Jump to content

MY BMW


c.sainz

Recommended Posts

foarte tare,sper sa ai noroc de vreme buna si sa prinzi asfalt uscat ...

MERCI! De maine, au spus ca se incalzeste si va ploua mai putin! Am inteles ca in Bucuresti au fost 28 grade. Aici au fosta maxim 12 si a plouat in reprize, marunt, mocaneste! Acum, pe seara, pentru ca cerul este ata de negru, nici nu cred ca se mai vedea bine pe Nordschleife, prin padure! Nu am mai incercat, sincer sa fiu! Oricum, este mult mai dificil decat F1 Track!

Link to comment
Share on other sites

stai toata saptamana?

Da, stau pana vineri. Luni trebuie sa fiu la birou. Dar, am observat ceva: sunt preferate motoarele aspirate! Majoritatea covarsitoare a Porsche-urilor sunt aspirate, NU turbo! Am vazut un singur Turbo si vreo 3 GT2 RS (^@) CP stock). restul modelelor sunt GT3 sau GT3 RS (ca al gazdei mele). O sa-l intreb de ce! Oricum, e fenimenal sa le poti tura spre 8,000 ture! Si, inca doua modele foarte intalnite aici sunt Clio RS CUP si Focus RS. Pe langa o ....armata de BMW-uri si Nissan GT-R>

 

Dupa ce ca esti tepar, acum te mai si urasc !!!

 

Bravo...ma bucur pentru tine !!! :good:

Distractie placuta!!! Dupa ce termin ursul 100% ma bag si eu la o tura :hyper:

 

Esti....mistret! (ca sa nu spun ceva urat!!). Dar, incerc sa nu ma supar ca vorbeste gura fara tine!!

La modul cel mai sincer va spun, mi-ar fi placut sa fim macar 3-4! Ar avea un alt farmec! Dar .... La urma urmei, daca e bunavointa, putem merge cu autocarul (este ieftin cred) si putem inchiria masini de aici. Poate, intr-o zi, ne strangem mai multi! Ar fi excelent!

PS. Incarc un amarat de filmulet de vreo juma de ora si ....

Link to comment
Share on other sites

mi se pare normal sa fie accent pe aspirate,sunt mult mai fiabile si costurile mult mai mici

m as baga si eu la anul daca vor fi finante :rolleyes:

Nu stiu ce inseamna ...costuri mai mici! Toate care alearga pe aici, sunt super-tunate. De fapt, nu mai este tuning; este pregatire pentru curse pe circuit. Toate au "cusca" interioara, doua scaune scoica , stingator, un "milion" de butoane primitive inauntru si ...atat! Sunt doar "coaja" si nimic in plus! Roti cu prindere centrala (nu in 5 suruburi), frane imense, carbo-ceramice, suspensii Ohlins (ca ...scandura) si ....calc-o!!! E limpede ca sunt, eventual, a doua masina prin garaj!

 

Si, referitor la discutiile noastre, cam 75% sunt "incaltati" cu jante OEM, BBS si OZ! Foarte rar cate un set de ATS.

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

corect,acolo e alta lume...

totusi nu e totuna sa intretii un gt r de 7-800 de cai sau un m3 aspirat de 400..

 

la asta ma refeream

Eu inteleg ce vrei sa spui, dar NU e asa! Din start, un Porsche GTS costa mai mult. Si, modificaile sunt radicale. Deci, este muuult mai scump! E drept ca si GT-R-urile costa niste mici averi! As incerca unul, dar .... :laugh: Oricum, francezii erau foarte comunicativi si simpatici! Cu toate ca arata cam a .... vanzatori de etnobotanice! :laugh: Sincer!

Incarc la amaratul de filmulet de o ora si spune ca mai are inca pe atat! Poate reusesc in seara asta! :laugh:

Link to comment
Share on other sites

ce masini aveau francezii :rolleyes:

sa nu mi spui ca erau cu clio rs :LMAO:

Pai, nu ti i-am aratat? Francezii erau cu cele 6 Nissan GT-R tunate! Cu Clio sunt multi nemti si luxemburghezi. Azi au aparut natii noi: din Suedia, Olanda si Belgia! Cred ca sunt ceva grupuri. Si, au aparut si vreo 4 GT-R-uri cu numere de Marea Britanie.

 

Si, NU rade de Clio RS Cup! Daca-l vezi ce poate pe circuit, iti schimbi impresia! Nu stiu ce model ai, dar .... e interesanta o "lupta" cu ele pe circuit! Crede-ma! Nu stiu daca sunt stock sau au ceva modificat (in afaar de esapament), dar.....

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

ma surprind in mod placut francezii...probabil sunt din alsacia :rolleyes:

 

ceva romani?

 

da stiu,clio au in jur de 200 de cai la mai putin de o tona,deci merg

Edited by sly06
Link to comment
Share on other sites

ma surprind in mod placut francezii...probabil sunt din alsacia :rolleyes:

 

ceva romani?

La ...romani, stam rau! Doar ...eu! :laugh: Si, este altceva interesant: nu am vazut/auzit pe nimeni sa comenteze defavorabil sau peiorativ la adresa altora. Am vazut de la Polo 1,2 (exact asa!), pana la ...ce v-am arata si voua. Este o tipa (cam 45 ani) cu un Triumph Spitfire (cred) de prin anii 70! Stii cum fuge tipa? Nu cred ca i-am face vreunul fata, nici cu un M3! Sincer. Cam toate masinile sunt "updatate". Am vazut cum o Toyota Supra "prelucrata" nu se putea departa in 4 tururi de un ...Peugeot 205 GTI! Am vazut , la final, ca sunb capota era o ...uzina!!!! Asa ca, ....

Link to comment
Share on other sites

da.asa e,pe un circuit nimic nu e ceea ce pare in materie de masini preparate

 

mi se pare chestie de mentalitate,fiecare cu ce are si cu ce poate,sa vezi la noi bascalie spre ex daca am avea circuit si ar aparea cum zici unul cu un polo de 1,2

Link to comment
Share on other sites

da.asa e,pe un circuit nimic nu e ceea ce pare in materie de masini preparate

 

mi se pare chestie de mentalitate,fiecare cu ce are si cu ce poate,sa vezi la noi bascalie spre ex daca am avea circuit si ar aparea cum zici unul cu un polo de 1,2

Nu stiu ce sa spun; cred ca e o problema de mentalitate, de educatie, de .... Daca va spun ca am vazut astazi, doi ....batranei intr-un BMW Z4, ma credeti? Sincer va spun, mi-a fost jena sa-i fotografiez! Cred ca nu aveau sub 70 de ani!!!!! Si-au baut cafeau din termos, in masina (ploua cam tare!) si, apoi, au intrat pe Nordschleife!!! Si, cum am scris si ieri, majoritatea celor de aici (peste 70%) au peste 45 de ani. Tinereii sunt rari. Fiecare respecta pe celalalt participant, discuta, rad, se contrazic dar FARA limbaj inadecvat (ca sa nu spun mai mult). Ar fi un vis sa putem discuta si noi la fel!!! Cred ca, daca ati sta o saptamana aici, fiecare, forumul ar fi ...altfel! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

cu siguranta tinerii sunt mai rari pentru ca e vorba si de buget

 

trebuie sa stai binisor financiar chiar si la ei sa ti permiti o masina de circuit chiar modesta,cu tot ce implica cheltuielile participarii

Link to comment
Share on other sites

Cat m-am preumblat pre drumurile din DE mai ales, am vazut o groaza de BMW-uri si Mercuri decapotabile pe autobanda la viteze fff mari cu masinile decapotate. In ele era cate un mosnegut cu babuta lui.

Eu unul am ramas fara cuvinte...

Link to comment
Share on other sites

Corect! Dar, daca nu avem bani , nimic nu ne impiedica sa avem o anumita decenta, o intelegere, un respect pentru celalalt! Asta m-ar bucura sa vad mai des!

revenind la circuit, sincer, Nordschleife este mult mai incitant decat F1 Track. Pe Formula 1 ai avatajul ca-l inveti mai repede, ai spatii de degajare mari (daca supraestimezi fortele tale sau ale masinii!), totul se desfasoara in ...plan (nu sunt dealuri sau vai). Dar, daca vrei adrenalina, Nordschleife este maxim! Iti cam sta inima la 150 km/h si vezi cum se apropie virajul!! E mult mai ingust, nu ai unde iesi (doar cateva locuri si, acelea, inguste!!), parapeti si padure!! Un pas gresit si ....vezi pozele cu Focusul RS!!

 

Cat m-am preumblat pre drumurile din DE mai ales, am vazut o groaza de BMW-uri si Mercuri decapotabile pe autobanda la viteze fff mari cu masinile decapotate. In ele era cate un mosnegut cu babuta lui.

Eu unul am ramas fara cuvinte...

Salut Cristi! Da, am vazut si eu acelasi lucru. Dar, daca scriu, nu cred ca m-ar crede!! Si, inca ceva: cred ca jumatate din parcul auto din Germania e format din van-uri (de diverse clase si marimi) si din touring-uri!! La noi, nimeni nu cumpara decat sedan!

Link to comment
Share on other sites

Mircea, din 4 masini, 3 erau decapotabile miercuri seara in Essen. Nu am vazut in viata mea atatea cabrio... si cu atatia mosalaci si babute in ele.

Au admiratia mea, bravo lor.

Ti-am spus ca am vazut acelasi lucru! Dar, daca-i vedeai si pe cei doi ce azi, de pe circuit .... Apoi, desi se tot spune ca Dacia "rupe" Germania, de sambata si pana azi, am vazut doar 4, din care doua erau din ...Timisoara!! Si una (Sandero) cu numere de Spania, pe circuit! In rest, nimic! Poate se ascund in week end! :laugh: O sa-mi bag nasul si la vecinii din Luxemburg si ma uit dupa batranei in cabrio! :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.