Jump to content

filtru sport(K&N) strica motoru?


e46bimmer

Recommended Posts

am cititi cateva pagini dar sincer nu am gasit prea multe argumente, eu as vrea sa pun un filtru K&N in carcasa originala, cel de care la ei pe site spun ca este lifetime, nu am vazut insa nimic de ulei, cum ca ar trebui unsa sau chestii din astea...are cineva asa ceva?
Link to comment
Share on other sites

am cititi cateva pagini dar sincer nu am gasit prea multe argumente, eu as vrea sa pun un filtru K&N in carcasa originala, cel de care la ei pe site spun ca este lifetime, nu am vazut insa nimic de ulei, cum ca ar trebui unsa sau chestii din astea...are cineva asa ceva?

 

Cred ca am scris pe aceasta tema, cateva pag mai sus.

Filtrul de aer SPORT nu are ce cauta pe o masina "civila", IN ROMANIA!! Uzura motorului creste semnificativ , la un rulaj in Romania. Fireste ca motorul nu o sa cedeze in 50,000km! Dar, ..... Apoi, intretinerea lui este dificila si, foarte usor, se poate intorce impotriva ta!

- daca nu are destul ulei, devine mult mai permisiv, deci FILTRAREA este aproape nula

- daca are prea mult ulei, acesta ajunge in admisie (cu consecintele de rigoare!!) si, devine, restrictiv pentru volumul de aer care trebuie sa patrunda in motor (cu consecintele pe care le stiti!)

Deci, in TRAFICUL "CIVIL", nu are sens. Daca participi la curse, se schimba filtrul INAINTE de competitie si, apoi, se revine la cel oferit de fabricantul masinii.

Link to comment
Share on other sites

da sainz,dar unii sunt tot timpul in competitie :laugh:

 

Atunci, au justificare!!! :thumbsup: :laugh: Il monteaza si nu-l mai schimba!!!

On: BMW scrie in manualul de intretinere ca filtrul de aer se schimba la AL DOILEA schimb de ulei (deci, cam in 50-60,000 km). Dar, cine "are curaj" sa tina un filtru de aer atat timp in ROMANIA??? Este o diferenta cer-pamant intre poluarea, praful, mizeria de la noi si tarile vestice! De ACEEA parerea mea e ca un filtru SPORT (indiferent de marca) este DAUNATOR grav motorului.

Link to comment
Share on other sites

pai de ex eu unul schimb uleiul inainte sa treaca 10000 si curat filtrul lunar

 

asta e ca si chestia aia,important e sa traiesti frumos,chiar daca mori mai repede :thumbsup:

Exact!! Partea rea e ca, la noi, conditiile sunt MULT diferite fata e "vest"; acolo as avea curaj sa pun un filtru sport, sa schimb uleiul la indicatiile BC, sa incalt masina cu roti de 19" etc. In Bucuresti (si Romania, in general), nu-mi permit "luxul"! Asta e!

Link to comment
Share on other sites

chiar acuma ma vazut la top gear cum au modificat aia masina cu suspensii sport jante noi ,au scos si elementele in plus din masina i-au modificat si motorul si a scos cu 6 secunde doar mai putin decat stock dupa ce i-au marit puterea de la 150 de cai la 210.

in concluzie un filtru sport nu face nimic deosebit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
in mod sigur kitul de inductie k&n sau oricare altul nu mareste puterea dar face sunetul mai placut!am chitul montat d mai bine de un an si nu s a intamplat absolut nimic rau la motor sau la orice altceva,dar il curat f des dupa care il sprayez cu ulei siliconic.asta cu admisia sport...e mai mult o fita;plus ca mai costa si cam mult!orice decizie ai lua BAFTA!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.