Jump to content

2001 330i - asta chiar o tin:)


mik15

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

mai am putin si ajung la 20k km facuti cu ea de cand am luat-o, pana acum am schimbat garnitura corpului filtrului de ulei care incepuse sa musteasca, 2 role intinzatoare si cureaua superioara plus bucsele de la bratele fata care nu ar fi trebuit dar mi s-a parut mie ca bat, cand le-am dat jos pe cele vechi erau in starte foarte buna. La astea se adauga upgrade-urile, dar nu le calculam la intretinere, au fost mofturi :) .

In rest doar ulei si consumabile la fiecare 10k km, deci acum urmeaza al 3-lea schimb, acum vreau sa schimb si lichidul de frana cu ATE Super Blue Racing si lichidul de racire. Cei de la care cumparasem EIbach Pro Kit nu mi l-au mai trimis, dupa ce le-am platit si au vazut ca il vreau trimis la alta adresa decat cea inregistrata la Paypal s-au razgandit, mi-au facut refund, insa nici nu am mai cautat de atunci alt set, cred ca tot din tara o sa il iau!

Altfel, foarte multumit de masina in continuare, singurul lucru care ma mai nemulteste din cand in cand este faptul ca m-am obsinuit cu puterea asta deja si as vrea parca mai mult, dar astea sunt situatii rare, in peste 95% din timpul in care o folosesc imi ajunge puterea actuala. Consumul se incadreaza la o medie de 13-13.5% cu 16-17%/urban si 9-10%/extra!

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

cu comenzile din US e relativ usor, pentru ca exista un serviciu de curierat aici care imi ofera adresa in US, China is UK, altfel nu prea trimit aici pentru ca totul se bazeaza pe PO box aici, dar asa am adresa reala acolo. Taxele sunt in jur de 5% din valoare, dar am observat ca nu se aplica mereu, depinde cum li se pare lor pachetul, problema mai mare este costul trasportului care e destul de ridicat daca ai depasit 5-6kg, pentru Eibach Pro Kit, de exemplu, dadeam 200$ pe kit si 160$ pe transport si in cazul asta era direct aici, daca luam prin adresa din US se mai adaugau inca 40$!

 

Alex230ro - prefer sa imi iau ceva mai puternic cand o sa vina timpul decat sa ma apuc de modificari de genul asta, nu stiu daca m-as descurca sa le fac singur, nu am un garaj adecvat iar sa gasesc un service specializat in asa ceva aici e foarte greu si scump ca sa merite.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

si in RO e cam la fel, 700Ron, in final cred ca de acolo o sa si il iau...e ceva mai multa bataie de cap cu transportul, dureaza mai mult cu Posta Romana dar cel putin stiu ca ajunge in cele din urma...:) Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

raportat la euro sunt fix cu 38% mai ieftine :) de asta zic ca poate merita luat din state tot kitul , daca platesti o singura data taxa aia de 40 US si un singur transport.

Kituri aduc nick racing am auzit, si cam la acelasi pret cum le gasesti pe ebay..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

acum vreau sa schimb si lichidul de frana cu ATE Super Blue Racing si lichidul de racire.

Ai grija cu lichidul de frana din asta gen "racing" fiindca trebuie schimbat mai repede. Isi pierde proprietatile foarte repede si din cate am inteles trebuie schimbat cam o data la 6 luni.

Link to comment
Share on other sites

da, asa este. Probabil sunt si de 135 insa aici nu am gasit, oricum ma uit mereu dupa altele, daca imi pica ceva bun in vizor le schimb, vreau OEM tot pe 18 ca tot sunt cauciucurile noi!

am luat si eu recent replika style 135, dau bine, stiti careva ce cod de culoare au cumva?..una e putin frecta de bordura si as vrea sa o vopsesc//

Link to comment
Share on other sites

sunt 8Jx18? replicile la modelul asta am vazut ca doar pe dimensiunile astea vin...ai putea sa mai pui niste distantiere sa ajungi la un ET ceva mai agresiv. Ce ET au?

 

Dan316i - sunt frumoase alea, am cautat insa nu am gasit aici!

Link to comment
Share on other sites

sunt 8Jx18? replicile la modelul asta am vazut ca doar pe dimensiunile astea vin...ai putea sa mai pui niste distantiere sa ajungi la un ET ceva mai agresiv. Ce ET au?

 

Dan316i - sunt frumoase alea, am cautat insa nu am gasit aici!

8,5 J ET 47 toate 4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.