Jump to content

Economicitate la BMW seria 5 - 520d E60 177CP


nene

Recommended Posts

Eu am uitat sa mentionez ca masina mea nu cara nimic in afara de sofer si eventual un pasager.

Poate si de-aici consumul mic. Mersul e unul normal. Nici batranesc, dar nici prea sportiv.

Apoi... asa cum spune si Bala, sunt printre cei care si-au luat masina pentru confort, dotari, feeling, aspect si multe altele. Mai putin pentru liniute si mers sportiv. Pentru aceasta ultima pretentie am alta masina la dispozitie.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci per ansamblu sunt economice daca mergi cu ele linistit. Insa in oras se schimba treaba..pt ca e aglomerat si poti lua pana si cu un 320ed 10 12 13..etc. Eu vin de 2-3 ori pe luna la buc...si mereu am mediu in jur de 7%...la 150 km facuti dus intors (deci mersi 50km in trafic in buc). Mi se pare ok. Daca as circula cu ea in buc...nu ar scadea sub 12 13 sunt sigur de asta ! Doar poate sa circul la 6 dimineata sau la 11 12 seara :). Oricum nu as da-o pe nimic . Pacat de impozitele astea din tara asta de cacao, ca as fi luat 535d :D
Link to comment
Share on other sites

totusi mi se par un pic nerealiste cosnsumurile postate aici, poate sunt doar ocazional obtinute, gen record personal.

 

 

.... totutsi cand vad constant puse aici consumuri de 5%, indiferent de cat de incarcata e masina, de regim de trafixc, ba mai mult, masina full si mers cu 150-200 km/h .. ma fac sa ridic o spranceana cel putin, cu ata mai mult cand deja vorbim de 525D, motor 6L etc..

 

Ciao DOMI,

 

Eu am 525 dA, motor 6L, dar nu am spus niciodata ca as avea consum de 5%.... :drinks:

 

@ all : va rog postati o fotografie in care sa se vada distanta parcursa, consumul mediu si viteza medie

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu un 520d 177 de cai, dar automat (an 2009). Super consum pentru clasa masinii, performante mai mult decat decente, zgomot putin cam nerafinat insa.

Consumul mediu la un drum de Germania a fost de 6.5%, dar cu viteze foarte mari (frecvent peste 200, maxim 245 pe bord, nu stiu cat o fi fost real). In oras cam 8-9%.

In conditiile in care mersul a fost unul sportiv, cifrele sunt mai mult decat bune. Am obtinut si eu 4% ca initiatorul topicului, dar la coborare de la Sinaia la Ploiesti :)

 

Iar discutam ...separat!! Eu NU am scris ca motorul de 2l nu este economic! Pe distanta Bucuresti-Cernavoda, pe pilot automat, fix la 140km/h (2,500 rpm) am consumat 6% pe BC. Este un consum decent si nu am nimic de comentat!

Dar, daca scrii ca mergi pe autobahn FRECVENT peste 200, maxim 245 km/h, NU poate consuma 6.5%!!!!! Asa ca, mai taie-i din barba!!!

Fireste ca, daca mergi usurel, fara exagerari, la plimbare, consumul poate scadea si sub 6% pe drumuri nationale. Dar, nu pot crede ce scrie colegul, mai sus!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

uh.

 

Am de curand un 520d E60 din 2009 motorizarea asta noua de 177cp automata (joystick)

 

Consum : Germania- Romania (Bucuresti) = consum mediu de 6,4% pe BC ( viteza medie de 160 km/h)

= verificat la pompa = consum real 6,7%

 

Consum : Bucuresti ( oras) = dupa 300 km mers doar prin Bucuresti am scos cumsum de 10% chiar 10,5% pe BC ( si chiar nu am mers prea puternic cu ea) so restul cum au reusit sa scoata cumsum sub 10% fericire lor !

 

Bafta

Edited by FanBmw85
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit un consum urban realist pe-aici :)

... totusi, 160km/h viteza medie pe Germania-Bucuresti? :rolleyes:

 

Mie, de cand n-am mai luat masina la munca (Pipera) si am folosit-o doar seara si in weekend-uri, imi arata un consum mediu de ~8.8% (repet, mers doar seara, vreo 2 drumuri pana la aeroport, restul exclusiv urban)

Extraurban, Bucuresti-Tg.Jiu-Bucuresti am avut media 6.1, absolut de fiecare data :)) Nu stiu cum se face, dar parca-i scris: 6.1, nimic mai mult, nimic mai putin (A1 140-160km/h, restul drumului max 100-110kmh)

 

ps: apropo de ~160km/h, viteza medie:

post-23360-0-64356500-1319574136_thumb.jpg

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

In sfarsit un consum urban realist pe-aici :)

... totusi, 160km/h viteza medie pe Germania-Bucuresti? :rolleyes:

 

Mie, de cand n-am mai luat masina la munca (Pipera) si am folosit-o doar seara si in weekend-uri, imi arata un consum mediu de ~8.8% (repet, mers doar seara, vreo 2 drumuri pana la aeroport, restul exclusiv urban)

Extraurban, Bucuresti-Tg.Jiu-Bucuresti am avut media 6.1, absolut de fiecare data :)) Nu stiu cum se face, dar parca-i scris: 6.1, nimic mai mult, nimic mai putin (A1 140-160km/h, restul drumului max 100-110kmh)

 

ps: apropo de ~160km/h, viteza medie:

 

ce ai postat tu mi se pare absolut irelevant.mai ales ca iti scrie la distanta parcursa 50km si durata 20min....

 

eu atat pot sa spun ca am parcurs Berlin-Satu Mare cu un consum mediu pe BC de 6,3-4 cu 530xd-ul..

Edited by CTS
Link to comment
Share on other sites

eu atat pot sa spun ca am parcurs Berlin-Satu Mare cu un consum mediu pe BC de 6,3-4 cu 530xd-ul..

Felicitari <_<

ce ai postat tu mi se pare absolut irelevant.mai ales ca iti scrie la distanta parcursa 50km si durata 20min....

Pot intreba de ce ti se pare irelevant? Pe portiunea aia de 50km, parcursa in 20min, la o viteza medie de 155,9km/h a consumat 8L/100km. Ce e asa irelevant?

 

...si un consum urban atasat.

WOW! Consuma 8 in Bucuresti* :hyper:

*in afara orelor de varf

post-23360-0-46725400-1319646079_thumb.jpg

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Pot intreba de ce ti se pare irelevant? Pe portiunea aia de 50km, parcursa in 20min, la o viteza medie de 155,9km/h a consumat 8L/100km. Ce e asa irelevant?

 

pt ca in acei parametrii,consumul nu mi se pare a fi unul de referinta.

 

nu era cazul pt 'felicitari' ironice.... :logik:

 

a da si pe acelasi traseu cu E70,4.0d am scos 6,8 parca.. :pardon:

Edited by CTS
Link to comment
Share on other sites

am stat acum si ma gandeam si da cred ca am exagerat cu viteza medie legat de Romania. Nu mai tin minte exact cat imi scria pe BC dar in mod sigur peste 130 .

 

 

si totusi cum reusiti voi sa scoateti sub 10 % in Bucuresti ? O fi ceva in neregula la masina mea ? :))

Edited by FanBmw85
Link to comment
Share on other sites

pt ca in acei parametrii,consumul nu mi se pare a fi unul de referinta.

Mai devreme se discuta de viteze medii de 160km/h. Am postat si consumul la o astfel de viteza medie. Btw, corect este parametri (un singur i)

 

a da si pe acelasi traseu cu E70,4.0d am scos 6,8 parca.. :pardon:

Irelevant, in schimb, mi se pare sa postezi consumuri de 6.x%, fara sa spui si conditiile in care au fost facute. Daca ai mers cu 100km/h pe cruise cred si eu ca ai consumat 6 cu X5 4.0d ...

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Irelevant, in schimb, mi se pare sa postezi consumuri de 6.x%, fara sa spui si conditiile in care au fost facute. Daca ai mers cu 100km/h pe cruise cred si eu ca ai consumat 6 cu X5 4.0d ...

 

sincer nu mai stiu cat mi-a fost viteza medie...probabil undeva pe la 130km/h.Intr-adevar cea mai mare parte am mers pe cruise la 130km si viteza pe autostrada am pastrat-o intre 120-150km/h.

Insa,aici fiind vorba de economicitate,nu cred ca e relevant consumul la viteze de 160+ ci la viteze de croaziera(120-145km/h),pe distante mai lungi,cu/fara bagaje,x pasageri...etc

Link to comment
Share on other sites

Consumul motoarelor cu efficient dynamics este foarte bun indiferent de regimul de mers.Dar am auzit la mecanici ca nu prea ar fi reusite,cam multe probleme.

 

Multe probleme in ce sens fata de un motor normal de 2.0d? :rolleyes:

Si eu care le credeam motoarele supreme pentru economie ...

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Sa plecat de la consumul 520d de 177 cai si sa ajuns la 530xd,x5 cred ca o sa ajunga la M5.

Consumul motoarelor cu efficient dynamics este foarte bun indiferent de regimul de mers.Dar am auzit la mecanici ca nu prea ar fi reusite,cam multe probleme.

 

De unde pana unde au "mecanicii" pareri despre acest motor. Multe dintre ele, abia au iesit din garantie... Inca nu am vazut "mecanic" sa laude ceva. Dupa ei, TOTUL ar fi trebuit altcumva facut.

 

La mine la motor, inafara de un update de soft si de inlocuirea unei tije la turbina, nu am avut nimic. Toate au fost schimbate pe garantie deci cost zero. Nu au fost defecte care sa ma lasa in drum si nu sunt defecte de material ci de proiectare...

 

Lucrand in domeniu si stiind ce presiune se pune pe timp si bugete, este oarecum omeneste sa apara mici neplaceri la o generatie nou aparuta (eu am cumparat printre primele 520d LCI din Romania).

Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu de ce va mirati asa de aceste consumuri.

Eu nu sustin ca este 100% relevant insa asta arata masina si din ce am verificat este acelasi sau foarte aproape de consumul verificat "la pompa", cel putin in cazul meu.

 

Am testat sa vad cat de putin poate sa consume si mers f linistit, plecat din Pipera pana la Ploiesti (cam 5-6 drumuri dus intors), mers absolut legal si folosind cruise control (79 localitate, 129 in afara localitatii - cu aproximatie bineinteles) aveam pe bord un consum mediu de 5.6 l/100km.

 

Asta arata BC....o fi, nu o fi...asta arata si asta spun si ceilalti, ce arata BCul lor. Daca neamtul nu e in stare sa faca un BC ce poate estima corect consumul nu este vina mea dar, asa cum am spus, la verificarile mele este cam la acelasi cu cel "la pompa" (fac plinul de fiecare data).

Link to comment
Share on other sites

:D e absolut normal ,eu m-am invartit aseara prin Bucuresati si am dat o tura pana la Ciolpani,in total vreo 85 km mersi in regim neeconomic :D

consum 9 litri cand am plecat in plimbare am facut plinul ,apoi la intoarcere in Bucuresti am oprit iar si am alimentat.Motor 2,5 benzina na ca sa va stric consumurile :p

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Evident ca fiecare isi va lauda motorul ce-l detine, dar parerea mea e ca nu motoarele sunt cu probleme ci SOFERII (fostii sau actualii proprietari).

De ce mie la nici o masina nu mi-a picat turbina, nu a fiert motorul, nu s-a ars garnitura de chiulasa, etc... chiar daca aveam modificari hardware ce au dus la o putere marita cu 60%? Pentru ca trebuie sa simti masina si sa stii cum s-o intretii. Un roman-roman, si Bentley sa aiba, tot ii beleste turbina. Ca asa e el... cu talpa nesimtita.

 

Eu... am auzit mecanicii plangandu-se de motoarele in 6. Pe cine sa mai credem?

In principiu toate motoarele de BMW sunt reusite, dar depinde de tratament.

Pana acum, doar motoarele VAG de 2 litri picau fara sa le faci nimic...

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Si la BMW au fost probleme recent : On Tuesday, story of the day came from an unexpected recall announcement by BMW. After years of battling with many complaints and in some cases lawsuits initiated by its customers, BMW has announced today a major recall for 130,000 vehicles using the N54 engine twin-turbo engine and another 20,800 MY 2008 X5 equipped with normally-aspirated inline six-cylinder engines.

 

Both of these recalls revolved around issues with the high and low-pressure fuel pumps.

 

La VAG 2.0 doar cele cu injectoare Siemens , de altfel acum le schimba moca indiferent de vechimea masinii.

Link to comment
Share on other sites

Nope, tot nu este motorul asta. Apare acolo un F10 care nu are acest motor. Din ce stiu eu, 520d nu a fost niciodata comercializat in state. Cel putin 520d 177cp.

 

Si pana la urma ce vrei sa demonstrezi ca inca nu m-am prins???

 

Pff, cand vad ambitia asta de a demonstra contrariul cu orice pret...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.