Jump to content

miros de cauciuc incins


Recommended Posts

ai fost la geometrie ?

 

daca se tocesc mai mult pe o parte, clar e ceva in neregula cu un unghi. in functie de unghiul care nu e corect, poate sa si miroasa a cauciuc.

 

o alta problema mai simpla ar fi, de exemplu, un tampon de toba pus prost: toba se incinge si tamponul incepe sa miroasa. pe ce parte simti mirosul ? la toate rotile sau doar pe stinga spate ?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca din cauza ca sunt neechilibrate jantele sau ca directia nu e bine reglata.Am mers cu directia neechilibrata si nu a mirosit nimic.Iar acum merg cu jantele strambe pe spate si neechilibrate si iar nu miroase nimic.

Ar fii evident mirosul daca ar iesi de la cauciucuri.Te-ai uitat pe la motor de curand?Poate s-a desprins ceva plastic si atinge de galeria de evacuarie sau de bloc.Eu am patit asa,ca mi s-a desprins plasticul care acopera delcoul,a cazut pe galerie si s-a topit si mirosea ciudat.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca din cauza ca sunt neechilibrate jantele sau ca directia nu e bine reglata.Am mers cu directia neechilibrata si nu a mirosit nimic.Iar acum merg cu jantele strambe pe spate si neechilibrate si iar nu miroase nimic.

Ar fii evident mirosul daca ar iesi de la cauciucuri.Te-ai uitat pe la motor de curand?Poate s-a desprins ceva plastic si atinge de galeria de evacuarie sau de bloc.Eu am patit asa,ca mi s-a desprins plasticul care acopera delcoul,a cazut pe galerie si s-a topit si mirosea ciudat.

13603[/snapback]

 

sustin si ei parerea lui wlf, nu conteaza ca mergi cu directia dereglata, asta nu e motiv sa-ti moroasa a cauciuc incins, mai bine dute la un control de rampa si verifica pe la motor....

Link to comment
Share on other sites

dupa ce ma dau jos din masina il simt. nu intotdeauna, doar dupa ce merg cu viteza. sub capota nu miroase, numai pe langa masina si numai dupa ce merg cu peste 110-120 km/h. am vazut ca am cauciucurile mai tocite la interior. o fi din cauza unghiului gresit?

13438[/snapback]

 

Totusi daca zici ca zici ca nu iese miros de sub capota,poate ca nu ai nimic la motor.Caucicurile sunt fierbinti tare?Daca sunt atunci de la ele ar putea fii.Daca nu sunt,nu au motiv sa miroasa.Poate ceva legat de evacuare sau ar putea fii si de la racirea motorului,ca astea mai sunt fierbinti pe masina.Un tampon de la esapament ar putea fii.Ceva pe la radiator sau pe la furtune ca si astea sunt de cauciuc.

Link to comment
Share on other sites

atinci nu luati in seama ce am zis...reglati-va directia si mergeti cu rotile neechilibrate.

apropo wlf asta e la tine la semnatura.....cum ai tu 520 cabrio?

13613[/snapback]

 

Pai daca te uitai la galerie vedeai ca deocamdata e cabrio. :blink:

Link to comment
Share on other sites

m-am mai gandit la ceva. sa fie din cauza frecarii dintre cauciucurile de iarna (continental wintercontact) si asfaltul uscat. cand e zapada nu miroase, doar cand e uscat si-i mai si dau putin in goarna pe deasupra.

13884[/snapback]

 

Pai pe zapada normal ca nu miroase ca doar zapada e rece si nu are cum sa se incinga cauciucurile ca sa miroasa.

Link to comment
Share on other sites

Pai pe zapada normal ca nu miroase ca doar zapada e rece si nu are cum sa se incinga cauciucurile ca sa miroasa.

13887[/snapback]

 

bine, bine. dar e normal sa se incinga in halul asta? totusi daca pun mana pe roata nu e calda.

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

hai mah o lasati cu sefeuri dastea .

auzi frecarea cauciucurilor de iarna.......adica toti care au cauciucuri de iarna acum le miros masinile a cauciuc ars.

ce draku.

du-te odata si fa geometria aia si mai vezi dupa.

daca vii cu teorii si nu faci nimic nu o sa se rezolve singura.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.