Jump to content

Tractiune integrala?


Romulus

Recommended Posts

Din punctul meu de vedere, tractiunea integrala este mult mai buna macar pentru faptul ca ar putea sa-mi salveze viata in acea situatie de unu la un milion. Si prin faptul ca poate iarna nu mai trebuie puse lanturi ca sa urci cine stie unde.

 

Si consider ca este utila mult mai mult de 2 zile pe an, asta este o exagerare. E foarte utila poate 2 luni pe an si destul de utila in rest :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Inteleg... :blink: Deduc de aici ca cei carora tractiunea integrala li se pare un criteriu de siguranta, au devenit pasionati de BMW abia in ultimii ani, pentru ca eu consider ca BMW-ul a ajuns sa puna xDrive pe sedan-uri in ultimii ani, doar pentru a acoperi niste NISE de piata.

 

Eu cred ca pasiunea pentru BMW trebuie sa aiba de-a face cu tractiunea spate. Altfel, trebuia ca un potential client sa caute o marca care nu exceleaza in traditia tractiunii spate.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ma refeream numai la BMW, ci la orice masina in general. Sunt de acord ca tractiunea spate e mai fun de multe ori, dar trebuie sa ne mai gandim si la aspectele practice din cand in cand.

 

Dupa cum spunea si Doru, ideal ar fi sa ai o masina de vara si una pentru "oricand". Pentru cine nu isi permite sau nu considera necesare doua, atunci o masina cu tractiune intregrala e cel mai bun compromis.

Link to comment
Share on other sites

Audi pioneered the "U-Drive" layout where the engine is mounted longitudinally, in an "overhung" position over the front wheels. Also in the 1970s and 80s the Douvrin large 2.0, 2.2 and 2.6 engines used in the larger Renaults (20, 21, 25 and 30) used this longitudinal "forward" layout. Audi is one of the few manufacturers which still uses this particular configuration. It allows the use of equal-length half shafts and the easy addition of all-wheel drive, but has the distinct disadvantage that it makes it difficult to achieve 50/50 weight distribution - one reason why Audi vehicles have not managed to match the dynamic prowess of BMW, who have tenaciously stuck with the conventional rear wheel drive layout for all its vehicles.

 

RWD Advantages


     
     
  • Better handling in dry conditions - accelerating force is applied to the rear wheels, on which the down force increases, due to load transfer in acceleration, making the rear tires better able to take simultaneous acceleration and curving than the front tires.
     
     
  • Less costly and easier maintenance - Rear wheel drive is mechanically simpler and typically does not involve packing as many parts into as small a space as does front wheel drive, thus requiring less disassembly or specialized tools in order to replace parts.
     
     
  • No torque steer.
     
     
  • Even weight distribution - The division of weight between the front and rear wheels has a significant impact on a car's handling, and it is much easier to get a 50/50 weight distribution in a rear wheel drive car than in a front wheel drive car, as more of the engine can lie between the front and rear wheels (in the case of a mid engine layout, the entire engine), and the transmission is moved much farther back.
     
     
  • Steering radius - As no complicated drive shaft joints are required at the front wheels, it is possible to turn them further than would be possible using front wheel drive, resulting in a smaller steering radius.
     
     
  • Towing - Rear wheel drive puts the wheels which are pulling the load closer to the point where a trailer articulates, helping steering, especially for large loads.
     
     
  • Weight transfer during acceleration - During heavy acceleration, the front end rises, and more weight is placed on the rear, or driving wheels.
     
     
  • Enjoyment factor - As RWD cars are commonly associated with drifting, it is much easier, as power can be applied to keep the drift going--more power aids the drift. Front wheel drive and four wheel drive cars may also drift, but only with much more difficulty. When front wheel drive cars drift, the driver usually pulls on the emergency brake in order for the back wheels to stop and thus skid.
     
     

 

RWD Disadvantages


     
     
  • More difficult to master - While the handling characteristics of rear-wheel drive may be useful or fun in the hands of some drivers, for others, having the rear wheels move about is unintuitive and dangerous. Rear wheel drive rewards skill, and punishes the lack of it. Other layouts are much more forgiving, but don't offer the same rewards in handling.[citation needed]
     
     
  • Decreased interior space - In a passenger car, rear wheel drive means: Less front leg room as the transmission tunnel takes up a lot of space between the driver and front passenger, less leg room for center rear passengers (due to the tunnel needed for the drive shaft), and sometimes less trunk space (since there is also more hardware that must be placed underneath the trunk). There are some exceptions to this as rear engine designs do not take away interior space. (See Porsche 911, and Volkswagen Beetle)
     
     
  • Increased weight - The components of your typical rear wheel drive vehicle's power train may be less complex, but there are more of them. The driveshaft adds weight. The transmission is probably heavier. There is extra sheet metal to form the transmission tunnel. There is a rear axle or rear half-shafts. A rear wheel drive car will weigh slightly more than a comparable front wheel drive car (but less than four wheel drive).
     
     
  • Higher purchase price - Probably due to more complicated assembly (the powertrain is not one compact unit) and added cost of materials, rear wheel drive is typically slightly more expensive to purchase than a comparable front wheel drive vehicle. This might also be explained by production volumes, however. Or it could be explained by the fact that the majority of rear-wheel cars are in the sports/performance/luxury categories. Few "family" sedans have rear-wheel drive. So a cost comparision is not necessarily possible.
     
     
  • Oversteer and the related problem of fishtailing.
    Depending on the automobile model, traction can be less than that of front-wheel drive; however, heavy cargo can be beneficial for traction.
     
     

Link to comment
Share on other sites

Inteleg... :blink: Deduc de aici ca cei carora tractiunea integrala li se pare un criteriu de siguranta, au devenit pasionati de BMW abia in ultimii ani, pentru ca eu consider ca BMW-ul a ajuns sa puna xDrive pe sedan-uri in ultimii ani, doar pentru a acoperi niste NISE de piata.

 

Eu cred ca pasiunea pentru BMW trebuie sa aiba de-a face cu tractiunea spate. Altfel, trebuia ca un potential client sa caute o marca care nu exceleaza in traditia tractiunii spate.

143090[/snapback]

 

Ce intelegi , prin pasiunea pentru BMW . Crezi cumva ca pasiunea pentru BMW este strans legata de tractiunea spate , si ca tot ce nu are tractiune spate (vezi x-drive ) , nu poate fi demn de luat in seama de catre un adevarat fan(pasionat) BMW ?

Am si eu cateva intrebari :

- Ai condus vreodata un BMW cu tractiune integrala (x-drive) , si nu ma refer aici neaparat la X3 , X5 ?

- Daca ai condus , ce te-a deranjat ? daca te-a deranjat intradevar ceva, sau esti

contra din principiu (pasionat)

 

P.S. Ar trebui sa conduci o perioda mai lunga de timp, si abia dupa sa -ti exprimi parerile contra sau pro , daca e cazul . Din ce am citit aici ,pana acuma am vazut ca esti contra din principiu , si nu ti-ai exprimat o opinie in urma utilizari mai indelungate a unui model cu x-drive .

Link to comment
Share on other sites

M-am avantat si eu cu masina,k nu am luat-o sa stea in vitrina.nu imi e frica de rwd,am condus doi ani e34.de cinci luni conduc integrala si nu m-as intoarce la tractiune spate.nu ii simt lipsa cu nimic.despre x-drive ai gasit ceva asemanator k despre rwd ,Romulus?ai facut test drive cu un 530xi?eu zic ca e utila si pe sedan tractiunea integrala.nu mai tst k ma dor degetele-sunt pe mobil.salut
Link to comment
Share on other sites

@sebastian: tu sa fii sanatos. Altfel, e dreptul amandoura sa avem opinii si faptul ca sunt complet diferite, poate fi chiar un motiv de mandrie pentru fiecare din noi.

143111[/snapback]

 

Amandoi sa fim sanatosi .

Ai dreptate , e dreptul fiecaruia sa aiba o opinie .

Pentru mine intradevar, e o mandrie sa conduc un xi. :blink:

Tot ce vreau sa spun , e ca este pacat sa denigrezi un model (ca e RWD sau ca e dotat cu x-drive) doar din principiu , amandoua sunt produse de catre mult iubitul nostru constructor , BMW . Chiar este un model foarte reusit si nu merita asa ceva.

Daca cineva aici pe forum , a avut probleme cu un model dotat cu x-drive (altele decat cele care apar si la consacratele modele RWD) , ar tebui sa le mentioneze , sa atunci sa ne lansam in polemici , de genul E buna , sau NU e buna tractiunea integrala . :)

Link to comment
Share on other sites

Sebastian, nu cred ca poate cineva sa spuna ca am denigrat vreun model BMW. Doar am spus ca in opinia mea, multi ajung sa cumpere un model cu xDrive din cauza unor pacaleli de marketing. xDrive a ajuns in oferta BMW pentru a acoperi o nisa de piata pe care BMW nu era prezent.
Link to comment
Share on other sites

Sebastian, nu cred ca poate cineva sa spuna ca am denigrat vreun model BMW. Doar am spus ca in opinia mea, multi ajung sa cumpere un model cu xDrive din cauza unor pacaleli de marketing. xDrive a ajuns in oferta BMW pentru a acoperi o nisa de piata pe care BMW nu era prezent.

143120[/snapback]

 

Nu cred ca x-drive , a ajuns in oferta BMW doar in urma unor pacaleli de marketing . Sau daca o fi sa fie asa cum sustii tu , inseamna ca poate dintr-o gresala , au ajuns sa scoata pe piata ceva foarte foarte bun , care in prezent rivalizeaza cu orice sistem de tractiune integrala . Dar hei , Asta inseamna BMW , tot ce isi pun in cap realizeaza , si o fac chiar foarte bine .

Poate ca x-drive a ajuns in oferta BMW , din dorinta de a creea o masina mai sigura , mai usor de condus . Nu toti posesori de BMW vor sa faca vestitele cerculete ( desi nu pot sa neg ca sunt fan), uni vor o masina mai sigura pentru ei si pentru familia lor . Ajungi la o varsta la care siguranta ta si a familiei tale e inainte de toate . :blink:

Link to comment
Share on other sites

personal cred ca totul are legatura cu varsta si puterea financiara.

ma refer la faptul ca un individ echilibrat (a ajuns la o anumita varsta, stie cine e si ce vrea) care locuieste in zona dreapta nu trebuie sa viziteze site-uri...nu se justifica nici unul din quattro sau X-drive.

"copil" fiind poti spune una sau alta si sa-ti doresti una sau alta.

am exploatat mai multe mii de kilometri oricare din sisteme si in diferite conditii. sunt la fel de bune si cred ca satisfac pe oricare din utilizatori in proportie de 99%.

doar ghinionul sau norocul ne plaseaza de o parte sau alta!

si acest aspect e ca si orice alt aspect "negru vs alb" in viata.

 

strict referitor la BMW, faptul ca au altceva decat benzina cu tractiune spate e strategie de marketing-cota de piata.

personal iarna, egal ca E30-46-34-39, anvelopele au fost cele ce au facut diferenta...am urcat unde a urcat si turism cu tractiune fata sau 4x4 si am ramas exact acolo de unde toata lumea a iesit trasa de masina de dezapezit.

totul e cum "mangai" pedala.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare un paradox... Sa-ti placa BMW pentru ca are tractiune integrala... a precizat Romulus. Eu mi-am cumparat BMW cu tractiune integrala nu doar pentru acest motiv, dar face toti banii si cred ca am facut cea mai buna alegere. Sau am fost atat de pacalit de strategia de marketing incat am schimbat E46 cu tractiune integrala cu E9O cu sistemul X drive?
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca x-drive , a ajuns in oferta  BMW doar in urma unor pacaleli de marketing .

 

Tu unde citesti? Ca eu unul n-am scris asta... :)

 

Poate ca x-drive a ajuns in oferta BMW , din dorinta de a creea o masina mai sigura , mai usor de condus .

 

Ma indoiesc. Dupa atatia ani de tractiune spate, brusc si-au schimbat parerea. Mai ales ca DSC-ul din ziua de azi ajuta foarte bine la prevenirea problemelor specifice. Eu nu cred ca e mai sigura si nici mai usor de condus. Este poate mai convenabila in anumite situatii, asta fara nici un dubiu.

 

Nu toti posesori de BMW vor sa faca vestitele cerculete ( desi nu pot sa neg ca sunt fan), uni vor o masina mai sigura pentru  ei si pentru familia lor . Ajungi la o varsta la care siguranta ta si a familiei tale  e inainte de toate .  :blink:

143122[/snapback]

 

Aici nu pot sa nu observ ca glumesti. Siguranta mea si a familiei mele e pe primul loc. Si consider ca masina mea e foarte sigura atunci cand o conduc eu, desi sunt o sofer mediu, cu o experienta medie. Cati copii spui ca ai?

 

Cerculete? Eu nu sunt fan. Am transformat si eu odata in fum, doua cauciucuri cand vroiam sa le schimb. N-am sa mai repet experienta.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare un paradox... Sa-ti placa BMW pentru ca are tractiune integrala... a precizat Romulus. Eu mi-am cumparat BMW cu tractiune integrala nu doar pentru acest motiv, dar face toti banii si cred ca am facut cea mai buna alegere. Sau am fost atat de pacalit de strategia de marketing incat am schimbat E46 cu tractiune integrala cu E9O cu sistemul X drive?

143125[/snapback]

 

Nu cunosc motivele pentru care ai decis tu personal pentru X si ca urmare nu le-am combatut. Sunt convins ca tu ai avut motive serioase, la fel ca si zixx. Imi pare rau pentru planetarele lui zixx. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Tu unde citesti? Ca eu unul n-am scris asta... :)

Ma indoiesc. Dupa atatia ani de tractiune spate, brusc si-au schimbat parerea. Mai ales ca DSC-ul din ziua de azi ajuta foarte bine la prevenirea problemelor specifice. Eu nu cred ca e mai sigura si nici mai usor de condus. Este poate mai convenabila in anumite situatii, asta fara nici un dubiu.

 

Cerculete? Eu nu sunt fan. Am transformat si eu odata in fum, doua cauciucuri cand vroiam sa le schimb. N-am sa mai repet experienta.

143127[/snapback]

 

Sunt cuvintele tale :Sebastian, nu cred ca poate cineva sa spuna ca am denigrat vreun model BMW. Doar am spus ca in opinia mea, multi ajung sa cumpere un model cu xDrive din cauza unor pacaleli de marketing. xDrive a ajuns in oferta BMW pentru a acoperi o nisa de piata pe care BMW nu era prezent. :)

 

Aici nu pot sa nu observ ca glumesti. Siguranta mea si a familiei mele e pe primul loc. Si consider ca masina mea e foarte sigura atunci cand o conduc eu, desi sunt o sofer mediu, cu o experienta medie. Cati copii spui ca ai?

 

Nu glumesc. Ce te face sa crezi ca am glumit ?Am o fetita , dar nu vad de ce imi pui o asemenea intrebare ? Nu sunt genul care sa vorbeasca doar asa ca se se auda . :)

 

Cerculete? Eu nu sunt fan. Am transformat si eu odata in fum, doua cauciucuri cand vroiam sa le schimb. N-am sa mai repet experienta.

143127[/snapback]

 

Eu nu am acuzat pe nimeni ca a facut sau nu cerculete . Din contra am spus ca si mie mi se par fun. A fost o simpla afirmatie . Sper ca nu s-a simtit nimeni ofensat . :blink:

Link to comment
Share on other sites

Iti mai repet odata ce-am spus eu:

 

"Doar am spus ca in opinia mea, multi ajung sa cumpere un model cu xDrive din cauza unor pacaleli de marketing. xDrive a ajuns in oferta BMW pentru a acoperi o nisa de piata pe care BMW nu era prezent."

 

ti se pare la fel cu:

 

"Nu cred ca x-drive , a ajuns in oferta BMW doar in urma unor pacaleli de marketing."

 

Eu spun ca nu.

 

cumpara multi -> pacaleala marketing

xDrive in oferta -> nisa de piata acoperita.

 

tu spui ca:

 

xDrive in oferta -> pacaleala marketing

 

Eu n-am spus asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Iti mai repet odata ce-am spus eu:

 

"Doar am spus ca in opinia mea, multi ajung sa cumpere un model cu xDrive din cauza unor pacaleli de marketing. xDrive a ajuns in oferta BMW pentru a acoperi o nisa de piata pe care BMW nu era prezent."

 

ti se pare la fel cu:

 

"Nu cred ca x-drive , a ajuns in oferta  BMW doar in urma unor pacaleli de marketing."

 

Eu spun ca nu.

143142[/snapback]

 

Nu inteleg ce vrei sa spui . Ai facut o afirmatie (ti-ai exprimat o opinie ), pe care vad ca nu o negi .

Eu la randul meu am facut o afirmatie pe care o sustin , pe baza opiniei tale .

Ce ti se pare diferit ?

 

Oricum pararea mea e ca ar trebui sa incetam . Dar totusi sa stii ca sedan-urile dotate cu x-drive , nu sunt chiar asa o alegere proasta cum sustii tu .

Eu o sa me retrag din discutie acuma , pentru ca nu duce nicaieri .

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce vrei sa spui . Ai facut o afirmatie (ti-ai exprimat o opinie ), pe care vad ca nu o negi .

Eu la randul meu am facut o afirmatie  pe care  o sustin , pe baza opiniei tale .

Ce ti se pare diferit ?

 

Oricum pararea mea e ca ar trebui sa incetam . Dar totusi sa stii ca sedan-urile dotate cu x-drive , nu sunt chiar asa o alegere proasta cum sustii tu .

Eu o sa me retrag din discutie acuma , pentru ca nu duce nicaieri .

143147[/snapback]

 

Am senzatia ca noi suntem din filme diferite. In logica mea, eu n-am spus ce sustii tu ca am spus si ce-am spus eu NU e echivalent cu ceea ce ai afirmat tu.

 

Mai mult, n-am spus ca e o alegere proasta o masina cu xDrive. E o alegere perfecta, daca sunt motive bine intemeiate in spatele acelei alegeri. Si am spus ca eu cred ca multi dintre cei care o cumpara, o cumpara pentru motive gresite. Si am mai spus ca a aparut in oferta BMW nu ca o pacaleala de marketing (cum ai interpretat tu) ci pentru a acoperi o nisa de piata. Dar fiind cumparata de multi din motive gresite in opinia mea, pot spune ca acestia au fost pacaliti de marketing. Aici am folosit "pacaleala de marketing".

Link to comment
Share on other sites

e vorba de costuri, cred eu. in ce masura se justifica ele?

143152[/snapback]

 

Nu stiu ce legatura au costurile , avand in vedere cat costa un model dotat cu x-drive , si aici ma refer la cele dotate cu x-drive nu cu vechiul sistem de tractiune integrala, pentru ca sunt cel putin 2005 an de fabricatie , deci cat la suta reprezinta cei 2.000 din pretul total .

Daca te referi la cele de exploatare , vezi revizii sau alte defectiuni , nu cred ca o revizie sa coste mai mult decat la un model RWD , iar de eventuale defectiuni la modelele dotate cu x-drive eu nu am auzit inca si nici nu imi doresc sa aud . :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am senzatia ca noi suntem din filme diferite. In logica mea, eu n-am spus ce sustii tu ca am spus si ce-am spus eu NU e echivalent cu ceea ce ai afirmat tu.

 

Mai mult, n-am spus ca e o alegere proasta o masina cu xDrive. E o alegere perfecta, daca sunt motive bine intemeiate in spatele acelei alegeri. Si am spus ca eu cred ca multi dintre cei care o cumpara, o cumpara pentru motive gresite. Si am mai spus ca a aparut in oferta BMW nu ca o pacaleala de marketing (cum ai interpretat tu) ci pentru a acoperi o nisa de piata. Dar fiind cumparata de multi din motive gresite in opinia mea, pot spune ca acestia au fost pacaliti de marketing. Aici am folosit "pacaleala de marketing".

143153[/snapback]

 

Nu cred ca suntem din filme diferite asa cum sustii tu . De altfel nu am fost actor niciodata . :blink:

Oricum , eu consider ca am facut o alegere foarte inteleapta cand am luat masina , si nu ma consider pacalit de o anumita strategie de marketing.

 

P.S. Nu cred ca mi-am cumparat masina din motive gresite .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.