Jump to content

pierd apa.urgent


ar85gyl

Recommended Posts

am un prieten care are un e46 320d 136cp si pierde apa si nu gaseste nimeni pe unde,a mai avut cineva problema asta si care ar fi rezolvarea?

a dus-o la 3 mecanici si nu a gasit nici unul nimic,trebuie sa complecteze cam 1 litru de apa la 3 zile de circlat cu masina in jur de 50 km/zi,astept parerile si rezolvarile voastre,mersi

Link to comment
Share on other sites

e un T in spate de tot si jos. Poate scapa pe acolo.

Daca are fisuri mici in radiator, pe acolo scapa doar cand termostatul e deschis si are presiune, apa de la fisuri se evapora foarte repede, si cand e rece, pe loc nu se observa nimic, si nici nu curge nimic.

Asa era la mine de exemplu.

Daca are ghininion e garnitua de chiulasa

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Inainte sa te apuci sa desfaci motorul, verifica bine radiatorul, pompa de apa si restul de furtune, nu trebuie sa fie neaparat sparte, este suficient sa scape pe la coliere, sau coturi de plastic.

 

Cristi: Daca era garnitura dusa avea probleme si cu temperatura motorului. Vad ca nu a zis nimic de asta.

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa te apuci sa desfaci motorul, verifica bine radiatorul, pompa de apa si restul de furtune, nu trebuie sa fie neaparat sparte, este suficient sa scape pe la coliere, sau coturi de plastic.

 

Cristi: Daca era garnitura dusa avea probleme si cu temperatura motorului. Vad ca nu a zis nimic de asta.

Poate nu a sesizat problema cu temperatura , sau poate fisura in garnitura nu este foarte mare ca sa influenteze foarte tare temperatura !

Link to comment
Share on other sites

el zice ca acul de la apa ii sta perpendicular la 90 grade,mie nu imi sta perpendicular imi sta pe la 8o si mai la un prieten tot asa,avand in vedere ca e iarna unde artrebui sa stea normal acul de la apa,eu am webasto pe masina,ar mai fi ceva un mecanic ia desfacut evacuarea si a gasit apa ca si de la condens dar normal ar putea face condens la evacuare nu ar trebii sa fie uscat?
Link to comment
Share on other sites

De cele mai multe ori intra in camera de ardere a pistonului ! Dar am vazut masini care au bagat apa in ulei , atunci e mai grav !

In functie de locul unde este dusa garnitura de chiulasa, apa ori ajunge in ulei, ori gazele de evacuare ajung in sistemul de racire si asta o vezi imediat, creste temperatura mult si cam pocnesc si furtunurile.

 

Cam greu sa ajunga apa in camera de ardere, acolo de obicei e presiune maricica ...

Link to comment
Share on other sites

vezi si piesa nr. 9 din imagine:

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AS71&mospid=47635&btnr=11_3324&hg=11&fg=35

 

daca e fisurata nu vezi nici o picatura de apa sub masina. din cauza temperaturii motorului se evapora imediat, fiind prinsa direct pe bloc.

 

si eu am cautat pana am dibuit.

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

e un T in spate de tot si jos. Poate scapa pe acolo.

Daca are fisuri mici in radiator, pe acolo scapa doar cand termostatul e deschis si are presiune, apa de la fisuri se evapora foarte repede, si cand e rece, pe loc nu se observa nimic, si nici nu curge nimic.

Asa era la mine de exemplu.

Daca are ghininion e garnitua de chiulasa

Bine ai punctat domi,exact aceeasi problema am avut-o si eu,asta dupa ce i-am schimbat radiator,termostat,cateva tuburi,etc si tot pierdea apa cu toate ca nu vedeam nici-o picatura pe jos. Dupa ce i-am schimbat "t"-ul acela,n-am mai avut pierderi.

Link to comment
Share on other sites

Totusi pierde cam multa apa ca sa aibe timp sa se evapore ! 1 litru la 3 zile ! Nu este un litru pe luna !

 

vezi ca eu pierdeam 2-3 litri si tot nu stiam pe unde curge , am schimbat vas de expansiune , termostat egr , un furtun pe care se vedea umezeala si tot pierdea si nu stiam pe unde. Pana cand m-am hotarat sa schimb bujiile si cand a dat galeria jos am vazut piesa nr 9 indicata de un coleg mai sus crapada. De cand am schimbat-o nu am mai avut probleme.

 

Asa ca , du-te la un mecanic care are habar , eu am fost la un service , mi-au luat banii pe constantare si raspunsul a fost " mai plimba`te cu masina , si vino mai tarziu la noi poate vedem atunci pe unde curge "

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.