Jump to content

MY BMW


c.sainz

Recommended Posts

O sa radeti, dar am vazut si un ...Sandero!! Este de Spania, dar tot Sandero este!

Si, lasand la o parte ciudateniile, sunt masini de poti innebuni!! :hyper: Exista cam tot ce este supersportiv pe piata la aces moment, cam tot ce inseamna tuning! De la Porsche - cu TOATE modelele posibile si ani de fabricatie - pana la ...Opel Corsa sau ..Sandero! Si, proprietarii masinilor cele mai tari, NU au 30 de ani (ca la noi!!). Sunt toti (sau majoritatea) trecuti de 45 de ani!

 

Nu am anvelope semi slick; sunt cu cele de strada, dar sunt aprox noi. (slick-urile sunt interzise). Azi a plouat in mai multe reprize si, dupa atata drum, nu ma simteam in stare sa ...incerc circuitul ("Iadul Verde" i se spune!!). Asa ca, ies maine pe F1 Track; sper sa fie si lume mai putina si ...coada mai mica la PECO! :laugh:

 

Ceea ce este foarte placut, este ca toata lumea se saluta cu toata lumea! Toti sunt amabili, deschisi, iti arata, iti explica. Sunt veniti din toate colturile Germaniei, dar si din Luxemburg, Italia, Marea Britanie (foarte multi) etc. Am vazut si un estonian, intr-un Viper preparat de Hennessy (de puteai sa mori langa masina! :hyper: ). Tipul avea peste 55 de ani si era "umblat" pe multe circuite! (adevarul e ca iti dai seama si dupa ...stickerele de pe masina pe unde a colindat!!)

DSCF0054.JPG

DSCF0055.JPG

DSCF0057.JPG

Link to comment
Share on other sites

Pai, o sa ies, in principal, cu a mea! Mai pot inchiria, daca vreau si ....cu masina proprietarului!!!! Am vorbit cu el si a promis un tur!!! Este bomba masina lui!!!

Masinile de inchiriat sunt Suzuki Swift, Opel Corsa OPC si VW GTI 200CP.

Link to comment
Share on other sites

Pai mai bine inchiriezi decat sa te dai cu 320d pe circuit.

 

Am vazut destule diesel-uri pe circuit! Chiar si cateva 118d, din Luxemburg! Tipii au 150 km pana acasa si vin cam la 2 saptamani! (daca am avea si noi un circuit la 150 km de casa + autostrazi........ :thumbsup: )

 

eu as iesi treptat cu 320,apoi cu gti si in final cu masina proprietarului :laugh:

Oricum, intai ies pe F1. Toata lumea spune ca e mai simplu! Sper sa nu mai traga rafale de ploaie! La Bucuresti am inteles ca au fost azi 37 grade! Aici sunt cam ...10! E bine de alergat ca e racoare, dar, cand ploua, nu mai e ...amuzant!! Am vazut doua masini iesind in decor pe Nordschleife!

Link to comment
Share on other sites

sunt curios cum o sa se comporte franele acum ca ai le-ai schimbat pe cele stock cu performance, astea cedeaza primele pe circuit...sa ne povesteti, ai de gand sa tragi de ea bine sau o menajezi?

Sper sa ...tina! De asta le-am schimbat! :laugh: Mai ales ca, nu ai spatii de degajare!! Este doar balustrada si padurea!!

Si eu astept cu nerabdare ziua de maine! Azi a fost foarte aglomerat, de la prima ora! Acum 20 de minute s-a inchis circuitul si s-a facut liniste!

Link to comment
Share on other sites

Nu are instalatie de nocturna, deci.... La ora 20 se inchid circuitele.

Fireste ca merg pe "manual"; nici in afara Bucurestiului nu merg pe "automat". Dar, fireste, o cutie manuala este de preferat, aici! Sunt curios care va fi consumul!! :laugh: De acasa si pana aici am avut cam 6,3 (a mai crescut in Germania unde am reusit s-o mai alerg!). Partea buna e ca motorina e mai ieftina aici, fata de autostrada: 1,35 fata de 1,5 euro.

 

 

Si, inca ceva curios: desi, reclama BMW este peste tot pe circuite si in afara lor, tribuna principala este tot BMW numita, nu exista ....magazin BMW!!!! Exista Aston Martin, Ferarri, chiar si Nissan, dar nu e BMW!

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Si, inca ceva curios: desi, reclama BMW este peste tot pe circuite si in afara lor, tribuna principala este tot BMW numita, nu exista ....magazin BMW!!!! Exista Aston Martin, Ferarri, chiar si Nissan, dar nu e BMW!

 

 

 

nu e problema,munchen nu e asa departe...

Link to comment
Share on other sites

Vrem sa faci cat mai multe poze si poate p filmare pe circuit. Era misto o camera GoPro.

Succes maine si asteptam vesti.

 

Apropo am facut masina, a iesit super

Pai, am facut deja, cateva filmulete! Dar, nu stiu sa le postez aici! Ma poti ajuta? Ti le trimit pe mail daca vrei!

PS. Ma bucur ca ti-ai facut-o! Cred ca arata impecabil, acum!

 

Da, Munchenul e ...dupa colt!!! :LMAO: Uita-te pe harta si vei vedea care-i distanta!! Mai curand, as da o fuga in Luxemburg; nu l-am vazut niciodata si ma tenteaza. Sunt vreo 100 km pana in granita, cred1

Link to comment
Share on other sites

Nu am reusit sa ma abtin, astazi si - in ciuda ploii de afara - am iesit pe Nordschleife! Este, cu adevarat, un circuit senzational! Nu degeaba are renumele de Mecca - automobilismului european!! Senzatiile sunt exceptionale, unice! O parte dintre viraje sunt cam in .."blind", iar altele - cand ai vazut cum arata, esti deja intarziat pe frane!! Are urcusuri si coborasuri (e zona de munte - muntii Eifel) si, in varf de rampa ai stomacul in gat (si masina parca pluteste), iar in josul pantei, stomacul este in ....picioare!! Fireste ca ....am facut si o excursie in decor! Noroc ca exista o portiune cu iarba (cam singura pe circuit) si ..... am intrat nitel mai incolo!!! :laugh: Cam toate Porsche-urile, Nissan GT-S - urile si altele, echipate cu pneuri semislick ....stau parcate! Nimeni nu are curaj sa iasa pe ploaie cu pneurile astea! Ale mele, fiind de strada, mai au ceva sanse sa "functioneze". Motociclisti - nici vorba pana acum! Mai astept o ora si ma duc si pe F 1 Track, care se deschide la ora 18.

 

Un Ford Focus RS nu a avut asa noroc (de portiune cu iarba) si s-a facut praf la vreo 100 metri in fata mea!

 

Am verificat si consumul: 10,5% ! Este foarte bine. Viteza meadie, dupa comp de bord, a fost de doar 87 km/h. A fost pe primul tur, deci ... :thumbsup:

DSCF0083.JPG

DSCF0085.JPG

Link to comment
Share on other sites

Nu am reusit sa ma abtin, astazi si - in ciuda ploii de afara - am iesit pe Nordschleife! Este, cu adevarat, un circuit senzational! Nu degeaba are renumele de Mecca - automobilismului european!! Senzatiile sunt exceptionale, unice! O parte dintre viraje sunt cam in .."blind", iar altele - cand ai vazut cum arata, esti deja intarziat pe frane!! Are urcusuri si coborasuri (e zona de munte - muntii Eifel) si, in varf de rampa ai stomacul in gat (si masina parca pluteste), iar in josul pantei, stomacul este in ....picioare!! Fireste ca ....am facut si o excursie in decor! Noroc ca exista o portiune cu iarba (cam singura pe circuit) si ..... am intrat nitel mai incolo!!! :laugh: Cam toate Porsche-urile, Nissan GT-S - urile si altele, echipate cu pneuri semislick ....stau parcate! Nimeni nu are curaj sa iasa pe ploaie cu pneurile astea! Ale mele, fiind de strada, mai au ceva sanse sa "functioneze". Motociclisti - nici vorba pana acum! Mai astept o ora si ma duc si pe F 1 Track, care se deschide la ora 18.

 

Un Ford Focus RS nu a avut asa noroc (de portiune cu iarba) si s-a facut praf la vreo 100 metri in fata mea!

 

Am verificat si consumul: 10,5% ! Este foarte bine. Viteza meadie, dupa comp de bord, a fost de doar 87 km/h. A fost pe primul tur, deci ... :thumbsup:

Felicitari, distractie in continuare

Link to comment
Share on other sites

DECI ai B 101 BMW :D

 

te-am vazut vineri cand ti-ai facut plinul la troaca , la un mol , ala de pe Barbu VAcarescu, nu te credeam asa "mai in varsta" apreciez un 40+ :frantics:

Atunci, pastreaza apelativul .."unchiule"! :LMAO: Deci, nepoate, eu eram la MOL, pe B. Vacarescu! Mi-am facut plinul pentru a doua zi!

 

 

 

Am intrat si pe F 1 Track. Aceeasi ploaie, dar pista era destul de putin uda!! Nu stiu ce asfalt au, dar e mare diferenta fata de ce stim noi!! Se fac serii si se alearga pe circuit in runde de 20 min. Asa ca, in spatele meu, in afara de un Golf R si un Mercedes SLK - AMG se mai posteaza si .... vreo 6 (sase!) Nissan GT-R, toate tunate si "duse" peste 600 CP. Tractiune integrala, cutie cu dublu ambreiaj, anvelope semi-slick, scaune scoica Recaro si ....tot tacamul! Asa ca, le-am admirat pana s-a dat verde sa intram. Apoi, le-am admirat ....fumul esapamentului si sunetul!

DSCF0091.JPG

DSCF0093.JPG

DSCF0095.JPG

DSCF0096.JPG

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.