Jump to content

DIY Inlocuire ventilator clima


seba_seby

Recommended Posts

Azi m-am apucat sa schimb acest ventilator pentru ca avea elicele rupte si nu se pot gasi separat asa ca a trebuit sa iau si motorul.post-42544-0-59147800-1300479769_thumb.jpg Am procedat in felul urmator:

Demontat filtru polen si suportul acestuia

Se scoate capacul filtrului de aer si filtrul de aer, ca sa fie mai mult loc.post-42544-0-54204000-1300480244_thumb.jpgpost-42544-0-84891300-1300479864_thumb.jpg

Pentru a scoate vechiul motor se scoate clema care il tine cu o surubelnita foarte subtire sau orice altceva ce poate sa intre in gaura din capatul acesteiapost-42544-0-41038100-1300480096_thumb.jpg

Se scoate "usita" de intrare a aerului, ridicand tija (nr.1) apoi se trage usor inspre lateral (nr.2)post-42544-0-53960700-1300480605_thumb.jpg

Se demonteaza suportul incercuit cu albastru , este prins in 3 suruburi (1 sus, 1 jos langa tija de plastic si unu intre elice, deasupra motorului)post-42544-0-53128900-1300483472_thumb.jpg

Se scoate motorul vechi.

Se introduce cel nou cu foarte mare grija sa nu agate vreo elice pe undeva si sa se rupa, dat fiind ca locul este foarte foarte mic. Motorul trebuie pus cu elicea alba in partea dinspre sofer iar cea neagra inspre locul pasagerului, cu cablul de conectare in partea de sus.post-42544-0-00773600-1300481156_thumb.jpg

Se conecteaza mufa, se monteaza suportul clapetei de admisie a aerului, clapeta se pune la locul ei, atentie ca trebuie sa fie in acelasi unghi cu cealalta, altfel nu se potrivesc canalele de pe tija si nu va intra.

Se monteaza tot, se bea o bere si cam asta e... daca aveti nelamuriri intrebati-ma.

Salutare si drum bun.

Link to comment
Share on other sites

Scrie te rog si cum se scoate mufa .Majoritatea mufelor au un sistem de blocare .Aceasta cum este?

Apoi motorul...se pune pur si simplu la loc sau are o pozitie anume?

Intreb pt a fi un DIY complet si fara probleme pentru cei ce au nevoie.Motorul respectiv capata o anumita turatie si ar fi pacat sa nu fie pus corespunzator la locul lui :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Scuzele mele... m-am grabit un pic si am uitat detalii..

mufa are intradevar un sistem de blocare format din 2 cleme laterale pe care le strangi si se elibereaza.

Cat despre pozitia motorului.. pe suportul acestuia sunt 2 picioruse mici care intra exact in 2 gauri din carcasa motorului, dar e relativ usor sa il asezi deoarece suportul are forma in asa fel incat daca nu il pui exact la locul lui nu se va potrivi iar clema care il tine nu va ajunge la locul ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.