Jump to content

Consum ulei DEBIL!


Recommended Posts

peste nivelul de maxim, mai incap lejer 2l, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii si torni acolo. Uleiul in plus dauneaza foarte mult.

Daca ai pus 3L cand pe joja iti indica minim, ai facut o prostie, si ar trebui sa il scoti de acolo, ca faci praf motorul.

 

 

Mda pana la ce limita poti merge de cand ti se aprinde becul Check engine?

Ma refer la limita pe joja?

Link to comment
Share on other sites

cand ti se aprinde martorul de culoare galbena la ulei(nivel ulei scazut) la un bmw benzinar cu 6 in linie ai de completat undeva la 1L- MAX 1.5L,tot in cartea tehnica scrie ca mai poti parcurge un maxim de 50 km daca esti in imposibilitatea de a completa pe loc ...faptul ca ai turnat 3L ,dupa cum ti-au mentionat si colegii mai sus,nu-ti va cauza decat stricaciuni motorului...ridic-o pe o rampa ceva si scapa imediat de 2L Edited by coleman
Link to comment
Share on other sites

buna intrebare,da-i un pm userului Alexxx el a schimbat-o avea niste simptome asemanatoare cu tine(consum ridicat de ulei) :)

 

Te-ai gandit sa ignori fix postul asta, nu? :D Mare gresala... stiu exact ce are masina ta si o sa-ti spun, daca vrei!

Deasemenea, pacat de acest forum... calitatea informatiilor a scazut extraordinar de mult! Inainte cand puneai o intrebare veneau imediat raspunsuri pertinente. Acum se pare ca tot cea a ramas este o interfata pentru anumiti indivizi de a se aduna in jacuzzi...

Link to comment
Share on other sites

Te-ai gandit sa ignori fix postul asta, nu? :D Mare gresala... stiu exact ce are masina ta si o sa-ti spun, daca vrei!

Deasemenea, pacat de acest forum... calitatea informatiilor a scazut extraordinar de mult! Inainte cand puneai o intrebare veneau imediat raspunsuri pertinente. Acum se pare ca tot cea a ramas este o interfata pentru anumiti indivizi de a se aduna in jacuzzi...

 

 

Salut,

 

Ar fi de mare folos daca m-ai ajuta.

Cand am avut in jur de 150.000 km faceam schimbul de ulei si normal ca imi resetau calculatorul la 25.000 km, nu mi sa intamplat deloc sa ajut ulei in timpul asta.

Acum chiar si pana in 10.000 km trebuie sa ajut, incerc sa inteleg ce are??

 

Multam!

Link to comment
Share on other sites

Am avut aceasta problema si am stat luni de zile pana sa descopar cauza. Asta dupa ce am fost la Filaret si mi-au spus sa las masina acolo ca trebuie facuta segmentare!

Este o problema (recunoscuta pe forumurile de specialitate din afara) comuna in mod special la motoarele M52/M54! Este vorba de o valva (valva separatoare de ulei) la care se strica membrana si pierde ulei. Inainte sa o schimb masina incepuse (BRUSC) sa consume 1L ulei la 1.000 KM.

 

Detalii:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AT31&mospid=47656&btnr=11_2194&hg=11&fg=15

 

Citate:

 

Typically if you have high oil consumption on that particular car its usually because of a crankcase vent valve being stopped up. Its not a terribly expensive part, but it is labor intensive. Its located under the intake manifold and connects to the intake manifold, valve cover and the oil pan. It basically separates oil from the vapor in the upper engine and returns the oil to the oil pan. If it gets stopped up, then oil vapors will get drawn into your intake and your motor will burn it (slowly but consistently)

 

They are very common to go bad every 60 to 80K miles. Also, if you have it replaced, there are several hoses that should be replaced with it (4 total I believe) I'd recommend having an experienced BMW tech perform the repair.

 

Do you notice if the car idles rough at all? That is usually a sign of a vent valve failure also, since a vacuum leak is usually created by a bad valve. Eventually a check engine light results with lean mixture faults. Also, some oil usually leaks out of the bottom of the valve where the drain hose has deteriorated.

 

 

 

PE ALT FORUM, acelasi raspuns dat de alt mecanic!

 

Question - My 2002 325i seems to burn about 2-3 quarts of oil between oil changes. I change my oil between 5-6k miles and I am worried about how much oil it is consuming. What could this be?

 

Answer - Your car does burn a small amount of oil between oil changes. But the amount your car is using up is excessive. It sounds like you have a clogged crankcase ventilation valve or hose. This is a common failure point on the M52 and M54 motors. Most of the time the reason these do get clogged up is due to the oil change intervals BMW recommend which can give the valve a quicker build up then normal. The way to fix this issue is to change the valve and the hoses too. The hoses ten to get dry and crack so it's good to do all of them at the same time.

 

When doing this repair here are some items to change while your there.

 

Intake Manifold Gaskets

Fuel Injector seals (top and bottom)

Oil Separator Valve

Oil dipstick o-ring

All the hoses connected to the Valve

 

BMW TECH TIPS!

 

Piesa si furtunele costa ~300 RON. La BMW Filaret (unde am schimbat eu) m-au costat piesele in jur de 300 RON si manopera fix 900 RON! Piesa este localizata sub galeria de admisie si trebuie deomntat cam tot pe la motor... au lucrat non stop de la 8 dimineata pana pe la 14.30!

 

Bafta!

Edited by Alexxx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am avut aceasta problema si am stat luni de zile pana sa descopar cauza. Asta dupa ce am fost la Filaret si mi-au spus sa las masina acolo ca trebuie facuta segmentare!

Este o problema (recunoscuta pe forumurile de specialitate din afara) comuna in mod special la motoarele M52/M54! Este vorba de o valva (valva separatoare de ulei) la care se strica membrana si pierde ulei. Inainte sa o schimb masina incepuse (BRUSC) sa consume 1L ulei la 1.000 KM.

 

Detalii:

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=AT31&mospid=47656&btnr=11_2194&hg=11&fg=15

 

Citate:

 

Typically if you have high oil consumption on that particular car its usually because of a crankcase vent valve being stopped up. Its not a terribly expensive part, but it is labor intensive. Its located under the intake manifold and connects to the intake manifold, valve cover and the oil pan. It basically separates oil from the vapor in the upper engine and returns the oil to the oil pan. If it gets stopped up, then oil vapors will get drawn into your intake and your motor will burn it (slowly but consistently)

 

They are very common to go bad every 60 to 80K miles. Also, if you have it replaced, there are several hoses that should be replaced with it (4 total I believe) I'd recommend having an experienced BMW tech perform the repair.

 

Do you notice if the car idles rough at all? That is usually a sign of a vent valve failure also, since a vacuum leak is usually created by a bad valve. Eventually a check engine light results with lean mixture faults. Also, some oil usually leaks out of the bottom of the valve where the drain hose has deteriorated.

 

 

 

PE ALT FORUM, acelasi raspuns dat de alt mecanic!

 

Question - My 2002 325i seems to burn about 2-3 quarts of oil between oil changes. I change my oil between 5-6k miles and I am worried about how much oil it is consuming. What could this be?

 

Answer - Your car does burn a small amount of oil between oil changes. But the amount your car is using up is excessive. It sounds like you have a clogged crankcase ventilation valve or hose. This is a common failure point on the M52 and M54 motors. Most of the time the reason these do get clogged up is due to the oil change intervals BMW recommend which can give the valve a quicker build up then normal. The way to fix this issue is to change the valve and the hoses too. The hoses ten to get dry and crack so it's good to do all of them at the same time.

 

When doing this repair here are some items to change while your there.

 

Intake Manifold Gaskets

Fuel Injector seals (top and bottom)

Oil Separator Valve

Oil dipstick o-ring

All the hoses connected to the Valve

 

BMW TECH TIPS!

 

Piesa si furtunele costa ~300 RON. La BMW Filaret (unde am schimbat eu) m-au costat piesele in jur de 300 RON si manopera fix 900 RON! Piesa este localizata sub galeria de admisie si trebuie deomntat cam tot pe la motor... au lucrat non stop de la 8 dimineata pana pe la 14.30!

 

Bafta!

 

Salut,

 

Ce sa mai zic decat un mare MULTUMESC!

Oare chiar 9 ore sa ia ca sa poti ajunge sa inlocuiesti aceasta piesa?

Edited by E46 320I
Link to comment
Share on other sites

Nu e normal consumul deloc, eu la m52b28. 3000 km afara, daca a consumat 200ml e mult. verificat cand am ajuns si uleiul era cam la fel...

Si mers...

 

 

Dar daca valva pcv consuma de nebuna... da fiindca in loc sa-ti separe uleiul de gazele din carter si sa-l trimita inapoi in baie, ea il baga in admisie si e ars...

Link to comment
Share on other sites

Va salut,

 

Am gasit problema-)) cel putin asa cred.

Mi sa explicat treaba cu uleiurile si viscozitatea pentru diferite modele de motoare, intradevar

reprezentanta BMW mi-a recomandat Castrol 5W30 dar se pare ca la un anumit numar de km acest ulei este prea subtire

pentru puterea motorului la anumite turatii, EX mers intre 3000 si 5000 de turatii pe o distanta de 300- 400 km

mananca cam 1 litru.

Am fost intrebat daca merg mai mult pe drumuri europene la turatii normale ori mai mult autostrada, fiind in Germania

fac Romania de 2 ori pe luna asa ca..

Am scos tot uleiul din baie, spalat, curatat, schimbat filtru + 6,5 litrii Castrol 5W40 EDGE.

Plec in Romania imediat a doua zi,autostrada 140-160 km/h turatii 3500-4000 si ceva, verific joja dupa vreo 4 ore cand am ajuns

consum NIMIC cred ca nici nu se observa pe joja sa va spun cam cat a mancat-)).

 

Multumesc tuturor pentru sfaturi!

 

Rog un administrator sa inchida acest topic.

Link to comment
Share on other sites

mai baieti, nu imi place sa aud ca un bmw poate sa manince atita ulei ceva e in neregula eu am 320d 136cp 2001 si acum am 240.000 km o am de la 160.000 si intodeauna am folosit castrol 5w40 il schimb la 15.000 dar de la schimb la schimb nu completez nici o picatura si merg cu ia destul de turata sub 3000rpm nu schimb viteza,practic ar trebui sa complectez si eu ceva ca se mai arde uleiul pe la ungerea turbinei dar nimic o alta chestie este ca uleiurile 0w..si 5w.. rezista la temperaturi inalte poate deaia eu ii recomand sa foloseasca 0w40 fiind benzinar. va salut cu respect.
Link to comment
Share on other sites

mai baieti, nu imi place sa aud ca un bmw poate sa manince atita ulei ceva e in neregula eu am 320d 136cp 2001 si acum am 240.000 km o am de la 160.000 si intodeauna am folosit castrol 5w40 il schimb la 15.000 dar de la schimb la schimb nu completez nici o picatura si merg cu ia destul de turata sub 3000rpm nu schimb viteza,practic ar trebui sa complectez si eu ceva ca se mai arde uleiul pe la ungerea turbinei dar nimic o alta chestie este ca uleiurile 0w..si 5w.. rezista la temperaturi inalte poate deaia eu ii recomand sa foloseasca 0w40 fiind benzinar. va salut cu respect.

 

cifrele din fata reprezinta vascozitatea la rece, cifrele dupa "w" indica vascozitatea la cald. Nu vascozitatea la rece ar putea influenta consumul de ulei, motorul functioneaza la rece foarte putin timp. vascozitatea la cald ar putea influenta consumul de ulei.

eu folosesc ulei BMW 0w40 la M54-ul meu si tot papa 1 litru la schimb/15.000 km.

benzinarele in 6 cilindrii au un renume in a consuma ulei. Toti mecanicii pe care i-am intrebat, m-au linsitit si mi-au zis ca e ok.

Probabil voi trece la 5W50 pt un schimb, sa vad daca se amelioreaza. stiu ca exista un ulei la Mobil 1, 5w50, Extended life. Ce parere aveti? A incercat cineva la M54?

Edited by bmwadict
Link to comment
Share on other sites

cifrele din fata reprezinta vascozitatea la rece, cifrele dupa "w" indica vascozitatea la cald. Nu vascozitatea la rece ar putea influenta consumul de ulei, motorul functioneaza la rece foarte putin timp. vascozitatea la cald ar putea influenta consumul de ulei.

eu folosesc ulei BMW 0w40 la M54-ul meu si tot papa 1 litru la schimb/15.000 km.

benzinarele in 6 cilindrii au un renume in a consuma ulei. Toti mecanicii pe care i-am intrebat, m-au linsitit si mi-au zis ca e ok.

Probabil voi trece la 5W50 pt un schimb, sa vad daca se amelioreaza. stiu ca exista un ulei la Mobil 1, 5w50, Extended life. Ce parere aveti? A incercat cineva la M54?

 

 

Salut,

 

Iti recomand 5W40, dupa cum am descris mai sus am facut aproape 4000 KM si nu a mancat 1 gram de ulei.

Am vazut eu la Selgros , 20W50 pentru motoare peste 150.000 KM "EXTENDED LIFE", al meu avea peste 204.000 km azi cand am ajuns inapoi in Germania.

Acum stau si ma rog de el sa manance 1 gram de ulei-))

Link to comment
Share on other sites

...intodeauna am folosit castrol 5w40 il schimb la 15.000 dar de la schimb la schimb nu completez nici o picatura si merg cu ia destul de turata sub 3000rpm nu schimb viteza,practic ar trebui sa complectez si eu ceva ca se mai arde uleiul pe la ungerea turbinei dar nimic...

 

Orice motor consuma ulei. Daca nu ai observat nici o scadere probabil ca iti intra combustibil in ulei.

 

Acum stau si ma rog de el sa manance 1 gram de ulei-))

 

Vezi mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Oupss nasol cred, dar cum iti poti explica ca inainte sa schimb tipul de ulei mi-a mancat

1 l in nici 3000 km iar de 3 saptamanii de cand l-am schimbat nimic?

Sa se fii dus segmentii in astea 3 saptamani?

 

Conteaza mult tipul de ulei folosit.

 

Nu am sugerat ca masina ta sau a altcuiva are segmentii dusi, am vrut doar sa subliniez ca orice motor consuma ulei (unele mai mult, altele mai putin in functie de multi factori).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.