Jump to content

reglaj amortizoare


aad

Recommended Posts

Daca te uiti bine,vei observa ca nu este montat corect amortizorul.

Sunt diferente intre poza 1 si poza 2,cel putin eu asa vad...vezi si tu cum vine suportul arcului.Daca mai observa cineva diferenta rog sa-mi confirme,din acest motiv amortizorul nu a intrat suficient in locasul sau.

Ai respectat semnificatia literelor R si L?

Link to comment
Share on other sites

Se baga exact pana in capat,amortizorul are un cant(sant mai ingrosat) care se opreste in fuzeta,aceasta este pozitia corecta(pe amortizor sunt inscriptionate literele L si R adica stanga si dreapta care te ghideaza la montarea corecta).

 

Daca nu e respectata regula cu inscriptia, sa zicem ca amandoua sunt montate pe R (din nestiinta mecanicilor) ce consecinte pot aparea? Masina s-a asezat ok si sta f bine in curbe.

Link to comment
Share on other sites

Daca te uiti bine,vei observa ca nu este montat corect amortizorul.

Sunt diferente intre poza 1 si poza 2,cel putin eu asa vad...vezi si tu cum vine suportul arcului.Daca mai observa cineva diferenta rog sa-mi confirme,din acest motiv amortizorul nu a intrat suficient in locasul sau.

Ai respectat semnificatia literelor R si L?

habar n-am.. nu le-am montat eu.. iar mecanicii nu pot spune ca sunt dintre cei mai priceputi.. la modu ca nu pusesera bine arcul in presa, era sa sara de acolo.. ziceau sa ne dam la o parte ca daca sare te face praf :twoup: chestii de-astea

am de gand sa schimb flansele curand ca nu stiam ca vin separat cand am luat amortizoarele si atunci am sa inspectez daca sunt sau nu montate corect

la fel am banuit si eu ca nu ar sta bine in fuzeta.. dar am avut alte pareri cum ca nu prea ar avea cum sa nu monteze bine amortizorul

Link to comment
Share on other sites

eu am observat ca in timp ce invart telescopul in fuzeta acesta asi schimba pozitia.R sau L pe ce girectie vine pus?are vreun senm in directia cui trebuie sa vina

In spatele fuzetei se vede acea distanta unde trebuie suprapuse literele R si L.

La montarea amortizorului pe partea dreapta se regleaza pe R si respectiv invers, cel pe stanga se regleaza pe L.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...

post-1576-0-04911100-1322857851_thumb.jpg

 

Astea sunt pozitiile corecte pentru arc si amortizor.

Contrar spuselor unora , amortizorul nu se introduce in fuzeta in functie de ce garda la sol se doreste, nu amortizorul dicteaza inaltimea garzii la sol. Amortizorul se introduce pana in zona unde acesta se ingroasa, in pozitia asta intre el si rotula inferioara ramane o distanta destul de mica, cam de grosimea unui deget. Deci coborarea lui pentru a micsora garda la sol e o aberatie.

Sper sa se inteleaga din desen ce-am explicat in leg. cu amortizorul si totodata se poate vedea care ar fi pozitia corecta a arcului.

Scuze pt. calitatea desenului, l-am facut in 5 min :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.