Jump to content

MY BMW


c.sainz

Recommended Posts

:rolleyes: noroc ca am un Clio de Bucuresti :pirate:

inteleg ce zici personal vreau sa sar de la 16 la 17/18 dar mai vad eu reconosc ca si eu vanez un sistem de admisie Performance dar la suspensie visez la ceva de genul http://www.driftworks.com/shop/suspension/bmw-suspension/hsd-hr-coilovers-for-bmw-e46-m3-and-non-m3-models.html

oricum in cazul tau ai avantajul ca E90 are o suspensie mult mai avansata fata de E46 din cate tin eu minte.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

bine.ms ;)

Salut, Alex. Aici (http://www.sprintboostersales.com/) ai detalii despre acest "device".

Sprint boosterul e un amplificator operational al senzorului de pedala, in sensul ca amplifica impulsul transmis la apasare. Adica in momentul cand calci pedaua 30% obtii efect ca si cum ai calca-o 50% ( adica curentul transmis de senzor trece prin amplificator si adauga 20-30 % procente depinde de cat e setat, si atunci injectia reactioneaza ca si cum pedaua ar fi fost calcata mai mult.). A fost inventat de un grec, apoi a fost copiat. Grecul are maxim 25-30% amplificarea, cele noname pot avea mai mult si pot aparea probleme ( daca n-o calci foarte fin intri in cel din fata).

Nu dauneaza decat ca nu mai poti controla prea fin acceleratia si nici nu e mai rapida masina.

 

 

Nu-i creste puterea motorului, insa reactia pedalei de acceleratie este clar mai rapida, in sensul ca se pierde lag-ul acceleratiei in D si DS !

Daca apesi acceleratia mai mult de 1/4 din cursa intra intr-un mod gen kick-down, retrogradeaza rapid si accelereaza la fel.

Oricum senzatia este ca trage mult mai bine si nu mai este asa obosita, mai ales in D. Cu alte cuvinte nu mai este necesar sa pun in DS cand fac depasiri ci o las in D...pt ca reactioneaza asemanator.

 

Jucaria a fost 260E, insa parerea mea e ca a meritat...e mult mai placuta la condus, decat inainte!

 

Se poate monta pe Diesel ori benzina cu cutie AT sau Manuala. Insa cred ca cel mai bine se simte diferenta pe o cutie Steptronic.

 

Se monteaza pe orice masina care are "drive by wire" adica are sensor de pozitie la pedala. Daca are cablu de acceleratie nu merge.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.