Jump to content

MY BMW


c.sainz

Recommended Posts

Sincer, nu l-am intrebat. E condus de un estonian de vreo 60 de ani. SI, dupa data filmului, a fost pe Nordschleife si cu o luna inaintea mea; deci tipul "isi cam face veacul" pe acolo! E un mod senzational de a manca ...pensia! Nu crezi? :laugh:

 

Are cam 1,024 CP la ROATA!!!

 

Engine

Type: V10, Twin Turbo

Displacement cu in (cc): 522 (8550)

Power bhp (kW) at RPM: 1000(746) / 5000

Torque lb-ft (Nm) at RPM: 1100(1492) / 3800

Redline at RPM: n.a.

Brakes & Tires

Brakes F/R: ABS, vented disc/vented disc

Tires F-R: 275/30 YR19 - 335/30 YR20

Driveline: Rear Wheel Drive

Exterior Dimensions & Weight

Length × Width × Height in: n.a.

Weight lb (kg): n.a.

Performance

Acceleration 0-60 mph s: 2.9

Top Speed mph (km/h): 255 (410)

Fuel Economy EPA city/highway mpg (l/100 km): n.a.

 

Base Price: 2006 Dodge Viper Hennessey Venom 1000 Coupe - $225,000

----------------------------------------

Performance:

 

0-60 mph: 2.9 sec.

0-100 mph: 5.9 sec.

0-150 mph: 10.9 sec.

0-200 mph: 19.9 sec.

Includes:

 

2006 Dodge Viper SRT10 Coupe

Venom 1000 Twin Turbo Engine Upgrade

522 CID Stroker Motor with 9.0:1 Compression

Twin Garrett Ball Bearing Turbos

Front Mounted Air-to-Air Intercooler

VenomAero Body Upgrade (Front Airdam, Rear Diffuser & Spoiler)

KW Lowered Suspension 2-Way Adjustable Stainless Steel Coil Over Shocks

Brembo Upgraded Brake System

Adjustable Traction Control System

Quaiffe Extreme-Duty Differential Upgrade

Hennessey Venom 7R Forged Aluminum Wheels - 19x10 front, 20x13 rear

Michelin Pilot Sport 2 Tires: 275/30 YR19 front, 335/30 YR20 rear

Limited Edition Connolly Leather Interior with Custom Embroidery

5-Point Racing Harnesses

Hennessey Custom Floor Mats

DVD Navigation System

2 Year / 24,000 Mile Warranty

Super Car Comparison:

 

Hennessey Venom Twin Turbo SRT Coupe

1000 bhp

Top Speed: 255 mph

2006 Production: 24 units

Cost: $225,000

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

nu are cum sa puna puterea aia pe pista

 

e monstruos,si din cate stiu viper nu prea se bucura de sisteme moderne gen controlul tractiunii,launch control etc

 

fac pariu ca un impreza wrx sti stock il face muci pe circuit,sau un m5 e60 daca vorbim de tractiune spate

 

in linie dreapta situatia se schimba total :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

topicul asta a luat-o razna de tot

 

 

sly, normal ca e praf viper , asa a fost tot timpul , nu a avut succes din cauza ca nu prea poti avea control asupra masinii , nici macar in jocurile video nu o poti controla

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Va spuneam, la un moment dat, ca venea pe circuit si un Dodge Viper tunat de Hennessey, un adevarat monstru: motor de 8 L, dublu turbo, aprox 1,000CP. Nu am apucat atunci sa-l filmez, dar l-a filmat cineva in benzinaria de langa circuit. Haideti sa-l vedeti si voi!

 

 

Jucaria asta are numere de Estonia ?!? ohmy.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

GATA, m-am hotarat: imi iau volan Performance!!! Imi place mult cum arata si , in plus, are un grip excelent! L-am ales pe cel "combinat": piele cu alcantara! Abia astept sa vina!

felicitari, e incredibil volanul

o sa fie cu padele? or sa functioneze?

Link to comment
Share on other sites

Care oltean, micutule???!! Nu mai ..pupi tu volan!! :rolleyes:

 

On: uite-l in filmulet de prezentare

 

 

functioneaza si pe diesel ?! adica ma refer la ledurile de acceleratie de pe volan care cred ca se pupa cu 6 mii de ture shifty.gif

 

in fine, mie mi se par deranjante displaiurile alea pe volan , dar , nu conteaza parerea mea :)

 

sa-l stapanesti sanatos ! drinks.gif

 

dupa mine era mai misto fara display-uri pardon.gif

Link to comment
Share on other sites

in fine , mie nici la benzina nu mi se pare ca respecta acceleratia , ca nu ajunge in blana si alea ajung la maxim, fite , par copilaresti asa , ca un pom de Craciun, cand mi-am pus plasmele eram incantat si le-am dat jos dupa cateva luni...cred ca o sa iti treaca repede de ledurile alea :) eh, sa fie cu noroc ! drinks.gif Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

in fine , mie nici la benzina nu mi se pare ca respecta acceleratia , ca nu ajunge in blana si alea ajung la maxim, fite :) eh, sa fie cu noroc ! drinks.gif

Am impresia ca se pot regla, adica turatia la care sa se aprinda si zona in care intra pe "rosu". Imi place ca arata temperatura apei, temp si presiunea uleiul si "G"-ul lateral.

Link to comment
Share on other sites

G-ul lateral nu cred ca il vei folosi de prea multe ori.. iar temperatura apei..ce sa zic ,ai si in bord ,ca si turometrul de altfel,la ulei si si preasiunea uleiului e mai interesant (desi aici as prefera niste ceasuri d-alea pe stalp :D ), oricum , trebuiesc trase multe minuni la volan..iar dupa mine, multa electronica ,strica. Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

G-ul lateral nu cred ca il vei folosi de prea multe ori.. iar temperatura apei..ce sa zic ,ai si in bord ,ca si turometrul de altfel,la ulei si si preasiunea uleiului e mai interesant (desi aici as prefera niste ceasuri d-alea pe stalp :D ), oricum , trebuiesc trase multe minuni la volan..iar dupa mine, multa electronica ,strica.

 

Partea electrica o rezolva MHS-ul; doar n-o sa-l montez in parcare!!! Temperatura apei NU apare in bord si este foarte buna (ca si informatie, fireste). Referitor la "G"-ul lateral, nu-l folosesc, fireste; doar vreau sa-l "masor" (de curiozitate) si sa-l ...respect! Nu vreau sa-l ...folosesc!

Link to comment
Share on other sites

Puiut.

Daaa, o sa foloseasca G-ul sa-si faca freza, indicatorul de temperatura apei sa stie cand e numai buna de facut cafeaua, presiunea uleiului zici ca e interesanta si sa-si puna niste ceasuri din alea de... cu lumina albastra la ele...

 

Multa electronica strica dar mai putina electronica strica si mai mult.

Ia un IMS, ala nu are nimic electronic pe el :p

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Nu rade de IMS!! Am avut unul, de la armata, IMPECABIL!!! M-a jucat cu al vreo jumatate de an si l-am vandut unui agricultor!! Era deosebit de ...fun! Pe benzina, cu prelata etc. E drept ca nu am avut probleme cu ....electronica!! :LMAO: (mai ales ca, singurul care canta in masina eram ...eu!!)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.