Jump to content

abs e 36


SEGA

Recommended Posts

salutare.care a mai patit asta?azi am mers din nou cu masina la un alt tester sa vad de ce nu merge abs.ca am mai fost la doua testere.si azi omu,ca asta era mai bazat la asa ceva decat aia doi la un loc,nu a reusit cica sa intre in calculator la abs.stie cineva de ce nu reusesc sa intru?la airbag,la motor si altele intra din prima dar la abs nu.omu a zis sa curat mufele de la pompa centrala,acolo unde este si un motoras electric,sub mufa unde se baga testeru sunt 3 mufe mai mici rotunde.stie cineva,sau a mai patit cineva asta?ca nu stiu ce sa-i fac?m-am mai uitat si la sigurantele de la abs si sunt bune,mai sunt 2 relee dar nu stiu ce fac alea dar cred ca sunt bune,si la alt ceva nu mai stiu ce sa verific.masina este 1.6 de 102 cp din 95.
Link to comment
Share on other sites

Mda, nu stiu ce problema ai tu cu ABS-ul, dar mie mi s-a aprins becul de ABS zilele trecute, dar nu din cauza ca aveam probleme cu ABS, ci din cauza alternatorului.

Daca alternatorul, nu incarca (se aprinde becul rosu cu o baterie), dupa un timp, cand se consuma bateria, se aprinde becul la ABS !

Am reparat alternatorul, si s-a stins si becul de ABS.

 

Acum, vezi si tu care e releul de ABS, scoate-l si curata-i bine piciorusele.

Daca ai un manual cu schema electrica a masinii, incearca sa masori tensiunile p'acolo !

Daca totul iese ca in schema, banuiesc ca trebuie sa te gandesti la un alt senzor sau (sper sa nu) alt sistem ABS.

Link to comment
Share on other sites

Mda, nu stiu ce problema ai tu cu ABS-ul, dar mie mi s-a aprins becul de ABS zilele trecute, dar nu din cauza ca aveam probleme cu ABS, ci din cauza alternatorului.

Daca alternatorul, nu incarca (se aprinde becul rosu cu o baterie), dupa un timp, cand se consuma bateria, se aprinde becul la ABS !

Am reparat alternatorul, si s-a stins si becul de ABS.

 

Acum, vezi si tu care e releul de ABS, scoate-l si curata-i bine piciorusele.

Daca ai un manual cu schema electrica a masinii, incearca sa masori tensiunile p'acolo !

Daca totul iese ca in schema, banuiesc ca trebuie sa te gandesti la un alt senzor sau (sper sa nu) alt sistem ABS.

144201[/snapback]

la mine alternatoru incarca bine.numai ca atunci cand o bag pe tester,acesta nu poate intra in baza de date.azi am desfacut si am curatat toate mufele de la motor alea de sub cutia de sigurante.si tot degeaba.MAI SPUNETI CE TREB. SA FAC .

Link to comment
Share on other sites

Softul incompatibil... e posibil sa intre pe airbag si abs nu... incearca la o reprezentanta bmw

144674[/snapback]

la reprezentanta nu au asa ceva ,cica e veche.eu sunt din iasi si aici e o sg reprezentanta.la mine am mufa rotunda si ei cica nu mai lucreaza cu din astea.acum sunt mufele dreptunghiulare la astea mai noi

la airbag si motor merge dar la abs nu.am incercat la 3 testere si la toti am avut aceiasi problema

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.