Jump to content

Tractiune integrala?


Romulus

Recommended Posts

2.000 reprezinta foarte probabil 5% din pretul fara taxe.

 

Cheltuielile de exploatare sigur cresc, fara a mai vorbi de posibilitatea de a se defecta ceva avand in vedere drumurile noastre. Ne povesteste zixx, in cazul in care (sper sa nu!) va trebui sa schimbe planetarele.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am senzatia ca noi suntem din filme diferite. In logica mea, eu n-am spus ce sustii tu ca am spus si ce-am spus eu NU e echivalent cu ceea ce ai afirmat tu.

 

Mai mult, n-am spus ca e o alegere proasta o masina cu xDrive. E o alegere perfecta, daca sunt motive bine intemeiate in spatele acelei alegeri. Si am spus ca eu cred ca multi dintre cei care o cumpara, o cumpara pentru motive gresite. Si am mai spus ca a aparut in oferta BMW nu ca o pacaleala de marketing (cum ai interpretat tu) ci pentru a acoperi o nisa de piata. Dar fiind cumparata de multi din motive gresite in opinia mea, pot spune ca acestia au fost pacaliti de marketing. Aici am folosit "pacaleala de marketing".

143153[/snapback]

 

Imi cer scuze , dar eu nu aveam cum sa mi dau seama , ce ai gandit tu logic . :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca suntem din filme diferite asa cum sustii tu . De altfel nu  am fost actor niciodata . :blink:

Oricum , eu consider ca am facut o alegere foarte inteleapta cand am luat masina , si nu ma consider pacalit de o anumita strategie de marketing.

 

P.S. Nu cred ca mi-am cumparat masina din motive gresite .

143157[/snapback]

 

Si am spus eu despre tine altceva? Mi-ai spus mie motivele pentru care ai cumparat xDrive ca sa pot sa contra-argumentez? M-am legat eu de ce ai cumparat tu xDrive?!? Te-ai simtit cu musca pe caciula si ai simtit ca trebuie sa argumentezi? WTF? Sunt convins ca tu ti-ai cumparat masina in cunostinta de cauza, doar cred ca nu toti au facut asta.

 

N-am facut referire la tine ci asa cum am spus mai sus, la niste discutii cu niste potentiali clienti BMW, fara ca acestia sa fie pasionati BMW.

 

:)

 

PS: Sunt convins ca suntem din filme diferite. :) Eu spun una, tu te ataci crezand ca am spus altceva.

Link to comment
Share on other sites

adica daca tu ai reusit, crezi ca altii nu pot?!? sa pregatesti premiul ala... o sticla de jack, sa zicem?

143161[/snapback]

 

Pariu ca nu reusesti nici tu, decat daca exersezi. :) Nici eu nu sunt convins ca pot reproduce. :blink: M-am straduit multe luni in intersectia aia si n-am reusit pana recent. Si nici acum nu stiu daca eu am redresat-o sau DSC-ul. Foarte posibil ca de afara sa nici nu se fi sesizat ca se intampla ceva, la volan simti foarte repede o tendinta.

 

O sticla de jack sa fie. Abia astept iarna sa nu trebuiasca sa consum cauciucuri pe asfalt. :)

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze , dar eu nu aveam cum sa mi dau seama , ce ai gandit tu logic . :blink:

143160[/snapback]

 

Foarte corect in cazul in care nu as fi scris-o aici negru pe alb. Dar am scris ce am gandit aici si exprimarea inca sta in picioare. Doar ai combinat tu doua propozitii.

Link to comment
Share on other sites

of topic

nu stiu cati dintre voi au avut 323i an 1980. ramaneti in viata avand asa o masina, un an intreg si orice altceva o sa para apa cu pistoale.

masina aia te face sa te simti viu continu-full time.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul daca as trai in Ro tot timpul as alege o masina 4x4 sau cu tractiunea pe fata.Si nu cred ca viata mea valoreaza numai 2000€ cred ca inca eu fac banii deci trebuie sa-mi protejez forta de munca si intelectuala.Un 4x4 nu se face numai iarna simtit ajunge sa ploie mai tare vara ajunge sa iasa un tractor de pe aratura si atunci am 1-2 secunde unde cu un 4x4 sunt mai sigur cu mult si nu trebuie sa fiu expert.La ora actuala se vinde siguranta f f bine va vad pe toti cate airbeguri are o masina ESP;DSC si tot asa un 4x4 si un ESP bun e mai important decat (dupa centura de siguranta) tot ce exista intr-o masina.Si daca as alege la sosele din Ro as alege un X-3 e bun si ieftin la limuzine ma duc pe Subaru si daca vreau ceva german un Audi sau un Golf 4x4 daca tot vine vorba de cat ma costa o masina.Oricum din cate vad eu zilnic la servici se vand tot mai multe masini ma refer in special la BMW cu 4x4.Si sa nu uit odata cu marirea motoarele lumea vrea tot mai multi CP cum sa mai aduci numai pe fata sau pe spate puterea unui monstru cu 400-500-600-700 Cp?Mai ales sa fie si masina si pasagerul in siguranta.
Link to comment
Share on other sites

Am spus ca motivele pentru care majoritatea clientilor cumpara un 4x4 sedan, sunt de obicei gresite, dovada ca marketingul Audi si Subaru au atins constiinta publica destul de grav.

Cred ca nu a fost doar o chestie de marketing la baza. Audi s-a lovit in anii `80 de problema de a pune pe sosea mai mult de 250 de cai cu tractiune doar fata. Ceea ce este imposibil. De aceea au transferat quatro si pe sedanuri. Si daca tot l-au transferat, trebuia sa se vanda in cantitati cat mai mari pentru a se acoperi costurile, deci l-au propus ca optiune pentru orice motorizare, nu doar stock pe motoare puternice. Aici a intervenit abia marketingul, de ce sa cumperi quatro pe motor de 100 de cai. :)

Pe de alta parte, eu sint un sofer prudent si nu calc masina decat in conditii bune de vreme si trafic. Eu ma descurc cu tractiune doar spate si in general nu ma aventurez cu masina in afara asfaltului. Nu am simtit nevoia de 4x4 decat de vreo 2,3 ori in viata si asta la plecari de pe loc, nu in curbe luate cu 200. :) Dar, cum spunea cineva mai sus, este optiunea fiecaruia sa-si cumpere ceea ce ii satisface cel mai bine nevoile. Un 4x4 nu are cum sa fie mai rau decat 2x4. Daca locuiesti in Predeal sau orice zona asemenea, e foarte posibil sa ai nevoie 150 zile pe an. Aici la ses imi e bine doar cu spatele. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu a fost doar o chestie de marketing la baza. Audi s-a lovit in anii `80 de problema de a pune pe sosea mai mult de 250 de cai cu tractiune doar fata. Ceea ce este imposibil. De aceea au transferat quatro si pe sedanuri. Si daca tot l-au transferat, trebuia sa se vanda in cantitati cat mai mari pentru a se acoperi costurile, deci l-au propus ca optiune pentru orice motorizare, nu doar stock pe motoare puternice. Aici a intervenit abia marketingul, de ce sa cumperi quatro pe motor de 100 de cai. :blink:

143246[/snapback]

 

Foarte corect ce spui tu Vlad, problema e ca eu vorbeam de BMW, care puteau deja sa puna mai mult de 250 CP pe sosea FARA tractiune integrala. Ce facea Audi si/sau Subaru, nu face obiectul remarcilor mele.

Link to comment
Share on other sites

[...] Un 4x4 nu are cum sa fie mai rau decat 2x4. [...]

143246[/snapback]

 

Foarte corect, mai ales daca ai inger tare cand vine vorba de schimbat planetare sau mai stiu eu ce si daca esti dispus sa dai 2.500 euro in plus cand cumperi masina... :blink:

 

PS Diferenta de la 330d la 330xd si de la 530d la 530xd este 2.500 CIP. Daca mai pui si acciza pe motorizare peste asta si taxele se strang de fapt spre 3.000.

Link to comment
Share on other sites

Foarte corect ce spui tu Vlad, problema e ca eu vorbeam de BMW, care puteau deja sa puna mai mult de 250 CP pe sosea FARA tractiune integrala. Ce facea Audi si/sau Subaru, nu face obiectul remarcilor mele.

143248[/snapback]

Pai odata creata o piata (sedanuri 4x4), BMW nu putea ramane afara. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Foarte corect ce spui tu Vlad, problema e ca eu vorbeam de BMW, care puteau deja sa puna mai mult de 250 CP pe sosea FARA tractiune integrala. Ce facea Audi si/sau Subaru, nu face obiectul remarcilor mele.

143248[/snapback]

 

 

frate daca tu ai ales rwd n-o sa convingi pe nimeni ca e mai bine asa. nici nu inteleg de ce insisti, vrei sa te convingi pe tine? sfatul meu? fa buy-back si ia-ti un 5 cu x-drive. eu am testat, merge superb, nu-mi place cum arata dar asta e alta treaba.

Link to comment
Share on other sites

Si sa nu uit. Eu sunt foarte intelegator cu BMW si n-am spus ca din cauza de marketing fara baze reale, au introdus xDrive in seria 3 si seria 5... Ei au satisfacut o nevoie de piata, care era foarte ieftin de implementat la acel moment.

 

Duritatea mea e impotriva celor care cumpara xDrive, doar pentru a bifa o optiune in plus. Chiar ma bucur ca BMW are in oferta si asa ceva si deschide optiuni noi unora care nu vroiau sa auda de tractiune spate.

Link to comment
Share on other sites

PS Diferenta de la 330d la 330xd si de la 530d la 530xd este 2.500 CIP. Daca mai pui si acciza pe motorizare peste asta si taxele se strang de fapt spre 3.000.

143252[/snapback]

Sa fim seriosi, sint destui care dau 2500 pe roti fistichii sau pachete M. Tu ce preferi? Si oricum la o masina care bate bine spre 50k euro, 2500 sint nimica toata.

Link to comment
Share on other sites

Pai odata creata o piata (sedanuri 4x4), BMW nu putea ramane afara. :blink:

143256[/snapback]

 

Foarte corect, exact asta am spus si eu.

 

frate daca tu ai ales rwd n-o sa convingi pe nimeni ca e mai bine asa. nici nu inteleg de ce insisti, vrei sa te convingi pe tine? sfatul meu? fa buy-back si ia-ti un 5 cu x-drive. eu am testat, merge superb, nu-mi place cum arata dar asta e alta treaba.

143258[/snapback]

 

Doru, eu nu incerc sa conving pe nimeni. Mi-am expus o parere. Si nu, nu o sa-mi iau un xDrive, decat cand voi avea nevoie de unul. Fac filozofie si discut traditie, nu te supara pe mine.

Link to comment
Share on other sites

Si sa nu uit. Eu sunt foarte intelegator cu BMW si n-am spus ca din cauza de marketing fara baze reale, au introdus xDrive in seria 3 si seria 5... Ei au satisfacut o nevoie de piata, care era foarte ieftin de implementat la acel moment.

 

Duritatea mea e impotriva celor care cumpara xDrive, doar pentru a bifa o optiune in plus. Chiar ma bucur ca BMW are in oferta si asa ceva si deschide optiuni noi unora care nu vroiau sa auda de tractiune spate.

143259[/snapback]

 

mai romulus, unii bifeaza toata lista de optiuni numai pt ca au bani, ce treaba ai tu cu ei? lasa pe fiecare sa cumpere ce vrea si ce crede ca i se potriveste. nu poti fi tu arbitru pe gustul omului.

Link to comment
Share on other sites

mai romulus, unii bifeaza toata lista de optiuni numai pt ca au bani, ce treaba ai tu cu ei? lasa pe fiecare sa cumpere ce vrea si ce crede ca i se potriveste. nu poti fi tu arbitru pe gustul omului.

143263[/snapback]

 

Mai Dorule, dar de cine m-am legat eu? :blink: Treaba lor ce fac cu banii lor. Pot sa-mi expun si eu un punct de vedere sau deranjez? Va las putin sa va reculegeti?

Link to comment
Share on other sites

Foarte corect, mai ales daca ai inger tare cand vine vorba de schimbat planetare sau mai stiu eu ce si daca esti dispus sa dai 2.500 euro in plus cand cumperi masina... :blink:

 

PS Diferenta de la 330d la 330xd si de la 530d la 530xd este 2.500 CIP. Daca mai pui si acciza pe motorizare peste asta si taxele se strang de fapt spre 3.000.

143252[/snapback]

In cazul meu...ca si al lui zixx...oferta pentru 330xi suna la vremea respectiva cam asa..."tractiunea integrala si un pachet de 2000 euro CIP gratuit"....adica bmw mi-a facut oferta de a cumpara un 330xi la un pretz mai mic decat un 330i...asa ca m-au convins sa renunt la cerculete... :) ...voi ce faceati in locul meu? :)

Link to comment
Share on other sites

Mai Dorule, dar de cine m-am legat eu? :blink: Treaba lor ce fac cu banii lor. Pot sa-mi expun si eu un punct de vedere sau deranjez? Va las putin sa va reculegeti?

143274[/snapback]

 

nu e nimic de recules, doar ca sustii in primul rand o aberatie tehnica- ca rwd e mai bun ca 4x4- si chiar daca ar fi asa nu se poate generaliza, ce e bun pt tine nu trebuie sa fie bun pt toti. ce te-a apucat de fapt? vine iarna si n-ai x-drive si vrei sa te convingi ca e mai bine asa? nici eu nu mai am dar nu spun ca e bine. iarna chiar prefer tractiune fata daca n-am x.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.