Jump to content

MY BMW


c.sainz

Recommended Posts

Ihi, la muntele lui Carlo ala ma duc... Imi vine sa plec de pe acum...

Am ales aici ca e cel mai aproape de monstri :pardon:

Ma bucur pt tine! As merge, dar ...nu chiar asa repede! In viitor,.... Oricum, asteptam poze si filmulete

Link to comment
Share on other sites

Imi doream de mult sa ajung cat mai aproape de o masina de F1 in plina desfasurare, sa adulmec acel miros, sa ii simt zgomotul scos de urletul acelor multe sute de cai putere, sa vad viteza in forma ei cea mai pura... hai ca ma fac prea poet :p :D

 

Voi fi pe sectorul Rocher (e cel mai ieftin si culmea, zona cu cea mai buna panorama) imbracat in tricou alb inscriptionat cum altfel decat BMW MOTORSPORT. Chiar daca BMW nu mai e in F1, nu am nicio problema in a-mi arata simpatia catre marca favorita.

Link to comment
Share on other sites

Crede-ma ca nu se compara nimic in materie de motorsport cu ceea ce o sa simti/vezi/auzi acolo... E absolut magnific. Grija mare la urechi. Dopurile pe care o sa le primesti chiar nu sunt degeaba. Daca in antrenamente si calificari am rezistat cat de cat fara, in timpul cursei mi-a fost imposibil sa rezist, efectiv nu mai puteam gandi din cauza zgomotului. E greu de descris in cuvinte.. Un alt prieten care a fost la o cursa de F1 si a stat pe linia de start/finish a scapat camera video din mana in momentul in care 22 de bolizi au inceput sa ambaleze motoarele la plecare. Crazy stuff...

 

Gata cu offtopicu, faci tu d-rive un topic separat :) Sa-l lasam pe c.sainz sa ne mai spuna una alta de la fata locului. Banuiesc ca acum se pregateste de iesirea pe circuit.

Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

ce nu zici smechere ca esti la Nurburing.. e la 90 de km de mine.. :)

Pai, nu stiam incotro esti! Oricum, eu plec de aici, spre Saarbrucken, la neamuri. Daca esti i drum, cu maaare placere bem o cafea si stam nitel la povesti! Da-mi un PM cu detalii, te rog!

 

Acu am picat inapoi, in camera! A fost o zi excelenta, cu multe evenimente. Am primit, pot spune si un ...."cadou" neasteptat! Daca d-rive (Cristi) se duce sa-l vada pe Schumi, eu am avut deja o intalnire neasteptata! O sa pun poze si discutam! Le descarc si ....

DSCF0164.JPG

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

Incredibil :) Walter Rohrl - Foarte tare.. :thumbsup:

 

Testa ceva nou de la Porsche sau se antrena pentru LeMans? :)

Daaa! Walter Rohrl in persoana! Porsche testeaza noul 911 si NIMIC nu se testeaza fara el! De prin 1988 chiar, Porsche nu a scos nimic pe piata pana nu a fost testat de Rohrl! A avut amabilitatea sa se pozeze cu mine si mi-a dat si un autograf!! M-am simtit excelent!!

 

Pentru curiosi aveti detalii despre acest mare campion:

http://www.roehrl-walter.de/

 

 

 

Cazarea este 50 euro/noapte. Vezi ca am scris preturi in paginile anterioare!

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

E o legenda omul. Pot doar sa-mi imaginez cum e sa stai de vorba cu el :drinks:

Mi-a facut mare placere sa discut cu el, chiar si numai cateva fraze, timp de jumatate de minut! (era cu treaba, nu la distractie, ca mine!!).

In rest, vremea s-a indreptat dupa amiaza si a fost o "fugareala" tare reusita! Am filmat si un tur pe Nordschleife si incerc sa-l incarc pe youtube! Cred ca va dura enorm!

Oricum, de la tur la tur, este mai incitant, mai distractiv. Capeti curaj, incepi sa cunoasti masina, virajele, chiar pe tine insuti! E o experienta foarte nteresanta!

 

Si, pentru ca am vanit mai devreme la circuit, am avut ocazia sa vad ...TOYOTA LFA!!!! A trecut pe langa noi de ne-au sarit sepcile!! Cam 300 km/h. O masina rara si ....epuizata (din stoc, adica!!)

 

Si, in timp ce serveam cina, ......

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

se ofera timpii scosi de participanti pe turul de circuit?

sau ai avut curiozitatea sa te cronometrezi?cred ca evolutia e clara de la un tur la altul

 

poti sa ai un punct de referinta pt anul viitor :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu se cronometreaza! Poate, fiecare in parte, dar nimic oficial! Ni nu prea ai avea cum! Nu am cronometrat, dar fireste ca se fac progrese de la un tur la altul. Doar ca trebuie sa faci pauza dupa doua tururi legate! E mai bine pentru intreaga masina (frane, motor, anvelope etc). Dar, camera NU poate reda senzatiile. Credeti-ma. Am vazut si eu multe filmulete postate de diversi. In imagini nu-ti dai seama de viteza reala, de forta laterala la care esti supus, la configuratia circuitului care este senzationala! Partea cea mai idioata este ca ....aluneci pe scaunul de piele si nici sprijin lateral nu ai! E o senzatie tare nasoala! AICI intelegi rostul scaunelor scoica; restul sunt ...apa de ploaie!

 

 

Si, am mai inteles ceva: cat de lipsite de rost sunt M3-urile, Porsche-urile , Ferarri-urile si altele de aces gen, la noi, in Romania!! Ce pot FACE cu adevarat, vezi doar aici, pe circuit! Sunt infioratoare! Si, ma gandesc, ca la noi sunt duse de la vila pana in Dorobanti unde ....isi fac "treaba"! (agata pitipoanca pentru seara!) :LMAO: La noi nu sunt folosite nici la 30% din potential. Sunt masini fantastice, dar pentru alte tari! Sincer!

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

Exact acum ma gandeam ca singura masina lipsa, de aici, este ....Lambo Aventador. Dar, nu am vazut decat un singur Ferarri (model mai vechi) si un Lambo Gallardo. Mai multe FIAT Abarth, decat supercaruri italiene!

Astazi a venit alta .."caravana"! Dupa francezii de ieri cu cele 6 Nissan GT-R, azi a aparut un grup de vreo 7 Jaguar XKR!! Parca era adunarea unui club!!!

Nici Aston Martin nu am vazut private multe; doar vreo 2! Magazinul , insa, este senzational! (bani sa ai!! :laugh: )

Link to comment
Share on other sites

da probabil ca nici sezonul nu este la apogeu...cred ca prin august va fi varful afluentei de participanti

Se poate; nu stiu. Oricum, odata cu ...caldura, incep si competitiile si toate. Deja, in weekend este Campionatul Germaniei la moto, apoi inca o intrevedere moto, in iulie este Grand Prix-ul Germaniei si tot asa!

Link to comment
Share on other sites

Deja dupa poza cu legenda esti mai rapid pe tur cu 2 sec :p

 

Citesc cu placere ceea ce scrii... chiar mi-as fi dorit sa fiu acolo. E misto sa iti bagi direct in vena...

Cand te gandesti ca am trecut cu masina la cateva sute de metri de circuit...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.