Jump to content

probleme incalzire prin gurile centrale de aerisire(de pe bord)


Diesel Power

Recommended Posts

deci.. e vorba de un e87 facelift(2008).

la mine climatronicul toata iarna s-a comportat in felul urmator..

reglaj la 23 grade.. frig in draci.. baga aer rece...

tot asa.. la orice alt reglaj.. in sus.. adica 25-26-27 grade.. nici macar o adiere mai calduta..

vorbim de aeratoarele din bord.. ele fiind activate ..impreuna cu cele de la picioare si parbriz..dar si separat daca sunt activate doar ele..tot asa scoate..

iar la 28 de grade.. baga deodata super mega cald.. in 1 minut tre sa dai iar pe rece ca gheata.. adica 26 grade de ex...

in timp..dupa ce m-am dat cu capul de pereti.. pe la reprezentante.. si n-au stiut ce sa-mi zica.. am observat ca pe la picioare si la parbriz..daca sunt doar aeratoarele astea activate.. baga cald..rece.. gradual..conform reglaj climatronic.. doar cele din bord fac pe nebunele.. ca si cum ar fi setate pe rece.. ca n-au rotita de reglaj d-ala ca la e46.. :wacko: .

intrebarea mea este: si voua vi se comporta la fel?

daca da, exista vreun reglaj.. din diagnoza ..sau din alta parte..incat sa-mi respecte temperatura setata pe climatronic si sa bage cald gradual?

merci anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

eu ... am avut aceiasi problema la e38.

senzorii de temperatura aflati in gurile de aerisire o pot lua razna sau se pot defecta.

 

la modelul tau cred ca vorba de piesa nr.4 :

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=UD91&mospid=50145&btnr=64_1454&hg=64&fg=40

 

sau... senzorul solar(nu stiu daca ai asa ceva).

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

eu ... am avut aceiasi problema la e38.

senzorii de temperatura aflati in gurile de aerisire o pot lua razna sau se pot defecta.

 

la modelul tau cred ca vorba de piesa nr.4 :

 

http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=UD91&mospid=50145&btnr=64_1454&hg=64&fg=40

 

sau... senzorul solar(nu stiu daca ai asa ceva).

merci de idee.. dar bine bine...pan la urma daca s-ar fi defectat senzorul ala.. nu insemna ca nici la picioare sau la parbriz sa nu sufle cu temperatura corecta?la tine cum se manifesta?

Link to comment
Share on other sites

merci de idee.. dar bine bine...pan la urma daca s-ar fi defectat senzorul ala.. nu insemna ca nici la picioare sau la parbriz sa nu sufle cu temperatura corecta?la tine cum se manifesta?

 

si la picioare si la parbriz aceiasi temperatura la aer.

la picioare si parbriz sunt doar niste clapete actionate electric, care inchid si deschid(regleaza) debitul de aer, nicidecum temperatura. la gurile frontale se relgleaza doar debitul din blocul climatronic(reglaj electric), pe cand inchidera(obturare/oprirea completa a debitului de aer) se face manual actionand clapetele(rotita). asta la e38.

 

la tine se face trecerea brusca de la 27*c la 28*c ... foarte rece/foarte cald. asa am inteles.

presupun ca exista un releu...care regleaza treptele de temperatura, lucru care la tine nu se intampla. ma repet: presupun, nu lua de bun ce am scris!

Edited by unvicont
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

deci.. e vorba de un e87 facelift(2008).

la mine climatronicul toata iarna s-a comportat in felul urmator..

reglaj la 23 grade.. frig in draci.. baga aer rece...

tot asa.. la orice alt reglaj.. in sus.. adica 25-26-27 grade.. nici macar o adiere mai calduta..

vorbim de aeratoarele din bord.. ele fiind activate ..impreuna cu cele de la picioare si parbriz..dar si separat daca sunt activate doar ele..tot asa scoate..

iar la 28 de grade.. baga deodata super mega cald.. in 1 minut tre sa dai iar pe rece ca gheata.. adica 26 grade de ex...

in timp..dupa ce m-am dat cu capul de pereti.. pe la reprezentante.. si n-au stiut ce sa-mi zica.. am observat ca pe la picioare si la parbriz..daca sunt doar aeratoarele astea activate.. baga cald..rece.. gradual..conform reglaj climatronic.. doar cele din bord fac pe nebunele.. ca si cum ar fi setate pe rece.. ca n-au rotita de reglaj d-ala ca la e46.. :wacko: .

intrebarea mea este: si voua vi se comporta la fel?

daca da, exista vreun reglaj.. din diagnoza ..sau din alta parte..incat sa-mi respecte temperatura setata pe climatronic si sa bage cald gradual?

merci anticipat.

 

Asa este si la mine pe seria 1. Cred ca asa a fost conceput.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.