Jump to content

Ce model e?


Smiley89

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu e nicio problema. Toti dintre cei care mai suntem in viata, am avut una sau doua sanse care ni s-au oferit. De obicei asa se intampla. Am trecut pe langa moarte si am scapat. Nu prea sunt exceptii. Dupa o asa experienta pretuiesti mai mult viata ta si a participantilor.

 

Problema cu o masina puternica e ca nici nu-ti dai seama cand esti la 180 km/h, intr-o depasire aparent banala. Oricat crezi tu ca esti cu capul pe umeri, o sa ajungi usor la viteze mari in conditii in care experienta ta n-ar fi trebuit sa iti permita.

 

Si atunci e doar norocul in joc. Nu spun, nu toti invata pe masini cu 120 CP. Sunt unii care incep cu Ferrari, dar in UK spre exemplu, NIMENI nu-ti asigura o masina puternica la 18 ani. E riscul prea mare.

 

Crezi ca esti tu exceptie? Statistic vorbind?

Link to comment
Share on other sites

Ca sa rezum in cateva "ecuatii":

 

BMW puternic = foarte usor sa exagerezi.

18 ani + BMW puternic = foarte foarte usor sa exagerezi.

Lipsa de experienta + exagerari = probleme.

 

 

 

 

nush vere cum ganditi voi...da stau asa si ma gandesc..frate e masina..si sigurantza...airbaguri...centuri de sigurantza..atat timp cat sunt constient ca sunt incepator si merg incep care ar fii problema

143496[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Nu e nicio problema. Toti dintre cei care mai suntem in viata, am avut una sau doua sanse care ni s-au oferit. De obicei asa se intampla. Am trecut pe langa moarte si am scapat. Nu prea sunt exceptii. Dupa o asa experienta pretuiesti mai mult viata ta si a participantilor.

 

Problema cu o masina puternica e ca nici nu-ti dai seama cand esti la 180 km/h, intr-o depasire aparent banala. Oricat crezi tu ca esti cu capul pe umeri, o sa ajungi usor la viteze mari in conditii in care experienta ta n-ar fi trebuit sa iti permita.

 

Si atunci e doar norocul in joc. Nu spun, nu toti invata pe masini cu 120 CP. Sunt unii care incep cu Ferrari, dar in UK spre exemplu, NIMENI nu-ti asigura o masina puternica la 18 ani. E riscul prea mare.

 

Crezi ca esti tu exceptie? Statistic vorbind?

143501[/snapback]

da ai dreptate nu sunt o exceptie...nu vreau nici sa o caut cu lumanarea da nici sa nu ies din casa de frica ca ma loveste masina...in orice iti asumi un risc si ca mergi cu tico si ca e bwm..poate e mai sigur un bmw la 140 decat un tico la 70....

Link to comment
Share on other sites

nush vere cum ganditi voi...da stau asa si ma gandesc..frate e masina..si sigurantza...airbaguri...centuri de sigurantza..atat timp cat sunt constient ca sunt incepator si merg incep care ar fii problema

143496[/snapback]

 

O sa apara si seria 1 cu doua usi in curand. O alta solutie ar fi un E46 320cd sau un E46 318ci ca tot sunt la sfarsit de viata si s-ar putea sa fie mai ieftine, asta in caz ca mai gasesti la vreun dealer.

 

Altfel pentru noul coupe, motorizarile sunt foarte mari pentru ca abia s-a lansat. Si oricum e de preferat sa astepti sa se maturizeze putin cel putin electronica intr-un model abia lansat. La noul coupe, cel mai mic motor e 325i si e un monstru cu 218 CP.

 

Deci fie astepti seria 1 in doua usi, fie iei un E90 318d acum, fie astepti dupa noi motorizari la E92, fie cauti un coupe E46 cu motorizari pentru varsta si experienta ta.

Link to comment
Share on other sites

da ai dreptate nu sunt o exceptie...nu vreau nici sa o caut cu lumanarea da nici sa nu ies din casa de frica ca ma loveste masina...in orice iti asumi un risc si ca mergi cu tico si ca e bwm..poate e mai sigur un bmw la 140 decat un tico la 70....

143504[/snapback]

 

Foarte adevarat, dar unui BMW puternic ii ia cateva secunde pentru 140 km/h si un tico o eternitate pentru 170 km/h, asta daca ajunge la viteza aia.

 

De fapt, ia ce vrei tu, nu putem lua noi decizii pentru tine. Din partea mea, poti incerca si un 760i sau un Z4 coupe M. Chiar m-ar bucura sa vad asa masini pe aici. Dar realist vorbind, n-as sari peste etapa seria 1.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca asa s-a gandit si cel care conducea Cielo, incercand sa impresioneze niste fete tragand frana de mana la 150, ca poate doar zgarie sau loveste masina un pic... think about it.

 

Pana la urma nu e o problema sa iti iei BMW, dar trebuie sa intelegi ca ORICE masina este un instrument de (sin)ucis daca este manuita necorespunzator. Dupa cum spuneam mai sus, varsta + masina puternica + lipsa de experienta, statistic vorbind, este o mare problema.

 

ba vere acuma sa o luam asha de zgariat o sa o zgarii de lovit putin poate da..da nu o sa mor..doar nu sunt atat de cretin sa merg prin orash cu 200...adica si sa ai ferrari..cu cat poti sa mergi prin orash cand e aglomeratie

143505[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

smiley89 asculta ce-ti zic baietii ca zic bine dupa ce am luat permisul la 1 luna mi-am luat 730i [ e 32 ] si am vazut ce inseamna o masina destul de puternica cu un sofer care nu are experienta in ale sofatului ........plus ca mai sunt si prietenii de varsta ta cu care probabil o sa te plimbi si nu pot sa rezisti tentatiei si uite asa Doamne fereste te vedem pe la Tv........cel mai bine ar fi sa iei o masina cu tractiune fata si dupa aia una cu tractiune spate [ eu cred ca e mai greu la inceput cu o masina cu tractiune spate, e parerea mea daca nu e asa sa ma contrazica cineva ] si daca e sa fie una RWD ia una mai linistita un diesel ceva
Link to comment
Share on other sites

Nu va inteleg; pustiul a intrebat care bmw se apropie ca design de m3,de preferat in 2 ushi, si toata lumea a sarit pe el de parca ar fi candidat la postul de inamicul public numarul unu...

Hai sa fim seriosi...cati dintre noi n-ar vrea sa se intoarca-n timp la 18 ani si sa primeasca o masina cadou de majorat?!

Mi-aduc aminte cum analizam toate daciile de pe strada la 18 ani, cu gandul ca aia pe care-o s-o am eu poate e putin "altfel"...

Eu zic sa nu-i stricati bucuria...in definitiv are tot timpul sa inteleaga ca viata-i si amara: asa ca...sfatul meu este sa mergi intotdeauna spre ce iti doresti!

Link to comment
Share on other sites

Cred ca asa s-a gandit si cel care conducea Cielo, incercand sa impresioneze niste fete tragand frana de mana la 150, ca poate doar zgarie sau loveste masina un pic... think about it.

 

Pana la urma nu e o problema sa iti iei BMW, dar trebuie sa intelegi ca ORICE masina este un instrument de (sin)ucis daca este manuita necorespunzator. Dupa cum spuneam mai sus, varsta + masina puternica + lipsa de experienta, statistic vorbind, este o mare problema.

143513[/snapback]

ai dreptate...practic e fier frate..io il controlez pe el nu el pe mine..totu sta in firea fiecaruia..cum nu m-am avantat nici cand am invatat sa merg pe motor si am mers cu 40-50 in primele saptamani asa o sa fac si cu masina fie ea un tico fie un bmw

Link to comment
Share on other sites

Nu va inteleg; pustiul a intrebat care bmw se apropie ca design de m3,de preferat in 2 ushi, si toata lumea a sarit pe el de parca ar fi candidat la postul de inamicul public numarul unu...

Hai sa fim seriosi...cati dintre noi n-ar vrea sa se intoarca-n timp la 18 ani si sa primeasca o masina cadou de majorat?!

Mi-aduc aminte cum analizam toate daciile de pe strada la 18 ani, cu gandul ca aia pe care-o s-o am eu poate e putin "altfel"...

Eu zic sa nu-i stricati bucuria...in definitiv are tot timpul sa inteleaga ca viata-i si amara: asa ca...sfatul meu este sa mergi intotdeauna spre ce iti doresti!

143515[/snapback]

ms frumos :blink: chiar asteptam si io pe cineva sa imi ia apararea cat de cat.oricum nu sunt nici primu nici ultimu care e incepator si merge cu bmw

Link to comment
Share on other sites

Nu va inteleg; pustiul a intrebat care bmw se apropie ca design de m3,de preferat in 2 ushi, si toata lumea a sarit pe el de parca ar fi candidat la postul de inamicul public numarul unu...

Hai sa fim seriosi...cati dintre noi n-ar vrea sa se intoarca-n timp la 18 ani si sa primeasca o masina cadou de majorat?!

Mi-aduc aminte cum analizam toate daciile de pe strada la 18 ani, cu gandul ca aia pe care-o s-o am eu poate e putin "altfel"...

Eu zic sa nu-i stricati bucuria...in definitiv are tot timpul sa inteleaga ca viata-i si amara: asa ca...sfatul meu este sa mergi intotdeauna spre ce iti doresti!

143515[/snapback]

 

Acum daca ma intrebi, la 18 ani as fi fost mai mult decat multumit de seria 1 cu un motor micut si cu multe dotari, probabil un 118d. L-as fi schimbat mai tarziu cu un 325i. Si mult mai tarziu cu altceva. Nu glumesc. Zilele trecute spuneam cuiva ca imi pare rau ca am sarit peste etapa cu seria 1.

Link to comment
Share on other sites

pai ce iti putea romulus oferii un seria 1 si nu`ti poate oferii asta del ai acuma?

143523[/snapback]

 

FUN. Nimic nu se compara cu un BMW mic si agil, chiar cu o motorizare mica. Si cand n-ai copii si nevasta... :blink:

 

VA ROG IO SPUNETI-MI SI MIE CE MODEL E ALA DE IL PUSAI IN POZA LA 1 POST:) PLZ CA MA OBSEDEAZA MASINA AIA

143524[/snapback]

 

Ti s-a raspuns deja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.