites

toate masinile concepute pt pikes peak au eleroane de gen

 

arata ciudat,nu mi dau seama daca intr adevar trebuiau sa fie atat de exagerate

 

d rive,sunt absolut convins ca prototipul n are nici o treaba cu masina de serie...nici macar pigmentul din vopsea :rolleyes:

 

e doar o chestie de imagine pt dacia renault

Edited by sly06
Link to comment
Share on other sites

Pe Pikes Peak Audi a cam facut legenda cu quattro , a spart recorduri dupa recorduri in anii 80.

 

Un coleg de forum cu M6 zicea ca nu a avut nicio sansa cu un RS6 pe drumurile din RO , deci aia ca BMW pe circuit face si drege o fi adevarata , dar noi folosim pe strada masinile nu pe circuite.

Link to comment
Share on other sites

Pe Pikes Peak Audi a cam facut legenda cu quattro , a spart recorduri dupa recorduri in anii 80.

 

Un coleg de forum cu M6 zicea ca nu a avut nicio sansa cu un RS6 pe drumurile din RO , deci aia ca BMW pe circuit face si drege o fi adevarata , dar noi folosim pe strada masinile nu pe circuite.

RS6 ala era modificat de ABT, are vreo 750 cai... ce vroiai sa faca M6-ele?

 

@Filon iti dai cu parerea despre ceva ce te depaseste total, mai bine intra pe topicu de fotbal.

Link to comment
Share on other sites

si mie imi plac astea stealth :rolleyes: adica, cele care nu ti dau nimic de banuit decat la o privire mai atenta

 

gen un e30 touring cu aspect stock...si ceva turbo monstruos

nu mai stiu pe unde era,vazusem pe tube ca batea la fundu gol pe accelerari masini de 100000euro :rolleyes:

Edited by sly06
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu sigur, asa am auzit ca e ABT. MTM sau ABT oricum 700+ cai are si e tare masina, nu are nici o sansa M6 stock.

nici unui RS6 stock nu cred ca ii face fata un M5/M6, apoi celui de 700...poleposition a avut experienta asta :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.